Rekordowo niskie stopy po rekordowo długim posiedzeniu

Rada Polityki Pieniężnej na czwartkowym posiedzeniu, zakończonym najpóźniej w historii, utrzymała stopy procentowe na rekordowo niskim poziomie. Ta decyzja zapadła pomimo tego, że w świetle prognoz ekonomistów z NBP, bez podwyżki tych stóp nie ma szans na powrót inflacji do celu tej instytucji nawet w 2023 r.

Aktualizacja: 08.07.2021 18:44 Publikacja: 08.07.2021 18:36

Rekordowo niskie stopy po rekordowo długim posiedzeniu

Foto: Bloomberg

Stopa referencyjna NBP od maja 2020 r. wynosi 0,1 proc. Ankietowani przez „Rzeczpospolitą” ekonomiści zgodnie oczekiwali, że w czwartek zostanie utrzymana na tym poziomie.

Większość ekonomistów sądzi, że RPP zdecyduje się na zaostrzenie polityki pieniężnej dopiero w II kwartale 2022 r., już w innym składzie (kadencje większości członków wygasają w I kwartale 2022 r.). Za utrzymywaniem stóp na obecnym poziomie przemawia niepewność co do rozwoju sytuacji epidemicznej, ale też przejściowy w ocenie RPP charakter podwyższonej obecnie inflacji.

Pozostało jeszcze 85% artykułu

99 zł za rok czytania RP.PL

O tym jak szybko zmienia się świat. Ameryka z nowym prezydentem. Chiny z własnymi rozwiązaniami AI. Co się dzieje w kraju przed wyborami. Teraz szczególnie warto wiedzieć więcej. Wyjaśniamy, inspirujemy, analizujemy

Finanse
Pary, które rozmawiają o pieniądzach i wspólnie nimi zarządzają, są szczęśliwsze
Finanse
Jest nowy program mieszkaniowy. „Rząd na wojnie z deweloperami i flipperami"
Finanse
Jak rosną oszczędności Polaków? Padł nowy rekord
Finanse
SGH startuje z Otwartym Uniwersytetem Ekonomicznym
Finanse
Firmy pożyczkowe „skradły” bankom sporo klientów. Dlaczego Polacy je wybierają?