Aktualizacja: 22.11.2024 01:24 Publikacja: 22.09.2022 03:00
Foto: Adobe Stock
W ostatnim tygodniu znaczące spadki kapitalizacji dotyczyły wielu kryptowalut, w tym bitcoina. Kapitalizacja całego rynku wynosi według statystyk CoinMarketCap niespełna 920 mld dolarów.
W połowie września doszło do poważnej zmiany, jeśli chodzi o funkcjonowanie sieci Ethereum. Zdaniem ekspertów proces ten nazwany „The Merge” oraz inne zapowiedziane zmiany doprowadzą do tego, że to właśnie ether stanie się najbardziej wartościową kryptowalutą. W ostatnich dniach platforma Ethereum zmieniła system potwierdzania transakcji z „proof of work” na „proof of stake”. W poprzednim modelu Ethereum, podobnie w przypadku np. bitcoina, aby zweryfikować transakcję, trzeba było „kopać”, czyli rozwiązywać skomplikowane problemy matematyczne, za co system nagradzał „górnika” wirtualną walutą. Sposób ten jest bardzo kosztowny – wymaga mocnych procesorów graficznych, które zużywają dużo energii. Nowy system to zupełnie inny mechanizm. Od połowy września posiadacze etheru (waluta wykorzystywana na platformie Ethereum) wnoszą walutę do cyfrowej loterii. Gdy transakcja w sieci wymaga autoryzacji, losowana jest jedna osoba, która za weryfikację zostanie wynagrodzona kryptowalutą. Eksperci wymieniają kilka zalet nowego rozwiązania. Pierwsza i najważniejsza ma dotyczyć środowiska. Nowy system weryfikacji transakcji ma zużywać o ponad 99 proc. mniej energii niż poprzedni. Według wyliczeń ekspertów z Digiconomist, aby zweryfikować transakcję w poprzednim modelu „proof of work”, potrzeba było energii, którą gospodarstwo domowe w USA zużywa w tydzień.
"Bycze" prognozy dla złota wciąż się pojawiają. Nawet jednak optymiści spodziewają się, że droga do nowych rekordów może być bardzo wyboista.
Mimo że Fundusz Rezerwy Demograficznej istnieje od 22 lat i cały czas płacimy do niego składkę.
Choć malkontenci narzekają, że PPK rosną zbyt wolno, a liczba ich uczestników jest daleka od oczekiwań, to ci, którzy do nich przystąpili, raczej się nie skarżą.
Kreml wprowadza zakaz miningu, czyli kopania kryptowalut. W wielu regionach Rosji kopanie cyfrowych pieniędzy urosło do niebotycznych rozmiarów. Zdaniem władz mining „zjada cały wolny prąd”, co nie pozwala na podłączanie do sieci nowych klientów. Ale jest też inny problem.
Europejczycy są coraz bardziej przekonani, że mogą wpłynąć na ochronę klimatu poprzez zmianę codziennych nawyków
Regulacje, technologia, podatek bankowy, konkurencja – tematy te spędzają sen z powiek bankierom. Jak odpowiedzieć na wyzwania zmieniającego się świata?
Kreml wprowadza zakaz miningu, czyli kopania kryptowalut. W wielu regionach Rosji kopanie cyfrowych pieniędzy urosło do niebotycznych rozmiarów. Zdaniem władz mining „zjada cały wolny prąd”, co nie pozwala na podłączanie do sieci nowych klientów. Ale jest też inny problem.
Organy skarbowe wymagają zgłaszania dochodów z obrotu kryptowalutami w zeznaniach rocznych podatników. Kryptowaluty są traktowane jako prawa majątkowe, podlegają więc takim samym zasadom opodatkowania jak inne zyski kapitałowe.
Jest środa, 13 listopada, a w najnowszym odcinku „Twój Biznes” Bartłomiej Kawałek przedstawia najświeższe wieści gospodarcze.
Bitcoin utrzymuje wysoką formę i zbliża się do poziomu 90 tys. dolarów. W ostatnim podejściu zabrakło mu zaledwie 401 dolarów. Traderzy obstawiają boom podczas rządów Donalda Trumpa.
Wynik wyborów w USA wydaje się być już niemal pewny: kolejnym prezydentem zostanie Donald Trump. Rynki reagują na te wieści między innymi spadkiem cen obligacji, wzrostem kursu bitcoina czy spadkami na giełdzie w Hong Kongu.
Zachowanie giełd, notowania dolara, bitcoina oraz złota jak dotąd wskazywały, że inwestorzy spodziewają się zwycięstwa Donalda Trumpa. W ostatnich dniach nieco zwątpili jednak w swoją strategię.
Kurs amerykańskiej waluty przerywa kilkutygodniowe umocnienie. Złoty zaczyna odrabiać straty.
Ani polska ustawa, ani unijne rozporządzenie nie wyeliminują ryzyk charakterystycznych dla rynku kryptoaktywów – podkreśla Zbigniew Wiliński, dyrektor departamentu Innowacji Finansowych FinTech w UKNF.
Masz aktywną subskrypcję?
Zaloguj się lub wypróbuj za darmo
wydanie testowe.
nie masz konta w serwisie? Dołącz do nas