Aktualizacja: 17.01.2025 06:50 Publikacja: 02.07.2022 17:24
Ruble
Foto: Bloomberg
Rosyjskie władze z wielką dumą prezentowały nowy banknot o nominale stu rubli, który miał w czasie inwazji na Ukrainę wspierać „patriotyczne uniesienie” Rosjan. Banknoty zostały z początkiem lipca oficjalnie wypuszczone do obiegu przez Bank Centralny Federacji Rosyjskiej. Problem w tym, że w całym kraju nie da się ich wypłacić z bankomatów – pisze Business Insider Polska.
Powodem są zachodnie sankcje i opuszczenie przez zachodnie firmy rosyjskiego rynku. To właśnie one były odpowiedzialne za programowanie urządzeń wypłacających gotówkę w Rosji. W efekcie Rosjanie nie są w stanie wypłacić pieniędzy z bankomatów, a według Związku Banków Rosyjskich wypuszczenie nowego banknotu może się opóźnić… o pół roku.
Co dziesiąty mieszkaniec średnich miast w Polsce ma kłopoty ze spłatą swoich zobowiązań. Sytuacja jest gorsza niż w większych ośrodkach. Wśród przyczyn są mniejsze możliwości zarobkowania, którym towarzyszy duży apetyt na wielkomiejski poziom życia.
Europejski Bank Odbudowy i Rozwoju wspólnie z Enterprise Investor Fund IX inwestują w eTravel, polskiego organizatora podróży służbowych. Transakcja czeka jeszcze na akceptację Urządu Ochrony Konsumentów i Konkurencji.
Na lokatach bankowych gospodarstwa domowe odłożyły w minionym roku imponujące ponad 100 mld zł. Ale banki trochę kręcą nosem, bo wolałyby udzielać więcej kredytów.
Specjalny fundusz rządu USA utworzony w celu wypłacenia rekompensat tysiącom osób oszukanych przez nieżyjącego już Bernarda Madoffa, twórcy największej w historii piramidy finansowej - dokonuje ostatniej partii wypłat. CNN informuje, że udało się pokryć niemal wszystkie ich straty.
Warto skorzystać z dostępnych możliwości obniżenia tegorocznego podatku. Jedną z nich są wpłaty na rachunki emerytalne. Jeśli nie wykorzystamy limitów do 31 grudnia – przepadną.
Dobry program księgowy to podstawa funkcjonowania biura rachunkowego. Jego podstawowym zadaniem jej ułatwienie i przyspieszenie pracy księgowych. Dzięki temu, że program wykonuje podstawowe, powtarzalne zadania, profesjonaliści mogą się skupić na bardziej skomplikowanych zadaniach, lub zaoferować swoje usługi większej liczbie klientów.
24 lutego 2022 roku Rosja rozpoczęła pełnowymiarową inwazję na Ukrainę. Rosja oskarża USA i Wielką Brytanię o doradzanie Ukrainie ataków na infrastrukturę gazociągu Turkish Stream.
Wojsko zmienia taktykę działania, aby utrudnić migrantom przenikanie na teren Polski. Ci próbują ciąć metalową barierę za pomocą szlifierek i przenoszą się w miejsce, gdzie granice chroni tylko drut żyletkowy i bagna.
Annalena Baerbock, polityk niemieckich Zielonych, w rozmowie z „Politico” skrytykowała własny rząd za brak zdecydowania w sprawie pomocy dla Ukrainy. Niemcy czekają w lutym przedterminowe wybory parlamentarne.
Liczba mieszkańców Chin spadła trzeci rok z rzędu - wynika z danych przekazanych przez chińskie biuro statystyczne.
Izraelski gabinet bezpieczeństwa spotka się w piątek, by zatwierdzić porozumienie o zawieszeniu broni z Hamasem, które zakończy trwającą od ataku Hamasu na Izrael z 7 października 2023 roku operację odwetową w Strefie Gazy.
Spacer nadmorską plażą, nie tylko nad Bałtykiem, to okazja do wchłonięcia pokaźnej porcji jodu. Ale nie tylko – to także szansa na napotkanie materialnych śladów przeszłości, bliższej i dalszej, sprzed dekad i sprzed stuleci.
50 lat temu Jacek Pałkiewicz, późniejszy odkrywca źródła Amazonki, zyskał światowy rozgłos, pokonując Ocean Atlantycki w roli dobrowolnego rozbitka. W annałach historii żeglugi wyprawa została odnotowana jako pionierska. To 44-dniowe doświadczenie wykorzystali badacze z NASA zainteresowani problematyką izolacji i granic ludzkiej wytrzymałości.
Skoczkowie zjechali do Zakopanego na Puchar Świata. To najlepszy moment na odrodzenie zawodników z Polski, bo słaba forma odbija się na zainteresowaniu dyscypliną.
Masz aktywną subskrypcję?
Zaloguj się lub wypróbuj za darmo
wydanie testowe.
nie masz konta w serwisie? Dołącz do nas