Pani profesor, obecnie trwają prace nad specustawą, która ma zalegalizować pobyt na terytorium Polski obywateli Ukrainy, którzy od 24 lutego wjeżdżają do nas bezpośrednio z tego państwa.
To bardzo ważna z punktu widzenia Polski ustawa, ponieważ istnieje pilna potrzeba wprowadzenia podstawy prawnej do legalnego pobytu, pracy i dostępu do ochrony socjalnej już obecnie ponad miliona obywateli Ukrainy. W takich sytuacjach należy odciążyć standardowy system azylowy.
Na co będzie mógł liczyć uchodźca, który przyjedzie do Polski?
Projekt specustawy o pomocy obywatelom Ukrainy przewiduje, że jeżeli uchodźca wjechał legalnie do Polski z Ukrainy po 24 lutego i zadeklarował zamiar dalszego pozostania na naszym terytorium, jego pobyt będzie uważany za legalny przez okres 18 miesięcy.
Dzięki temu obywatele Ukrainy uzyskają natychmiastowy dostęp do szerokiego wachlarza wsparcia od państwa polskiego w postaci dostępu do pomocy doraźnej, rynku pracy oraz świadczeń i usług społecznych, to jest edukacji, opieki zdrowotnej, świadczeń rodzinnych. Dostęp do rynku pracy oznacza w wielu przypadkach podleganie polskiemu systemowi ubezpieczeń społecznych, z którym wiąże się obowiązek opłacania składek od wynagrodzenia, co z kolei rodzi prawo do zasiłków, rent i emerytury z ZUS na zasadach ogólnych.