Więcej firm będzie korzystać z faktoringu

Alior Bank wdrożył w ubiegłym roku uproszczony sposób wnioskowania o faktoring dla mikrofirm. Już wkrótce rozszerzy ofertę o większe przedsiębiorstwa.

Publikacja: 26.09.2018 21:00

Więcej firm będzie korzystać z faktoringu

Foto: shutterstock

TEKST POWSTAŁ PRZY WSPÓŁPRACY Z ALIOR BANKIEM

Polskie firmy często borykają się z problemami płynnościowymi. Kupujący oczekują odroczonych terminów płatności, a dostawcy chcą jak najszybciej otrzymać swoją należność. Brak terminowej płatności od kontrahenta lub zgoda na udzielenie kredytu kupieckiego, na który de facto przedsiębiorca nie jest w stanie sobie pozwolić, stają się początkiem jego problemów płynnościowych. Taka sytuacja dotyka zwłaszcza tych firm, które są w fazie intensywnego wzrostu, zdobywają rynek i zaufanie odbiorców, następnie zwiększają sprzedaż i w pewnym momencie zaczyna brakować im środków na finansowanie dalszego rozwoju. Zbyt mały majątek nie pozwala na skorzystanie z kolejnego kredytu, a rynek nie przyjmie propozycji skrócenia terminów płatności.

Miejsce na ofertę faktoringu tworzy się właśnie tam, gdzie wystawiane są faktury z odroczonym terminem płatności i nie ma zabezpieczeń. Dotychczas tylko nieliczni faktorzy proponowali swoje usługi małym firmom i mikroprzedsiębiorstwom. Potencjał rynku wykorzystują więc fintechy, które rosną jak grzyby po deszczu i oferują przedsiębiorcom finansowanie na bazie faktur. Oferta ta to pożyczki, których wysokość powiązana jest z kwotą faktury, natomiast okres finansowania jest z góry określony i niezależny od terminu płatności faktury. Wartością dodaną tych rozwiązań jest czas, w jakim przedsiębiorca może uzyskać finansowanie i prostota jego uzyskania. Konsekwencją prostoty i ograniczenia wymagań formalnych jest cena, jaką za tę łatwość trzeba zapłacić fintechowi, często równa dwu- lub trzykrotności ceny, którą przedsiębiorca zapłaciłby tradycyjnemu faktorowi.

Szybka zamiana faktur na gotówkę

Alior Bank, który 24 września br. zdobył pierwsze miejsce w rankingu magazynu „Forbes" jako bank przyjazny dla firmy oraz bank rekomendowany firmie, wdrożył w ubiegłym roku uproszczony sposób wnioskowania o faktoring dla mikrofirm. Już wkrótce oferta zostanie rozszerzona o większe firmy. Klasyczny faktoring to konieczność wnioskowania o limit, przedstawiania danych finansowych czy też ustalania z faktorem listy kontrahentów, ale po wyznaczeniu ram współpracy w umowie faktoringu i po jej podpisaniu usługa faktoringu staje się prosta w obsłudze oraz przyjazna dla użytkownika. Przede wszystkim dlatego, że umożliwia zamianę należności na gotówkę niedługo po wystawieniu faktury, skracając w ten sposób czas oczekiwania na pieniądze. Wypłata środków (zaliczki) jest realizowana w pełni automatycznie, bez konieczności prezentowania jakichkolwiek dokumentów w wersji papierowej. Usługa jest też dostępna z poziomu bankowości internetowej, zatem zgłoszenie faktur do finansowania nie wymaga ani udawania się do banku, ani nawet odrębnego logowania. Po podpisaniu umowy faktoringu proces time-to-money jest naprawdę krótki i może wynosić jedynie kilka minut.

Dodatkowym atutem faktoringu oferowanego przez Alior Bank są raporty, które pozwalają śledzić terminowość płatności kontrahentów oraz konkretne koszty, jakie ponosi faktorant z tytułu finansowania każdej faktury. Jest to niewątpliwa korzyść i przewaga faktoringu nad finansowaniem kredytowym. Przedsiębiorca korzystający z faktoringu w prosty sposób uzyskuje wiedzę o tym, ile kosztuje go współpraca z każdym kontrahentem przedstawionym do faktoringu. Ta wiedza pozwala klientom Alior Banku podjąć indywidualne decyzje odnośnie do polityki cenowej wobec kontrahentów.

Faktoring dla mikrofirm

Alior Bank w ramach oferty faktoringu dla mikroprzedsiębiorstw przyjmuje do finansowania faktury, w których kredyt kupiecki nie przekracza 90 dni. Do skorzystania z tej oferty powinna zachęcić klientów przede wszystkim cena – porównywalna z kosztem kredytu – a także wspomniane wyżej: brak dodatkowych zabezpieczeń, szybki dostęp do środków i łatwość wnioskowania o finansowanie faktur.

Korzystanie z faktoringu ma dla klientów jeszcze jedną zaletę. Bank nie pyta, na co faktorant wykorzysta środki otrzymane z tytułu zbycia wierzytelności handlowej – w tym zakresie faktorant ma pełną dowolność. W przypadku kredytu, poza kredytem w rachunku bieżącym, ten cel jest jasno określony.

Opinia

Anna Zając,  dyrektor działu finansowania handlu w Alior Banku

W Alior Banku pomogliśmy wielu firmom, które borykały się z problemami płynnościowymi. Początkowo finansowaliśmy duże podmioty na zasadzie faktoringu lub odwrotnego faktoringu, oferując im indywidualne podejście, szyte na miarę rozwiązania oraz zapewniając dobrą jakość obsługi posprzedażowej. Wiemy, jak ważne jest to, by środki należne klientom trafiały do nich jak najszybciej – robimy wszystko w celu zapewnienia pieniędzy tego samego dnia, w którym otrzymamy fakturę. Teraz standard faktoringu dostępny dla dużych firm przenieśliśmy na obsługę niższych segmentów. Sukcesywnie doskonalona oferta faktoringu Alior Banku dla mniejszych firm dotyczy podmiotów, które potrzebują finansowania w kwocie nie niższej niż 100 tys. zł. W ciągu kilku miesięcy udostępnimy dla tego segmentu również nowy, wykorzystujący informacje finansowe dostępne elektronicznie, proces wnioskowania o faktoring. Nawiązuje on do naszej idei bycia bankiem bez papieru.

Finanse
TFI na zakupach, OFE wyprzedają polskie akcje
Finanse
Revolut przedstawia potężne zyski i ambitne plany. Również dla Polski
Materiał Partnera
Nowe podejście do finansowania - szansa dla Polski
Finanse
Jak Rosja rozlicza się z Chinami bez systemu SWIFT? Ma nowe rozwiązanie
Finanse
Trump ostro krytykuje szefa Fedu. Chce cięcia stóp