Tzw. bieżący wskaźnik ufności konsumenckiej (BWUK), który wyraża oceny Polaków dotyczące ich sytuacji finansowej oraz ogólnej sytuacji ekonomicznej w kraju w ostatnich 12 miesiącach, a także ich skłonność do dokonywania ważnych zakupów, znalazł się w marcu na poziomie 8,2 pkt, w porównaniu do 5,5 pkt w lutym – podał w środę GUS.
Wskaźnik ten przebił tym samym dotychczasowy rekord z kwietnia 2018 r., który wynosił 7,8 pkt. Wyraźną zniżkę zanotował w IV kwartale ub.r., co ekonomiści wiązali z obawami konsumentów o wzrost cen energii elektrycznej. Gdy rząd ustawowo zablokował podwyżki cen prądu, BWUK ruszył w górę.
Czytaj także: „Piątka” zamiast dróg
Rośnie również wyprzedzający wskaźnik ufności konsumenckiej (WWUK), który wyraża m.in. przewidywania Polaków dotyczące zmiany ich sytuacji finansowej oraz kondycji polskiej gospodarki w perspektywie 12 miesięcy. W marcu sięgnął on 4,7 pkt, w porównaniu z 3,2 pkt w lutym. Wyżej był w przeszłości tylko raz, w kwietniu 2018 r., gdy wyniósł 5,7 pkt.
BWUK i WWUK są publikowane od 1997 r. Ten pierwszy w maju 2017 r. pierwszy raz w historii znalazł się powyżej zera, co oznacza, że więcej respondentów dostrzega poprawę stanu własnych finansów oraz całej gospodarki, niż pogorszenie. WWUK przewyższył zero dopiero w ub.r. Odzwierciedleniem tego optymizmu był boom konsumpcyjny z minionych dwóch lat.