– Kraje Europy Środkowo-Wschodniej są ważne dla świata: PKB na mieszkańca jest prawie trzykrotnie wyższy niż na początku lat 90., a dla wszystkich krajów łącznie zwiększył się prawie pięć razy – mówił Andrzej Dycha, podsekretarz stanu w resorcie gospodarki.
Słowacja jak USA
– Polska jest trzecim partnerem handlowym Słowacji, a poziom handlu między Polską a Słowacją jest zbliżony do poziomu wymiany Polski z USA – wyliczał ambasador RP w Bratysławie Tomasz Chłoń. Podkreślił rolę wspólnej infrastruktury – nie tylko dróg, ale i planowanego połączenia gazowego, które przyczyni się do rozwoju wspólnego rynku w Grupie Wyszehradzkiej, co wpłynie na ceny i konkurencyjność. Przypomniał, że prezydenci obu krajów wsparli też projekt planu organizacji wspólnych igrzysk olimpijskich, i dodał, że Polska od Słowacji będzie się uczyć wprowadzania euro.
– Polska jest naszym ważnym partnerem handlowym, trzykrotnie wzrosły obroty w ciągu ostatniej dekady. Polskę wyprzedzają tylko Niemcy i Czechy – dodał Peter Burian, wiceszef słowackiego Ministerstwa Spraw Zagranicznych. Pavol Paska, przewodniczący słowackiego parlamentu, podkreślił rolę wzajemnego zaufania politycznego i gospodarczego.
– Nasze ministerstwa podpisały w 2012 r. list intencyjny o wsparciu politycznym gazociągu. Ważna jest też współpraca w sektorze energetyki jądrowej i odnawialnych źródłach – podkreślił Tomas Malatinsky, minister gospodarki Słowacji.
Inne podejście do CO2
O ile współpraca dotycząca wymiany doświadczeń obu krajów jest bezsporna, tak np. podejście do polityki klimatycznej UE – niekoniecznie.