Miłość niejedno ma imię

Walentynkowe filmy, czyli – różne są porywy serca. Od 14 lutego przez najbliższe dwa tygodnie nieoczywiste oblicza miłości zaprezentują obrazy z Krakowskiego Festiwalu Filmowego.

Aktualizacja: 14.02.2021 16:24 Publikacja: 14.02.2021 16:21

"Ukąszenie" rez˙. Helena Oborska

"Ukąszenie" rez˙. Helena Oborska

Foto: Materiały prasowe

Wybrane zostały z kilku ostatnich edycji imprezy. Są wśród nich fabuły, animacja i dokumenty. Na miłośników kina czeka sześć filmów w czterech zestawach. Wszystkie pokazywane były wcześniej na różnych edycjach tej imprezy. 

Zaskakującą historię sprzed lat przedstawia dokument „Mój wróg, moja miłość” (2016) zrealizowany przez Krzysztofa Langa. Jego bohaterka, Hanna, dziś w bardzo już podeszłym wieku, wspomina historię swoich młodzieńczych miłości. Zbiegły się w czasie z II wojną światową. Hanna była nastolatką kierującą się zasadą: „gwiżdżę na świat, ja się teraz bawię”, a jej byt materialny znakomicie zapewniała zamożna rodzina. Na jej zdjęciach z tamtego czasu nie widać wojny: są roześmiani młodzi ludzie jeżdżący na wycieczki, chodzący do restauracji, szczęśliwi. W tamtym czasie Hanna prowadziła pamiętnik, w którym zapisała i takie zdanie: „Uważam, że pieniądze i moja uroda to jest szczęście”. Zakochała się z wzajemnością w Niemcu, lotniku. Teraz u schyłku życia uważa za najważniejsze: „najpierw zdrowie, a zaraz potem pieniądze”…

Atmosferą niesamowitości wyróżnia się krótkometrażowa fabuła „Ukąszenie” w reżyserii Heleny Oborskiej z muzyką Antoniego Komasy – Łazarkiewicza i główną rolą Mary Komasy. Słoneczną wakacyjną beztroskę zakłóca przypadkowe spotkanie Zosi z Emilem, jej dawną platoniczną miłością z czasów liceum. Towarzyszy temu niepojący, trudny do wytłumaczenia zbieg okoliczności…

Zobaczyć będzie można laureata Złotego Lajkonika 2018 w konkurencji polskiego dokumentu - „Miłość bezwarunkową” Rafała Łysaka, debiutanta. Jury przyznało wtedy nagrodę „za opowieść o intymnej rzeczywistości ludzi różnych pokoleń, która wymyka się stereotypowym osądom. Świat widziany z tak bliska potrafi być tolerancyjny, bo miłość jest bezwarunkowa”. W istocie chodziło o coming-out reżysera, który wyznał swej kochającej babci, że wszelkie jej sugestie by się ożenił – są daremne.

„Miłość bez granic” Hasana Oswalda to dokument uhonorowany nagrodą główną jury na Slamdance Film Festival w 2020, pokazujący brutalną rzeczywistość związaną z amerykańskim kryzysem opioidowym.
Kaleo La Belle w dwugodzinnym szwajcarskim dokumencie „Zakochać się” na własnym przykładzie opowiada o próbach stworzenia dobrze funkcjonującej rodziny patchworkowej.

Animacja „Portret Suzanne” (2019) Izabeli Plucińskiej to groteskowa adaptacja opowiadania Rolanda Topora ulepiona z plasteliny. Mały hotel we Francji, a w nim mężczyzna, który próbuje zapobiec głodowi miłości, jedząc ponad miarę. Tęsknoty za ukochaną Suzanne nie koją jednak talerze pełne wędlin, warzyw i owoców. Gdy bohater udaje się do miasta w poszukiwaniu jedzenia, przypadkiem rani się w stopę przekształcającą się w Suzanne.

Po sukcesie 60. Krakowskiego Festiwalu Filmowego, który w całości, jako pierwszy w Polsce odbył się w Internecie, Krakowska Fundacja Filmowa kontynuuje wirtualny projekt - KFF VOD. Każdego miesiąca, najciekawsze filmy dokumentalne, animowane i krótkometrażowe fabuły, w zestawach tematycznych udostępnione są widzom online.

Przez najbliższe dwa tygodnie walentynkowe filmy można oglądać online na KFF VOD na terenie całej Polski. Szczegóły na stronie KFF.

Film
Dla kogo brytyjskie nagrody BAFTA?
Film
Bob Dylan w czasach Donalda Trumpa, czyli co bard powiedział o prezydencie
Film
Nie żyje Stanisław Brudny, znany również ze „Znachora” i „Akademii Pana Kleksa”
Film
Los Angeles w ogniu. Spłonęły domy Mela Gibsona i Anthony'ego Hopkinsa
Film
Barbara Rylska nie żyje. Odeszła gwiazda filmu Barei i Kabaretu Starszych Panów
Materiał Promocyjny
Najlepszy program księgowy dla biura rachunkowego