Bracia Quay: mistrzowie animacji

Stephen i Timothy Quay, ekstrawaganccy bliźniacy z Filadelfii, stali się mistrzami światowej animacji

Aktualizacja: 16.09.2010 15:29 Publikacja: 16.09.2010 15:15

Bracia Quay: mistrzowie animacji

Foto: AMPAS/ap

Prywatnie każdy z nas ma oczywiście swoje imię, ale w filmach, wywiadach i na festiwalach nie mamy osobnych biografii. Jesteśmy jednym bytem – braćmi Quay i filmy, które robimy są właśnie dziełem tego bytu – mówili podczas niedawnej wizyty w Polsce.

Mają w swym dorobku także filmy reklamowe, scenografie filmowe i teatralne. Są reżyserami dwóch obrazów pełnometrażowych „Instytutu Benjamenta” i „Stroiciela trzęsień ziemi”, ale przede wszystkim wielu krótkometrażowych animacji, z których najsłynniejszą jest adaptacja opowiadania Brunona Schulza „Ulica krokodyli”.

– Wielokrotnie się zdarza, że o niektórych zjawiskach dowiadujemy się dość przypadkowo. Tak było i z Schulzem – mówią. – Kiedy czytaliśmy jego powieści, poczuliśmy, że wchodzimy do świata, o którym wcześniej nie mieliśmy pojęcia. Zrozumieliśmy, że proza Brunona Schulza jest w stanie popchnąć nas w inny wymiar myślenia, w świat nowych metafor i nowej metafizyki. Czytając jego „Traktat o manekinach”, uświadomiliśmy sobie, że z pomocą tej prozy możemy pomóc marionetkom przejść w nowy etap bytowania.

Atmosferę świata ich filmów najtrafniej opisał Piotr Dumała: „Zasuszone owady i rośliny, stare, okaleczone lalki, szuflady, książki, śruby, igły, nici, opiłki metalu, magnesy, drewniane wióry, lustra, zegarki, papier, zatarte napisy w różnych językach, wszechobecny kurz. Ten stworzony przez nich krajobraz żyje, pulsuje rytmicznie, a może dogorywa w niekończącej się agonii”.

Zafascynowania tą imponującą rupieciarnią nie kryje też m.in. Olga Tokarczuk, która pisze w książce „Trzynasty miesiąc”: „W alchemicznym tyglu, w którym zamaszyście mieszają bracia Quay, jest trochę składników ze starych, tradycyjnych receptur i trochę substancji, których użycie tylko im mogło przyjść do głowy Wysilmy jednak wzrok i wtedy na chwilę dostrzeżemy charakterystyczne smugi: Murnau, Hoffman, Bunuel, Schulz, Kafka; tu szczypta Dicka, tam szczypta malarskiego surrealizmu i przepiękna estetyka rozpadu, która tak pociąga dusze melancholijne i mroczne”.

Zawód: Reżyser: Bracia Quay | 11.40, 4.05 | TVP Kultura | PIĄTEK

[wyimek][b] Wybrane z tygodnia[/b]

[srodtytul]Czarodziejski świat Łazienek[/srodtytul]

13.15, TVP Polonia, sobota

Historia warszawskich Łazienek, którą opowiada prof. Marek Kwiatkowski, związany z nimi przez pół wieku

[srodtytul]Pan na Księżycu[/srodtytul]

14.05, TVP Kultura, niedziela

Sylwetka Andrzeja Zauchy, tragicznie zmarłego

10 października 1991 roku wokalisty jazzowego i piosenkarza. W filmie Jana Sosińskiego opowiadają o nim znajomi i przyjaciele.

[srodtytul]Taka historia[/srodtytul]

23.50, TVP Info, niedziela

Bohaterami nostalgicznego dokumentu Pawła Łozińskiego są jego sąsiedzi z Powiśla. Autor towarzyszył im z kamerą od wczesnej wiosny do sylwestra. W tym czasie nastąpiło wiele zmian.

[srodtytul]Chłopak i dziewczyna[/srodtytul]

23.46, TVP Info, poniedziałek

Bohaterowie filmu Sławomira Koehlera w czasie wojny byli nastolatkami. Powrót do wspomnień wciąż jest dla nich bolesny. Ona mieszka dziś w Toronto, on w Izraelu.

[srodtytul]Eres z Ałtaju[/srodtytul]

17.25, TVP Kultura, wtorek

Jacek Bławut opowiada o Ałtaju, położonym na granicy Chin, Kazachstanu, Mongolii i Rosji. Autor towarzyszy z kamerą 11-letniemu Eresowi, obserwując go w rodzinnym domu, szkole, w czasie zabawy i pracy. Nastrojowa, pięknie sfilmowana opowieść. [/wyimek]

Film
Bob Dylan w czasach Donalda Trumpa, czyli co bard powiedział o prezydencie
Film
Nie żyje Stanisław Brudny, znany również ze „Znachora” i „Akademii Pana Kleksa”
Film
Los Angeles w ogniu. Spłonęły domy Mela Gibsona i Anthony'ego Hopkinsa
Film
Barbara Rylska nie żyje. Odeszła gwiazda filmu Barei i Kabaretu Starszych Panów
Film
Rekomendacje filmowe: Kino nie dla moralistów