Na ekranach Dług Johna Maddena

Od piątku w kinach „Dług” Johna Maddena – opowieść o trudnych żydowskich rozliczeniach z przeszłością - pisze Barbara Hollender

Aktualizacja: 20.10.2011 09:45 Publikacja: 20.10.2011 01:45

Helen Mirren jako była agentka Mossadu w „Długu” Johna Maddena

Helen Mirren jako była agentka Mossadu w „Długu” Johna Maddena

Foto: UIP

Tel Awiw, rok 1997. „Czuję się dumna, że jestem twoją córką" – mówi w czasie wieczoru autorskiego młoda kobieta, która napisała książkę o swojej matce. Rozlegają się brawa.

Zobacz fotosy z filmu

Bohaterka biografii Rachel Singer jest w Izraelu traktowana jak legenda. 30 lat wcześniej razem z dwoma innymi agentami Mossadu, Stephanem i Davidem, wytropiła i zlikwidowała zbrodniarza wojennego Dietera Vogla – „chirurga z Birkenau". Kamera pokazuje jej twarz. Nie ma na niej radości. Raczej zażenowanie i stres. Czyta fragment książki, ale wygląda, jakby chciała uciec.

Film Johna Maddena jest remakiem izraelskiego obrazu z 2007 roku „Ha-hov". To opowieść o milczeniu. I o poczuciu winy, które tkwi w człowieku. Można je na jakiś czas wyciszyć, ale ono zawsze wraca.

Rachel Singer nosi tajemnicę, którą Madden stopniowo ujawnia widzowi. W rzeczywistości akcja nie poszła młodym agentom tak gładko. Ukryli to. Jak wówczas myśleli – „dla dobra ojczyzny". Chcieli, by ich rodacy wierzyli, że zło zostało ukarane. Ale po latach przeszłość wraca, przypomina o sobie. Może zburzyć życie, zniszczyć legendę.

John Madden prowadzi akcję w dwóch planach czasowych. Pokazuje wydarzenia z końca lat 90. i z 1965 roku, gdy Vogel został namierzony w Berlinie. Sekwencje, w których piękna Żydówka, przygotowując porwanie nazisty, trafia na fotel ginekologiczny w jego gabinecie, przypominają sceny u dentysty z „Maratończyka".

Równie dramatyczne są rozmowy z uwięzionym Voglem, który mówi: „Wy, Żydzi, nie umiecie zabijać. Umiecie tylko umierać".

W „Długu" są elementy thrillera, wartka akcja, a nawet romans, bo dwaj młodzi agenci rywalizują o względy pięknej koleżanki. Są też pytania o wartość prawdy i cenę, jaką trzeba zapłacić za kłamstwo, na które człowiek się godzi.

I wreszcie świetni aktorzy: Tom Wilkinson, a przede wszystkim Helen Mirren jako Rachel z lat 90. i Jessica Chastain – z lat 60.

A jednak mimo sprawnej realizacji i dużych ambicji „Dług" nie do końca przekonuje. Czuje się w nim „hollywoodyzację" Holokaustu, której zdołał uniknąć inny Brytyjczyk, Stephen Daldty w „Lektorze". Kino akcji zaczyna tu dominować nad psychologią, a gwiazda „Avatara" Sam Worthington wyraźnie odstaje od reszty wykonawców. Przede wszystkim jednak za dużo w „Długu" schematów. Razi też zbyt łatwa i oczywista pointa.

Tel Awiw, rok 1997. „Czuję się dumna, że jestem twoją córką" – mówi w czasie wieczoru autorskiego młoda kobieta, która napisała książkę o swojej matce. Rozlegają się brawa.

Zobacz fotosy z filmu

Pozostało jeszcze 91% artykułu
Film
Arkadiusz Jakubik: Zagram Jacka Kuronia. To będzie opowieść o wielkiej miłości
Materiał Promocyjny
Między elastycznością a bezpieczeństwem
Film
Leszek Kopeć nie żyje. Dyrektor Gdyńskiej Szkoły Filmowej miał 73 lata
Film
Powstaje nowy Bond. Znamy aktorów typowanych na agenta 007
Film
Mają być dwie nowe „Lalki”. Netflix miał pomysł przed TVP
Film
To oni ocenią filmy w konkursach Mastercard OFF CAMERA 2025!