Przełom w reżyserskiej karierze Luca Guadagnino miał miejsce w 2017 roku za sprawą bardzo głośnego filmu „Tamte dni, tamte noce”. Rozgłos, który zdobył film, stał się odskocznią dla kariery włoskiego reżysera i umożliwił mu w 2018 roku stworzenie nowej wersji filmu Dario Argento z 1977 roku „Suspiria”. Nowa wizja kultowego horroru została pozytywnie odebrana, dzięki mrocznej atmosferze, którą wykreował reżyser oraz idealnie współgrającej z nią muzyce autorstwa Thoma Yorke'a. Następnie Guadagnino stworzył jeszcze kilka ciekawych dzieł w tym m.in. serial „Tacy właśnie jesteśmy” (2020) oraz film „Do ostatniej kości” (2022). W tym roku włoski reżyser powrócił głośnym filmem „Challengers” oraz ekranizacją powieści William’a Burroughs’a „Queer”
Czytaj więcej
Twórcy serialu "Peaky Blinders" i Cillian Murphy (serialowy Tommy Shelby) wyrazili "zdecydowany sprzeciw" wobec użycia kadrów z serialu w spocie udostępnianym w sieci przez zwolenników Rona DeSantisa, gubernatora Florydy i kandydata na prezydenta USA.
„American psycho” – Piękni, zestresowani ludzie.
Napisana przez Breta Eastona Ellisa i wydana w 1991 roku powieść „American Psycho” była jednym z największych skandali wydawniczych ostatnich dziesięcioleci w Stanach Zjednoczonych. Osadzona w latach 80. powieść skupia się na otoczeniu tzw. pokolenia yuppie – czyli młodych, dobrze zarabiających przedstawicieli wolnych zawodów.
Wizja młodego Patricka Batemana, który pod płaszczykiem dobrze ubranego, zawsze zadbanego, charyzmatycznego oraz inteligentnego doradcy bankowego na Wall Street skrywa twarz psychopatycznego mordercy, jest jedynie wierzchołkiem góry lodowej zawartych w książce metaforycznych przekazów. Autor powieści, przedstawiając zaburzony umysł głównego bohatera który, aby wpasować się w otaczające go środowisko, popada w coraz większy obłęd, krytykuje realia otaczającego go świata, pogrążonego w niekontrolowanej konsumpcji oraz pozbawionego moralnego kręgosłupa, gdzie człowiek staje się jedynie przedmiotem.