Aktualizacja: 19.02.2025 21:26 Publikacja: 29.08.2024 15:28
Sigourney Weaver
Foto: REUTERS/Yara Nardi
Amerykańska aktorka ma już za sobą karierę trwającą 45 lat. - Ja chyba śnię - powiedziała na scenie dobierając nagrodę. - Dziękuję za ten ładunek energii – dodała.
Złoty Lew za całokształt twórczości to po prostu uznanie dla gwiazdy, która zbudowała mosty między wielkimi blockbusterami i wyrafinowanym kinem artystycznym. Dyrektor festiwalu Alberto Barbera tak uzasadniał nagrodę dla Sigourney Weaver: „Aktorka z doświadczeniem teatralnym, zdobyła uznanie szerokiej publiczności rolą w filmie 'Obcy' w reżyserii Ridleya Scotta, stając się niemal symboliczną postacią lat 80. W ciągu tej dekady wykreowała wizerunek bohaterki niespotykanej w gatunku filmów akcji, zdolnej zwycięsko rywalizować z mężczyznami, którzy do tej pory dominowali w takim kinie. Ale też Weaver nieustannie poszukiwała własnej tożsamości. Grała w filmach gatunkowych, komediach, filmach artystycznych i filmach dla dzieci, omijając etykiety, które narzucały jej rolę triumfującej ikony ery Reagana. Przyczyniła się do sukcesu obrazów Jamesa Camerona, Paula Schradera, Petera Weira, Michaela Apteda, Romana Polańskiego, Ivana Reitmana, Mike'a Nicholsa, Anga Lee i wielu innych, za każdym razem odbijając na ekranie piętno swojej osobowości. Obdarzona niezwykłym temperamentem, stworzyła wizerunek kobiety pewnej siebie i zdeterminowanej, dynamicznej i stanowczej. Ale jej role miały różne odcienie, przenikała do nich również magnetyczna, kobieca wrażliwość”.
Dwie kobiety-reżyserki, Mary Bronstein i Johanna Moder, pokazały filmy o trudnym życiu i jeszcze trudniejszym macierzyństwie.
„Biały lotos 3” jest bodaj największą porażką w świecie niekonwencjonalnych seriali. Premiera ośmioodcinkowej serii w HBO/Max 17 lutego.
Tegoroczne Berlinale pokazuje nastroje świata coraz bardziej niespokojnego i podzielonego. Opowiadają o tym nawet te konkursowe filmy, których akcja rozgrywa się w kosmosie.
Gwiazdą gali otwarcia festiwalu była uhonorowana za całokształt twórczości Tilda Swinton. W piątek aktorka spotkała się z dziennikarzami.
Tom Tykwer wraca do Berlina z mocnym filmem „Światło”, który tuż przed wyborami parlamentarnymi w Niemczech i poparciem dla AfD jest jak polityczny manifest.
Fundamenty rzetelnego raportowania zagadnień ESG zgodnie z ESRS oraz wskazanie na istotne zagadnienia praktyczne, które pozwolą na prawidłowe przeprowadzenie procesu identyfikacji koniecznych ujawnień, zbierania danych i raportowania w firmie.
24 lutego 2022 roku Rosja rozpoczęła pełnowymiarową inwazję na Ukrainę. Donald Trump nie wyklucza, że jeszcze w lutym spotka się z Władimirem Putinem.
Deklarując udział Wojska Polskiego w misji rozjemczej polski premier postąpiłby nierozważnie, a przede wszystkim złamał prawo. Nie zmienia to faktu, że powinniśmy tam być. To kwestia polskiej racji stanu.
Francja wprowadza obowiązek informowania konsumentów w lokalach gastronomicznych o pochodzeniu mięsa podawanego w potrawach. To samo dotyczy sklepów. Przewiduje to dekret premiera Francois Bayrou.
Jeżeli wolny świat pozwoli na to, żeby uznać agresję Rosji na Ukrainę za zwycięstwo Putina, to znaczy, że za kilka lat możliwa jest rosyjska agresja na Polskę – mówi Grzegorz Schetyna, szef senackiej Komisji Spraw Zagraniczny, były szef MSZ i marszałek Sejmu.
– Życie pod bombami to zaprzeczenie normalności. Te trzy lata bardzo zmęczyły ludzi. To widać. Ja to nazywam zmęczeniem materiału, ale to jest coś więcej. To jest wycieńczenie – mówi z Charkowa Helena Krajewska z Polskiej Akcji Humanitarnej w podcaście „Rzecz w tym”.
W trzecią rocznicę pełnoskalowej wojny w Ukrainie Centrum Lemkina, które działa przy Instytucie Pileckiego, opublikowało raport dokumentujący zbrodnie popełnione przez Rosjan na ludności cywilnej. Nie wiadomo jednak, co dalej z centrum. Czy nowe władze instytutu i resortu kultury myślą o jego likwidacji?
W Muzeum Prado ruszyła wyjątkowa wystawa prac El Greco. Pierwszy raz od ponad 100 lat można w jednym miejscu obejrzeć aż osiem dzieł słynnego XVI-wiecznego artysty.
Komisja Europejska obiecuje, że sektor turystyki będzie mógł łatwiej niż dotychczas sięgać po pieniądze unijne. Ma to dotyczyć nie tylko całych krajów członkowskich, ale też pojedynczych przedsiębiorców.
Masz aktywną subskrypcję?
Zaloguj się lub wypróbuj za darmo
wydanie testowe.
nie masz konta w serwisie? Dołącz do nas