Dorota Masłowska jako didżejka oraz arcydzieła kina. Nowe otwarcie FINA

Do 14 lipca Filmoteka Narodowa- Instytut Audiowizualny prezentuje w Kinie Iluzjon autorski przegląd nowego dyrektora Tomasza Kolankiewicza „Nowe otwarcie”. Będą filmy Hasa, Wilczyńskiego i braci Quey.

Publikacja: 13.07.2024 11:56

W sobotę 13 lipca o godz. 22 za konsolami w Kinie Iluzjon stanie duet didżejski: Agnieszka Szydłowsk

W sobotę 13 lipca o godz. 22 za konsolami w Kinie Iluzjon stanie duet didżejski: Agnieszka Szydłowska, dziennikarka, dyrektorka radiowej Trójki i Dorota Masłowska, pisarka, scenarzystka, poetka, dramaturżka i piosenkarka.

Foto: Katarzyna Malinowska

Program przeglądu „Nowe otwarcie” został tak dobrany, żeby zaprezentować różnorodność form i gatunków obejmując fabułę, dokument, animację i film eksperymentalny. Drugim ważnym kryterium jest wybór filmów polskich i międzynarodowych - w każdej kategorii pokazane zostaną zarówno filmy rodzime, jak i zagraniczne.

Dorota Masłowska i Agnieszka Szydłowska miksują

W sobotę 13 lipca o godz. 22:00 za konsoletami w Kinie Iluzjon stanie Niższa Szkoła Tańca — duet didżejski w składzie Agnieszka Szydłowska, dziennikarka, dyrektorka radiowej Trójki i Dorota Masłowska, pisarka, scenarzystka, poetka, dramaturżka i piosenkarka.

Czytaj więcej

Polska wieś pokazana bez sentymentów. Grzegorz Dębowski wygrywa debiuty w Koszalinie

Tego samego dnia będzie można obejrzeć „Rękopis znaleziony w Saragossie” Wojciecha Jerzego Hasa, adaptację XIX-wiecznej powieści Jana Nepomucena Potockiego, a także „F jak fałszerstwo (F for Fake,1973) Orsona Wellesa. Ten pionierski esej bada płynne granice pomiędzy prawdą i fikcją. Przewodnikiem po tych meandrujących rozważaniach jest sam Orson Welles o niezmiennie mefistofelesowskim uśmiechu, wciąż przywodzący na myśl Falstaffa, w którego wcielał się dekadę wcześniej.

Niedziela 14 lipca to pokaz „Zabij to i wyjedź z tego miasta” (2019) Mariusza Wilczyńskiego, filmu uhonorowanego wieloma prestiżowymi nagrodami, m.in. Złotymi Lwami na Festiwalu Polskich Filmów Fabularnych w Gdyni. Spotkanie z Mariuszem Wilczyńskim poprowadzi Dorota Masłowska.

Mariusz Wilczyński i Czeska Nowa Fala

Trzeba obejrzeć „Miejsce urodzenia” Pawła Łozińskiego. To jeden z najważniejszych filmów dokumentalnych o polsko-żydowskiej przeszłości. Jego bohaterem jest Henryk Grynberg, wybitny pisarz, który w swojej twórczości dokumentuje cząstki tragicznej prawdy o żydowskim losie. W filmie Łozińskiego Grynberg powraca po latach do rodzinnej Radoszyny, w której się urodził, wychowywał i ukrywał w czasie wojny jeszcze jako dziecko. Teraz szuka śladów po swoim ojcu i bracie, którzy zginęli wówczas w niewyjaśnionych okolicznościach.

Spotkanie z Pawłem Łozińskim poprowadzi Wojciech Diduszko.

Z kolei „Stokrotki” Věry Chytilovej to surrealistyczna tragikomedia, uznawana za jedno z najwybitniejszych osiągnięć czechosłowackiej Nowej Fali. Tytułowe stokrotki to dwie zbuntowane dziewczyny, które za nic mają przyjęte konwenanse i ład społeczny. Uznają, że skoro świat jest zepsuty, nic nie stoi na przeszkodzie, by i one takie były. Dla rozrywki polują na mężczyzn, uwodzą i wykorzystują leciwych wielbicieli, zaś z tymi młodszymi prowadzą odważne flirty.

Czytaj więcej

Agnieszka Szydłowska nową dyrektorką radiowej Trójki

Partnerem pokazu jest Czeskie Centrum w Warszawie.

Bracia Quay i Robert Walser

A na finał „Instytut Benjamenta” braci Quay.

Jakob rozpoczyna naukę w Instytucie Benjamenta, kształcącym przyszłych służących. Przestępując jej próg wkracza w dziwny, mroczny i surrealistyczny świat, w którym jawa miesza się ze snem. Nauka obejmuje mechaniczne powtarzanie absurdalnych zachowań i gestów, mające zmienić uczniów w żywe automaty. Film jest pełnometrażowym debiutem braci Quay. Został zrealizowany na podstawie powieści „Jakob von Gunten” autorstwa szwajcarskiego pisarza Roberta Walsera, który dziś przeżywa wielki renesans. Książkę wydał PiW.

Program przeglądu „Nowe otwarcie” został tak dobrany, żeby zaprezentować różnorodność form i gatunków obejmując fabułę, dokument, animację i film eksperymentalny. Drugim ważnym kryterium jest wybór filmów polskich i międzynarodowych - w każdej kategorii pokazane zostaną zarówno filmy rodzime, jak i zagraniczne.

Dorota Masłowska i Agnieszka Szydłowska miksują

Pozostało 90% artykułu
2 / 3
artykułów
Czytaj dalej. Subskrybuj
Film
Złoty Lew dla „W pokoju obok” Pedro Almodóvara. Tragedia nagrodzonej za rolę kobiecą Nicole Kidman
Film
Michael Keaton wraca do prawdziwego nazwiska. Jak nazywa się aktor?
Film
Rekomendacje filmowe: Tim Burton i Yorgos Lanthimos – dwaj mocarze dzisiejszego kina
Film
Wenecja 2024: Zbrodnie dyktatury i resentymenty
Materiał Promocyjny
Aż 7,2% na koncie oszczędnościowym w Citi Handlowy
Film
„Joker: Szaleństwo we dwoje”. Todd Phillips porusza ryzykowne tony
Materiał Promocyjny
Najpopularniejszy model hiszpańskiej marki