Powstaje film „Wilno 1939”

Rosyjski prezydent Władimir Putin, tak, jak wcześniej przywódcy ZSRR, dowodzi, że 17 września 1939 r. nie było żadnej agresji, a jedynie „bratnia pomoc” dla narodu białoruskiego i ukraińskiego. Jak twierdzi, jest na to dowód: Państwo Polskie praktycznie nie istniało, a polskie wojsko się nie broniło. Tymczasem rząd wciąż przebywał w Polsce, a walki trwały. W samym tylko Wilnie nasi żołnierze zniszczyli kilkanaście czołgów wroga.

Publikacja: 17.02.2023 16:01

Fotografia pochodzi z rekonstrukcji "Wilno 1939 w Suwałkach"

Fotografia pochodzi z rekonstrukcji "Wilno 1939 w Suwałkach"

Foto: materiały prasowe/zdjęcie organizatorów

mk

Walki o Wilno mają zostać pokazane w filmie, realizowanym przez Fundację Joachima Lelewela przy współpracy z Telewizją Polską. Powstaje godzinny, fabularyzowany dokument o roboczym tytule „Wilno 1939”. „Rzeczpospolita” objęła nad nim patronat medialny.

Sowieci dotarli pod miasto 18 września. Po stronie polskiej walczyły siły równe trzem pułkom piechoty z kilkunastoma działami oraz pociągiem pancernym; po stronie sowieckiej – trzy brygady pancerne i dwie dywizje kawalerii. Obrona mogła trwać dłużej, ale na skutek rozkazu gen. Józefa Olszyny-Wilczyńskiego (potem zamordowanego przez czerwonoarmistów) następnego dnia polskie oddziały wycofały się na Litwę, a część trafiła do Grodna, które walczyło trzy dni – od 20 do 22 września.

BLACK WEEKS -75%

Czytaj dalej RP.PL. Nie przegap oferty roku!
Ciesz się dostępem do treści najbardziej opiniotwórczego medium w Polsce. Rzetelne informacje, pogłębione analizy, komentarze i opinie. Treści, które inspirują do myślenia. Oglądaj, czytaj, słuchaj.
Film
Trwa zamieszanie wokół Polskiego Instytutu Sztuki Filmowej
Film
EnergaCamerimage 2024: Złota Żaba dla Michała Dymka
Film
Nominowani w Konkursie na Najlepszy Polski Serial Roku 2024 w ramach BNP Paribas Warsaw SerialCon!
Film
Rekomendacje filmowe: Od starożytnego Rzymu do dzisiejszej Francji i Ameryki
Materiał Promocyjny
Klimat a portfele: Czy koszty transformacji zniechęcą Europejczyków?
Film
Film „Kolonia nr 5”. Cała prawda o życiu emigrantów we Francji