Z teatru do kina

Monika Strzępka i Paweł Demirski debiutują filmem „Zaprawdę, Hitler umarł”

Publikacja: 13.09.2021 20:20

Z teatru do kina

Foto: materiały prasowe

– „Zaprawdę, Hitler umarł” to opowieść o wędrówce dziecka, które socjalizuje się w dziwacznym świecie wiecznego poczucia winy i miękkiego autorytaryzmu – mówi Monika Strzępka. – Film dotyka tematów postpamięci i ideologicznych korzeni współczesnych nacjonalizmów.

– To także opowieść o tym, że powiedzenie „historia jest nauczycielką życia” brzmi jak ironiczny żart rzucony w fabryce drutu kolczastego — dodaje Paweł Demirski, autor scenariusza. 

Czytaj więcej

Mastercard OFF Camera. Solidarność z wykluczonymi

„Zaprawdę, Hitler umarł” to filmowa dystopia. Jej akcja toczy w zjednoczonym państwie Europa, kilkadziesiąt lat po zwycięstwie nazistów w II wojnie światowej, w opustoszałym świecie na skraju postatomowej zagłady. Pokolenie dzieci faszystowskich oprawców potępiło zbrodniczą ideologię i wzięło na siebie winy zwycięzców. „Na pamiątkę tamtej męki” ludność dokonuje rytualnych aktów samoudręczenia, kompulsywnie się umartwia, pokutuje, grzęźnie w coraz bardziej ekscentrycznych, ekspiacyjnych ceremoniach. Do takiego świata trafia tajemniczy chłopiec.  

Strzępka i Demirski są autorami głośnych spektakli teatralnych, m.in. „Tęczowa trybuna”, „Nie-boska komedia. WSZYSTKO POWIEM BOGU!”, „Triumf woli”, „K.” „Król”, „Ciemności”. Swój pierwszy wspólny projekt filmowy  zrealizowali w 2016 roku. W ośmioodcinkowym serialu „Artyści” przejrzało się polskie środowisko teatralne. Cykl dostał nominację do Orłów czyli Polskich Nagród Filmowych, był też pokazywany w czasie festiwalu berlińskiego w 2017 roku.

Czytaj więcej

Niezależność w kinie i plenerze

Zdjęcia do „Zaprawdę, Hitler umarł” zaczęły się w tym tygodniu. Za kamerą stanął Michał Sosna, za scenografię odpowiada Aniela Dybowska, za kostiumy –Arkadiusz Ślesiński, za charakteryzację – Renata Najberg. 

Producentem filmu jest Studio Munka, działające przy Stowarzyszeniu Filmowców Polskich, a koproducentem CANAL+ Polska. Film powstaje w ramach programu „60 minut”. Dotąd powstały w nim m.in. „Eastern” Piotra Adamskiego, „Supernova” Bartosza Kruhlika – oba stały się pełnometrażowymi debiutami reżyserów. 

Film
Oscary 2025: Film o zmianie płci wita Trumpa. Nominacja dla „Dziewczyny z igłą”
Materiał Promocyjny
Jaką Vitarą na różne tereny? Przewodnik po możliwościach Suzuki
Film
Oscary 2025: Są nominacje. Na liście „Dziewczyna z igłą”
Film
Jakie filmy w konkursie w Berlinie? Poznaliśmy tytuły
Film
„Świt Ameryki”, czyli czas apokalipsy
Materiał Promocyjny
Warta oferuje spersonalizowaną terapię onkologiczną
Film
Znany pisarz chce odwołania Oscarów. „Neron grał, gdy Rzym płonął”
Materiał Promocyjny
Psychologia natychmiastowej gratyfikacji w erze cyfrowej