„Amatorzy”. Świat przeżyć bardzo osobistych

„Amatorzy” to niezwykły film o niepełnosprawnych artystach, ale przede wszystkim o ich relacjach ze społeczeństwem.

Aktualizacja: 27.05.2021 23:04 Publikacja: 27.05.2021 18:13

Bohaterowie filmu „Amatorzy” to grupa działająca w Gdańsku od ponad 20 lat

Bohaterowie filmu „Amatorzy” to grupa działająca w Gdańsku od ponad 20 lat

Foto: materiały prasowe

Jest w filmie Iwony Siekierzyńskiej znakomita scena w telewizyjnym studiu. Prezenterka, z uśmiechem przyklejonym do twarzy, swoje nieprzygotowanie pokrywa zawodową „sprawnością". „Teatr Biuro Rzeczy Znalezionych" – przedstawia gości. Ach tak: „Biuro Rzeczy Osobistych". „Pan Krzysztof z zespołem ludzi upośledzonych umysłowo..." – brnie dalej. „Z niepełnosprawnością intelektualną" – przerywa szef grupy. Jest też w studiu gwiazdka mizdrząca się do kamery. I oni: walący prawdę, która nie pasuje do słodkiej atmosfery programu.

„Amatorzy" to historia grupy teatralnej osób z niepełnosprawnością intelektualną, która przygotowuje dla profesjonalnej sceny spektakl oparty na sztuce Szekspira. Dyrektor teatru, chcąc uatrakcyjnić przedstawienie, dodaje do obsady kilkoro aktorów zawodowych, w tym popularną gwiazdkę.

Prowadzący Biuro Rzeczy Osobistych Krzysztof jest całkowicie oddany grupie, w której funkcjonuje jego siostra Mary. Razem zmagają się z „Hamletem". Mało kto może zapamiętać tekst, ale wszyscy wnoszą własne przeżycia i emocje. Historia Ofelii zaczyna nabierać wieloznaczności. „Źle zrobiła, że się zabiła" – mówi jedna z dziewczyn, ale rozumie jej tęsknotę za miłością. Tu każdy chce kochać i być kochany. I każdy jest w swoich uczuciach i reakcjach prawdziwy.

Przeważają w obsadzie filmu autentyczni członkowie Biura Rzeczy Osobistych, które działa w Gdańsku ponad 20 lat. Iwona Siekierzyńska wyreżyserowała tam przedstawienie, swoje miejsce odnalazł w tym zespole jej brat. I, jak się wydaje, nie jest to forma terapii. A jeśli, to tylko przy okazji. W sztukę aktorzy niepełnosprawni wkładają całą swoją wrażliwość. Tak jest i w filmie.

Iwona Siekierzyńska idzie dalej, pokazuje rodzinę. W domu Krzysztofa i Mary niepełnosprawność odbija się na dniu codziennym. Wspaniałą kreację tworzy Anna Dymna jako matka, całkowicie oddana córce, zawsze gotowa do pomocy.

Sama historia jest fikcyjna, ale „Amatorzy" mają wiele z paradokumentu. Do niepełnosprawnych aktorów dopasowują się zawodowcy: ciekawe role tworzą Wojciech Solarz (Krzysztof), Roma Gąsiorowska (gwiazda), Mariusz Bonaszewski (dyrektor teatru). Bardzo to interesujący portret środowiska, którego niemal nie zauważamy. Ale ci ludzie często tworzą piękne, wartościowe rzeczy, a jedna z bohaterek mówi: „Chciałabym być szczęśliwa i uśmiechnięta".

Filmowe wydarzenie weekendu

W piątek na ekrany wchodzą nie tylko „Amatorzy", ale również tegoroczny wielki zwycięzca Oscarów: „Nomadland”. To opowieść o ludziach, którzy w Stanach prowadzą życie współczesnych nomadów, niełatwe, wymagające odwagi, ale dające im wolność. Kreację godną zasłużonego Oscara stworzyła w „Nomadland” Frances McDormand.

Film
Gwiazda o polskich korzeniach na wyspie Bergmana i program Anji Rubik
Film
Arkadiusz Jakubik: Zagram Jacka Kuronia. To będzie opowieść o wielkiej miłości
Film
Leszek Kopeć nie żyje. Dyrektor Gdyńskiej Szkoły Filmowej miał 73 lata
Film
Powstaje nowy Bond. Znamy aktorów typowanych na agenta 007
Film
Mają być dwie nowe „Lalki”. Netflix miał pomysł przed TVP