Partnerem materiału jest GPW
Maleńka giełda równie często co nadzieje budziła wątpliwości. Z perspektywy tego czasu najlepiej widać, jaką drogę zdołała przejść Giełda Papierów Wartościowych w Warszawie: od marginalnego parkietu, na którym notowanych było zaledwie kilka spółek, poprzez status rynku wschodzącego aż po obecny poziom rynku rozwiniętego. GPW jest niekwestionowanym liderem rynku giełdowego w Europie Środkowo-Wschodniej i regionie Trójmorza. Świadczą o tym zarówno: kapitalizacja, wartość obrotu akcjami, jak i wysokość pierwotnych i wtórnych ofert publicznych. O korzyściach z upublicznienia na GPW przekonały się setki przedsiębiorstw polskich oraz dziesiątki zagranicznych. Które z wytypowanych przez redakcje „Rzeczpospolitej" i „Parkietu" „100 spółek wartych parkietu" najlepiej wykorzysta możliwości, jakie daje jeden z 25 najwyżej rozwiniętych rynków kapitałowych świata?
GPW na tle europejskich giełd
Potwierdzeniem rosnącej pozycji Giełdy Papierów Wartościowych w Warszawie są dane Federacji Europejskich Giełd Papierów Wartościowych (FESE). GPW jest na drugim miejscu wśród europejskich parkietów pod względem wzrostu płynności mierzonej wartością obrotów akcjami w ramach arkusza zleceń. Po trzech kwartałach 2020 roku ranking wygląda jak na wykresie obok.
Pod względem płynności mierzonej obrotowością portfeli przeskoczyliśmy niektóre z największych giełd europejskich. To zasługa m.in. napływu inwestorów indywidualnych na rynki prowadzone przez GPW. Ich udział w obrotach na głównym rynku w pierwszym półroczu niemal się podwoił w porównaniu z rokiem ubiegłym i wyniósł 22 proc. Jesteśmy, obok innych rynków rozwiniętych takich jak Szwajcaria, również w czołówce giełd europejskich, jeśli chodzi o wskaźnik obrotu. W przypadku GPW urósł on i wyniósł w III kwartale 2020 roku 52,5 proc. w porównaniu z 33,2 proc. w analogicznym okresie 2019 roku (dane na wykresie obok).