Repsol chce przejmować w Ameryce

Hiszpańska firma ma zamiar zwiększyć swoje inwestycje na bardziej stabilnych rynkach.

Publikacja: 17.09.2013 01:55

Złoża w Teksasie pomogłyby Repsolowi zabezpieczyć wydobycie

Złoża w Teksasie pomogłyby Repsolowi zabezpieczyć wydobycie

Foto: Bloomberg

CHRISTOPHER BJORK

Hiszpański koncern naftowy Repsol wybiera się na zakupy w Ameryce Północnej. Firma chce zwiększyć swoje inwestycje w stabilnych politycznie krajach i wykorzystać boom energetyczny w USA, twierdzą ludzie znający przebieg negocjacji.

10 mld dolarów na przejęcia

Firma z siedzibą w Madrycie poinformowała w ostatnich miesiącach banki inwestycyjne, że jest gotowa wydać od 5 do 10 miliardów dolarów na przejmowanie amerykańskich lub kanadyjskich spółek eksploracyjnych i produkcyjnych, najlepiej takich, które wydobywają znacznie więcej ropy niż gazu, twierdzą nasze źródła.

Rzecznik Repsola powiedział, że nie może komentować strategii akwizycyjnej firmy.

Przejęcia w Ameryce Północnej pomogłyby Repsolowi wzmocnić swoją obecność na stabilnych rynkach. Hiszpański koncern należy do tych europejskich firm naftowych, które są najbardziej zaangażowane w poszukiwanie ropy w krajach afrykańskich, takich jak Maroko i Sierra Leone, wynika z ostatniego raportu Bernstein Research. Inwestycje w tych krajach mogą przynieść duże zyski, ale wiążą się również ze znacznym ryzykiem.

Wojna domowa i naloty zakłóciły wydobycie w Libii. Wiosną 2012 roku argentyński rząd znacjonalizował tamtejszą spółkę zależną Repsolu, YPF SA.

Rozszerzając w ostatnich latach działalność na takie kraje jak Australia, Norwegia i USA, Repsol chce lepiej zrównoważyć potencjał wzrostowy z ewentualnym ryzykiem.

Argentyńska porażka

Gdy porażka w Argentynie zagroziła Repsolowi obniżeniem jego ratingu inwestycyjnego, firma pozyskała miliardy dolarów dzięki sprzedaży aktywów i ograniczeniu dywidendy, by wzmocnić swoją wiarygodność. Jej roczny wzrost produkcji należy do najwyższych wśród europejskich koncernów naftowych. Od lipca 2012 roku kurs Repsola na giełdzie wzrósł o około 50 procent.

Dziś, zarządzając mniejszą i finansowo silniejszą firmą, zarząd Repsola zaczął się rozglądać za potencjalnymi celami do przejęcia, które pozwoliłyby mu odzyskać dawną skalę.

Oferty Repsola mogłyby ożywić amerykański rynek naftowy, na którym w tym roku zawarto najmniej transakcji od 2009 roku, wynika z danych firmy badawczej Dealogic. Kilka amerykańskich spółek wielkości odpowiadającej Repsolowi próbowało w ostatnim czasie znaleźć kupca, ale bez powodzenia. To między innymi Whiting Petroleum Corp i  Kodiak Oil & Gas Corp, których wartość giełdowa wynosi odpowiednio 6,4 i 3 miliardy dolarów.

Niektórzy duzi producenci energii w Ameryce Północnej wchodzą na giełdę, wykorzystując duży popyt na nowe akcje. To między innymi Antero Resources Corp, wspierany przez Warburg Pincus LLC i EP Energy LLC, będący własnością Apollo Global Management LLC, Riverstone Holdings LLC i innych funduszy. Obie firmy mieszczą się w budżecie przestawionym przez Repsol bankierom.

Rozwój w Stanach Zjednoczonych

Repsol może do końca roku zdobyć pieniądze potrzebne na sfinansowanie takich transakcji, wtedy bowiem powinna zostać sfinalizowana sprzedaż spółki zależnej zajmującej się produkcją skroplonego gazu ziemnego, którą Royal Dutch Shell chce kupić za 4,4 miliarda dolarów brutto.

Repsol planuje również sprzedać swój wart 4,5 miliarda euro (5,98 miliarda dolarów) udział w hiszpańskiej spółce energetycznej Gas Natural SDG SA. Bankierzy współpracujący z koncernem próbują znaleźć nabywcę wśród azjatyckich i bliskowschodnich państwowych funduszy inwestycyjnych i europejskich firm, twierdzą ludzie znający sprawę.

Amerykańska centrala hiszpańskiej firmy w Houston rozrasta się błyskawicznie, a koncern prowadzi odwierty w Zatoce Meksykańskiej, Oklahomie, Kansas i na Alasce. W ostatnich latach firma wykupiła prawa do poszukiwań ropy w kilku złożach w Kanadzie.

Repsol prawdopodobnie połączy swoje działania w Ameryce Północnej z przejętą firmą, twierdzą ludzie zbliżeni do koncernu.

—Ilan Brat i Ryan Dezember

Tłum. TK

(C) 2013 Dow Jones & Company, Inc. Wszelkie prawa zastrzeżone

Aby zaprenumerować „The Wall Street Journal": www.wsjeuropesubs.com

Ekonomia
Podcast „Twój Biznes”: Nowe restrykcje USA na chipy: Polska w gronie krajów drugiej kategorii
Ekonomia
Biznes ma szansę zbudować kapitalizm interesariuszy
Ekonomia
Wojciech Trojanowski, członek zarządu Strabag Polska: Jest optymizm, ale i wiele wyzwań
Ekonomia
Pogrom byków na GPW. Gdzie jesteś św. Mikołaju?
Ekonomia
Gaz może efektywnie wspierać zmianę miksu energetycznego