Nowa rewolucja przemysłowa przynosi stopniowe zastępowanie ludzi przez wszelkiego typu automaty: od autonomicznego oprogramowania po roboty. Proces ten szybko postępuje.
Do 2025 roku roboty, drony i zautomatyzowane aplikacje zastąpią jedną trzecią obecnie istniejących miejsc pracy – szacują analitycy firmy Gartner. Już teraz, według danych firmy Oracle, 62 proc. przedsiębiorstw z regionu EMEA (krajów leżących na obszarze Europy, Bliskiego Wschodu i Afryki) wdraża technologie z zakresu robotyki, a 60 proc. wprowadziło lub planuje wprowadzić rozwiązania wykorzystujące sztuczną inteligencję.
Postępujące wykorzystanie robotów i AI oznacza duże zmiany dla gospodarki. Jak podaje Boston Consulting Group, automatyzacja pracy uzyskana dzięki robotom będzie przynosić w perspektywie najbliższych dziesięciu lat wymierne korzyści dla gospodarki, z których najważniejsze to zwiększenie produktywności o 30 proc. Oznaczać jednak będzie wygaśniecie wielu zawodów, ponieważ sukcesywnie zwiększać się będzie liczba zadań, do których wykonywania ludzie nie są już konieczni. Dzięki przeniesieniu wykonywanych zadań na roboty koszt pracy obniży się średnio o 16 proc. W największym stopniu dotknie to Korei Południowej (do 2025 roku o 33 proc.). Na drugim miejscu pod tym względem znajdzie się Japonia (25 proc.), a na trzecim Kanada (24 proc.). W Polsce oszczędności w kosztach pracy osiągnięte dzięki automatyzacji mają wynieść 13 proc.
Powtarzalne czynności dziełem aplikacji
Coraz więcej przedsiębiorstw wdraża oprogramowanie typu RPA (Robotic Process Automation), które wykonuje w sposób szybki i powtarzalny wiele czynności, zastępując pracę ludzi. Praktycznie nie ma branży, w której nie można wykorzystać RPA. Automatyzacja procesów nie musi wcale dotyczyć skomplikowanych zadań. Nawet małe i średnie firmy mogą wykorzystać ją przy prostych zadaniach – takich jak np. obieg dokumentów, delegacje i wydatki, zarządzanie szkoleniami. Jednak najwięcej oprogramowania RPA pracuje obecnie przy obsłudze klientów w centrach BPO/SSC ((Business Process Outsourcing/Shared Service Centers). Według analityków niedługo już ponad 70 proc. prac wykonywanych w takich centrach będzie zautomatyzowanych przy jego użyciu. Nic w tym dziwnego, przemawiają za tym względy ekonomiczne: zastosowanie RPA redukuje koszty pracy w centrach outsourcingowych o 50 proc.
W Polsce roboty nie mają wiele pracy
Oprócz programów działających jako wirtualne roboty coraz silniej wkraczają do różnych branż roboty – maszyny. Dominują wśród nich roboty przemysłowe. Według danych Międzynarodowej Federacji Robotyki (IFR) do 2018 roku światowa sprzedaż robotów przemysłowych będzie wzrastać o 15 proc. rocznie. Światowy sektor robotów przemysłowych jest wart obecnie 32 mld dol. – wynika z danych za 2015 roku. „Service Robotics Case Studies in Silicon Valley". Wyliczenia te uwzględniają sprzedaż, oprogramowanie i serwis. Nakłady inwestycyjne na takie maszyny rosną każdego roku. Do 2022 roku wartość tego rynku wzrośnie do 79,58 mld dol.