W ten sposób, w rześki późnojesienny dzień, siedemdziesiąt osób z 12 krajów Europy znalazło się w Grzybowie, w małej wiosce, gdzie działają dwie organizacje pozarządowe: Ekologiczny Uniwersytet Ludowy i Stowarzyszenie ZIARNO, działające w zakresie transformacji agroekologicznej. Byli obecni rolnicy, naukowcy, dziennikarze, decydenci polityczni, nauczyciele, przedstawiciele fundacji filantropijnych i innych organizacji pozarządowych, pasjonaci zbierający nasiona i działacze na rzecz ochrony środowiska, eklektyczna mieszanka perspektyw w poszukiwaniu dobrych praktyk rolniczych, zrównoważonego rozwoju wsi i lepszej komunikacji.
Wiadomo, trójkąt ma swoją symbolikę. Ta ciekawa karawana ludzi poszukujących miejsc, w których rozwijają się społeczności wiejskie, nie była przypadkowa. Każdy etap tej trzystopniowej podróży wnosił inny aromat. Gmina Plessé z Francji dzieliła się zachęcającymi doświadczeniami w zakresie ożywienia lokalnej demokracji; Marburg oferował wgląd w integracyjny wiejsko-miejski system żywnościowy; a gmina Grzybów zapoznała swoich gości z inspirującymi metodami edukacyjnymi w zakresie agroekologii i rozwijania bioregionu w Dolinie Środkowej Wisły.
W czasach wyzwań geopolitycznych, środowiskowych i demokratycznych, przed którymi stoi obecnie Europa, ten wyjątkowy trójkąt krajów i ludzi, odzwierciedlał dyplomatyczne porozumienie geopolityczne rządów Francji, Niemiec i Polski, tzw. trójkąt weimarski.
Trzeci etap wiejskiego trójkąta w Grzybowie miał w centrum komunikację, stworzenie przestrzeni do słuchania, rozmawiania i podejmowania działań na rzecz wspólnego dobra.