Najnowszą relację z wydarzeń na Ukrainie można znaleźć tutaj:
Czytaj więcej
24 lutego 2022 roku Rosja rozpoczęła pełnowymiarową inwazję na Ukrainę. W nocy z 11 na 12 grudnia doszło do ataku ukraińskiego drona na Grozny, stolicę Czeczenii.
Kończymy relację
O najważniejszych wydarzeniach na Ukrainie będziemy informować od rana.
Europarlamentarzysta wzywa USA i Niemcy do uniemożliwienia rosyjskim okrętom wojennym wpływania na Morze Czarne
Stany Zjednoczone i Niemcy, jako wiodące mocarstwa zachodnie, muszą zaapelować do Turcji, aby nie pozwalała rosyjskim okrętom wojennym, które wcześniej stacjonowały w Syrii, wpływać na Morze Czarne – taką opinię wyraził członek Parlamentu Europejskiego Jaak Madison z Estonii.
- Powinni wywierać presję na Turków, przekazując im, że jeśli to zrobią, my zrobimy to i tamto. Więc Turcy muszą zrozumieć, że to bardzo czarno-biała sytuacja. Albo jesteś po dobrej, albo po złej stronie — powiedział Madison.
Pożar rosyjskich pociągów zaopatrzeniowych w obwodzie biełgorodzkim
Pożar w zajezdni kolejowej w Briańsku w Rosji zniszczył dwie lokomotywy linii głównej, które były kluczowe dla operacji logistycznych rosyjskiego wojska, poinformował ukraiński Departament Wywiadu Obronnego (HUR).
„5 grudnia 2024 r. wybuchł pożar w zajezdni kolejowej w Briańsku, w którym spłonęły dwie lokomotywy linii głównej wykorzystywane do obsługi logistycznej rosyjskiej armii okupacyjnej” — oświadczyli ukraińscy oficerowie wywiadu.
Premier Szmyhal w Berlinie: Mamy nadzieję na szybki powrót uchodźców
Premier Ukrainy Denis Szmyhal podczas wizyty w Berlinie wyraził nadzieję na szybki powrót ukraińskich uchodźców do domu
W środę w wywiadzie dla niemieckich firm medialnych RTL i NTV powiedział, że rozmawiał z kanclerzem Niemiec Olafem Scholzem na temat powrotu Ukraińców, którzy uciekli przed wojną do ojczyzny. Szmyhal powiedział reporterom, że szczegóły techniczne powrotu zostały już omówione z rządem niemieckim.
Na początku grudnia rząd ukraiński zmienił nazwę Ministerstwa Reintegracji Ziem Czasowo Okupowanych na Ministerstwo Jedności Narodowej Ukrainy. Głównym zadaniem ministerstwa będzie ułatwianie powrotu uchodźców na Ukrainę. Według szacunków szefa resortu Aleksieja Czernyszowa wojna spowodowała wyjazd z Ukrainy od 8 do 10 mln obywateli.
Rosjanie zabili 50 ukraińskich księży, zniszczyli prawie 700 kościołów
Prezydent Wołodymyr Zełenski poinformował, że od początku inwazji rosyjscy okupanci zabili 50 księży i zniszczyli około 700 kościołów.
- Rosjanie, gdziekolwiek wkroczyli na nasze terytoria, niszczyli szkoły i kościoły. Po prostu, żeby nie pozostał po nich żaden ślad. Wielu księży zostało schwytanych lub zabitych. Zabili 50 duchownych. Istnieją dowody na to, jak ich torturowali. Dlaczego ich torturowali? Tylko dlatego, że „powinni” służyć patriarsze Cyrylowi i jego kościołowi - mówił Zełenski w wywiadzie dla CBN (Christian Broadcasting Network).
Zorganizowanie szczytu w Ramstein zależy od możliwości przyjazdu Bidena do Europy
Zorganizowanie szczytu w Ramstein w grudniu zależy od możliwości przyjazdu prezydenta USA Joe Bidena do Europy, powiedział szef stałej delegacji Rady Najwyższej do Zgromadzenia Parlamentarnego NATO Jehor Czerniow.
Według Czerniowa na tym spotkaniu planują rozważyć kwestie pomocy dla Ukrainy w celu wdrożenia „naszego planu zwycięstwa z konkretną listą broni, której potrzebujemy”.
Departament Skarbu USA: Administracja Trumpa nie będzie miała wpływu na pożyczkę dla Ukrainy w wysokości 20 miliardów dolarów
Sekretarz skarbu USA Janet Yellen uważa, że przyszła administracja Donalda Trumpa nie zmieni udzielonej Ukrainie pożyczki w wysokości 20 miliardów dolarów, która zostanie spłacona kosztem wpływów z zamrożonych rosyjskich aktywów i że pożyczka nie wiąże się z wykorzystaniem funduszy amerykańskiego podatnika.
- Pożyczki te zostaną z czasem spłacone dzięki nadzwyczajnym dochodom uzyskanym w Europie w firmie Euroclear z zamrożonych tam rosyjskich aktywów – powiedziała sekretarz skarbu USA Janet Yellen w wywiadzie dla Bloomberg TV.
Polskie MSZ: Ukraina powinna uzgodnić utworzenie konsulatu w Poznaniu z władzami miasta
- Kijów musi rozstrzygnąć kwestię ewentualnego funkcjonowania Konsulatu Generalnego Ukrainy w Poznaniu z władzami miasta - powiedział rzecznik MSZ Paweł Wroński. Rzecznik dodał, że MSZ nie ma zastrzeżeń co do utworzenia konsulatu.
- Polskie Ministerstwo Spraw Zagranicznych gorąco zachęca Ministerstwo Spraw Zagranicznych Ukrainy do utworzenia tego urzędu konsularnego, gdyż w Poznaniu mieszka wielu Ukraińców – mówił rzecznik, podkreślając, że jest to kwestia koordynacji władz Poznania, będących właścicielami nieruchomości, z władzami ukraińskimi.
Trump twierdzi, że rozstrzygnięcie wojny na Ukrainie jest jego priorytetem jako prezydenta
Prezydent-elekt Donald Trump powiedział, że po inauguracji zakończenie wojny na Ukrainie będzie dla niego priorytetem. Oznajmił, że sytuację na Bliskim Wschodzie uważa za mniej skomplikowaną.
W wywiadzie dla „Paris Match” Trump powiedział, że problem Ukrainy należy rozwiązać wspólnie z Rosją.
Zełenski i premier Hiszpanii omówili wspólne działania na rzecz osiągnięcia pokoju
Prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski omówił wspólne działania na rzecz osiągnięcia pokoju z premierem Hiszpanii Pedro Sanchezem.
"Koordynacja i wspólna praca zawsze pomagają w osiągnięciu rezultatów. Tego właśnie potrzebuje teraz Europa, a nie czyichś indywidualnych wysiłków wbrew wszystkim innym na kontynencie. Osiągnięcie niezawodnego pokoju jest trudnym zadaniem i należy udźwignąć ten ciężar. Europejski pozycja w świecie musi być tak silna, jak to tylko możliwe” – powiedział Zełenski.
W listopadzie zginęło na Ukrainie co najmniej 185 cywilów
Rosyjskie ataki w listopadzie kosztowały życie 165 cywilów, w tym ośmiorga dzieci. Rannych zostało 887 osób, w tym 57 dzieci.
„W sumie od początku pełnoskalowej inwazji Rosji na Ukrainę zginęło 12 340 cywilów. Kolejnych 27 836 odniosło obrażenia różnego stopnia”- przekazał ukraiński Komisarz Praw Człowieka Dmytro Łubinec.
Szef MSZ Ukrainy o sankcjach, które Zachód może nadal nałożyć, aby zmusić Putina do negocjacji
Minister spraw zagranicznych Ukrainy Andrii Sybiha uważa, że surowsze sankcje Zachodu wobec Kremla mogłyby zachęcić go do negocjacji sprawiedliwego pokoju na Ukrainie. Wskazuje konkretnie na sankcje wymierzone w rosyjską flotę cieni i sektor metalurgiczny.
Sybiha zwrócił również uwagę na rosyjski sektor bankowy i z zadowoleniem przyjał decyzję Stanów Zjednoczonych o nałożeniu sankcji na ten obszar.
Ponadto minister spraw zagranicznych podkreślił, że wykorzystanie zamrożonych aktywów jest kolejnym narzędziem nacisku na Rosję, aby zawarła sprawiedliwy pokój. Kijów stara się wykorzystać te aktywa do rekompensaty strat, zakupu broni i wsparcia wysiłków na rzecz odbudowy.
Zełenski: Ukraina nie może prawnie uznać okupowanych terytoriów za rosyjskie
- Nie możemy prawnie uznać terytoriów okupowanych przez Rosję za rosyjskie. Zgodnie z konstytucją Ukrainy nie jest to możliwe, a wewnętrznie doprowadziłoby to do podziału w ukraińskim społeczeństwie. Naszą najsilniejszą bronią podczas tej pełnoskalowej inwazji jest jedność naszego narodu… Dlatego nie możemy bawić się rzeczami, które podzieliłyby nasze społeczeństwo -powiedział prezydent w wywiadzie dla CBN.
Prezydent podkreślił, że gdyby Ukraina miała więcej sprzętu i wsparcia od swoich partnerów, siły ukraińskie mogłyby wywierać większą presję na Rosjan na polu bitwy. Jeśli jednak te zasoby okażą się niewystarczające, problem może zostać rozwiązany dyplomatycznie. Niemniej jednak Ukraina nie uzna prawnie terytoriów okupowanych przez Rosję.
Scholz potwierdza, że Ukraina otrzyma szósty system IRIS-T i wyrzutnie Patriot
Kanclerz Niemiec Olaf Scholz potwierdził informacje przekazaną przez premiera Denysa Szmyhala, że Niemcy dostarczą Ukrainie szósty system obrony powietrznej IRIS-T i wyrzutnie Patriot do końca 2024 roku.
2 grudnia kanclerz Niemiec Olaf Scholz ogłosił, że w grudniu Ukraina otrzyma z Niemiec szósty system obrony powietrznej IRIS-T, wyrzutnie Patriot i samobieżne działa Gepard. Scholz powiedział również, że Niemcy dostarczą dodatkowe dostawy obronne, w tym systemy obrony powietrznej, haubice, drony i śmigłowce Sea King w 2025 r.
Wywiad USA ostrzega przed kolejnym atakiem Rosji z użyciem rakiet Oriesznik
Associated Press poinformowała, iż wywiad USA ustalił, że „w nadchodzących dniach”. Rosja może użyć swojej nowej rakiety balistycznej średniego zasięgu Oriesznik przeciwko Ukrainie. Wspomniał o tym również Bloomberg.
AP powołuje się na urzędnika USA, który mówił na ten temat podczas zamkniętego briefingu. Źródło zauważyło, że Stany Zjednoczone postrzegają rakietę Oriesznik bardziej jako próbę zastraszenia niż broń, która mogłaby zmienić sytuację na polu bitwy na Ukrainie.
UE popiera odmowę azylu migrantom, których Rosja i Białoruś używają do wywierania presji
Komisja Europejska uznała pewne ograniczenia praw migrantów, które Rosja i Białoruś stosują w ramach swojej presji migracyjnej na państwa członkowskie UE, za dopuszczalne.
Organ wykonawczy UE zatwierdził komunikat w celu wsparcia państw członkowskich w przeciwdziałaniu „hybrydowym zagrożeniom wynikającym z militaryzowania migracji przez Rosję i Białoruś”. W komunikacie Komisja Europejska przedstawia również ramy działań, które państwa członkowskie mogą podjąć, aby przeciwdziałać wykorzystywaniu zasad i wartości UE przez Rosję i Białoruś.
Podkreśla, że Moskwa i Mińsk „wykorzystują ludzi w akcie wrogości, lekceważąc ich bezbronność”, aby podważyć jedność UE i zagrozić bezpieczeństwu i integralności strefy Schengen oraz bezpieczeństwu stowarzyszenia jako całości. W związku z tym Komisja Europejska dodała, że państwa członkowskie mogą odstąpić od prawa UE dotyczącego prawa do azylu i powiązanych gwarancji „wyjątkowo i na rygorystycznych warunkach”.
Zełenski reaguje na rozmowę telefoniczną Orbána z Putinem
Zełenski ostro zareagował na rozmowę telefoniczną premiera Węgier Orbána z Putinem, mówiąc: - Mamy nadzieję, że przynajmniej powstrzyma się od dzwonienia do Asada w Moskwie.
Orbán zadzwonił do Putina, aby omówić wojnę na Ukrainie. Według kremlowskich propagandystów rozmowę zainicjował premier Węgier, Orbán i Putin omawiali współpracę gospodarczą między dwoma krajami, sytuację na Bliskim Wschodzie i pełnoskalową inwazję Rosji na Ukrainę. Orbán wyraził zainteresowanie promowaniem „wspólnego poszukiwania politycznego i dyplomatycznego rozwiązania” wojny, podczas gdy Putin narzekał na „niszczycielską linię” Kijowa.
Ambasadorowie UE zatwierdzili 15. pakiet sankcji przeciwko Rosji
Nowy pakiet rozszerza istniejące sankcje i koncentruje się na działaniach mających na celu ich obejście. Pakiet obejmuje indywidualne sankcje i ograniczenia dla statków z państw trzecich działających w interesie Rosji.
Ponadto Komisja Europejska przeznaczy 170 mln euro na wzmocnienie bezpieczeństwa granic między UE a Białorusią i Rosją. Kraje graniczące z Rosją i Białorusią będą mogły w niektórych przypadkach ograniczyć prawo do azylu w celu zwalczania nielegalnej migracji sztucznie zorganizowanej przez reżimy Putina i Łukaszenki.
Orbán spotka się z Erdoğanem po rozmowie z Putinem
Premier Węgier Viktor Orbán ma spotkać się z prezydentem Turcji Recepem Tayyipem Erdoğanem w Turcji w czwartek, 12 grudnia.
Spotkanie Erdoğana i Orbána będzie koncentrować się na „bieżącej sytuacji międzynarodowej, konfliktach na Ukrainie i na Bliskim Wschodzie, perspektywach pokojowych i kilku kwestiach dotyczących stosunków węgiersko-tureckich”.
Informacja o spotkaniu Erdoğana i Orbána została ogłoszona po rozmowie węgierskiego premiera z Putinem.
UE przeznacza 170 mln euro dla sześciu krajów na ochronę granic
Ursula von der Leyen, przewodnicząca Komisji Europejskiej, ogłosiła wsparcie finansowe dla sześciu krajów europejskich graniczących z Rosją i Białorusią w celu wzmocnienia ich wysiłków na rzecz ochrony granic.
Ogłosiła to po rozmowie z premierem Finlandii Petterim Orpo. Przewodnicząca Komisji podkreśliła, że Finlandia, wraz z państwami bałtyckimi, Polską i Norwegią, odważnie broni granic UE przed wszelkimi formami zagrożeń pochodzących z Rosji i Białorusi.
Rosja oskarża Izrael o destabilizowanie sytuacji w Syrii
Rzeczniczka MSZ Rosji Maria Zacharowa oświadczyła, że atak izraelskiej marynarki wojennej na „wojskowe i cywilne cele w Syrii” jest powodem „poważnego zaniepokojenia społeczności międzynarodowej”. Zarzuciła też Izraelowi złamanie zasad zawieszenia broni z 1974 roku przez zajęcie strefy zdemilitaryzowanej w rejonie Wzgórz Golan i wkroczenie na terytorium Syrii. - Te agresywne działania nie służą stabilizacji sytuacji w Syrii, przeciwnie, zaogniają już i tak skrajnie trudną sytuację, która rozwinęła się w tym kraju w ostatnich dniach – oceniła Zacharowa.
Od początku dnia na froncie doszło do 140 potyczek
Sztab Generalny Ukrainy zapewnia, że wszystkie natarcia Rosjan zostały zatrzymane, a ukraińskie oddziały utrzymują swoje pozycje. Do 21 potyczek doszło w rejonie Łymanu, a do 28 – w rejonie Pokrowska. W rejonie Kurachowego Rosjanie nacierali 19 razy.
W nalocie na wieś Biłowody w obwodzie sumskim zginęło małżeństwo
Informacje takie przekazuje prokuratura obwodowa. Po ataku powietrznym na wieś w rejonie sumskim policja odnalazła ciała 55-latka i 65-latki na terenie ich gospodarstwa. Dom ofiar ataku powietrznego Rosji został całkowicie zniszczony.
Walka o wyspy na Dnieprze (MAPA)
Walka o wyspy na Dnieprze (MAPA)
Minister finansów Serhij Marczenko mówi, że bez pomocy USA Ukraina może walczyć do połowy 2025 roku
Marczenko przedstawił takie szacunki w rozmowie z dziennikiem „El Pais”.
Denys Szmyhal: Niemcy przekazały Ukrainie pomoc o wartości 37 mld euro
Premier Ukrainy oświadczył na niemiecko-ukraińskim forum biznesowym, że Niemcy udzielają Ukrainie największej pomocy ze wszystkich europejskich państw. - Doceniamy to. Dziękujemy niemieckiemu rządowi za państwowy program inwestycji i gwarancji eksportowych dla działań biznesu na ukraińskim rynku – stwierdził Szmyhal.
Zełenski wysłuchał raportu Syrskiego
Wołodymyr Zełenski poinformował, że wysłuchał raportu dowódcy Sił Zbrojnych Ukrainy Ołeksandra Syrskiego. „Obecnie – jak napisał prezydent Ukrainy w serwisie Telegram - głównym celem Sił Obronnych jest maksymalne ograniczenie potencjału militarnego Rosji”. Jak napisał Zełenski, z raportu Syrskiego wynika, że najzacieklejsze walki toczą się w obwodzie donieckim w okolicach Pokrowska i Kurachowego. „Armia rosyjska, podobnie jak w listopadzie, tak i teraz, w grudniu, wykorzystuje rekordową liczbę swoich ludzi w bitwach i szturmach” - dodał.
Szef MSZ Ukrainy wzywa do wspólnych wysiłków w walce z rosyjską ofensywą hybrydową przeciw Europie
Andrij Sybiha apeluje m.in. o współpracę wywiadowczą i współpracę w zakresie cyberbezpieczeństwa. Podkreśla, że Ukraina ma doświadczenia w stawianiu czoła hybrydowym zagrożeniom ze strony Rosji.
Władimir Putin nie planuje na razie rozmowy z Donaldem Trumpem
Informację taką przekazał rzecznik Kremla, Dmitrij Pieskow. Pieskow stwierdził też, że również strona amerykańska nie podjęła jeszcze inicjatywy w kwestii takiej rozmowy.
Donald Tusk potwierdza „zainteresowanie ze wschodu przejmowaniem mediów w Polsce”
Premier na konferencji prasowej zapowiedział dopisanie do rozporządzenia ws. podmiotów podlegających ochronie TVN-u i Polsatu jako „firm strategicznych”, których sprzedaż nie będzie możliwa bez zgody polskiego rządu.
Czytaj więcej
Premier Donald Tusk w czasie wspólnej konferencji prasowej z premierem Estonii Kristenem Michalem zapowiedział dopisanie TVN i Polsatu do wykazu firm strategicznych.
Donald Tusk na początku przyszłego roku pojedzie na Ukrainę
Z kolei do Polski, na inaugurację polskiej prezydencji w UE, przyjechać ma Wołodymyr Zełenski.
W okupowanym Mariupolu na więzienie skazano dziewięciu ukraińskich obrońców miasta
Podporządkowany władzom okupacyjnym sąd skazał dziewięciu ukraińskich żołnierzy na kary więzienia od 24 lat do dożywocia. Żołnierzom zarzuca się udział w ostrzale miejscowości Staryj Krym.
Kredyt z USA dla Ukrainy pod zastaw zamrożonych rosyjskich aktywów
Ukraina otrzyma od Stanów Zjednoczonych pożyczkę o wartości 20 miliardów dolarów, która zostanie spłacona wpływami z zamrożonych rosyjskich aktywów. Amerykańscy urzędnicy podkreślają, że to pieniądze w ramach inicjatywy G7 na rzecz zapewnienia Ukrainie pomocy na łączną kwotę 50 mld dolarów.
Czytaj więcej
Stany Zjednoczone udzieliły Ukrainie kredytu w wysokości 20 mld dolarów. Zastawem są wpływy z rosyjskich, zamrożonych na Zachodzie aktywów. To z nich pożyczka wraz z odsetkami zostanie spłacona.
Premier Ukrainy z wizytą w Niemczech
Denys Szmyhal przybył z wizytą do Berlina, gdzie spotka się z Olafem Scholzem, z którym będzie rozmawiał o współpracy Ukrainy i Niemiec w zakresie m.in. obronności i energetyki.
Wołodymyr Zełenski po ataku na Zaporoże: Nie mamy wystarczające liczby systemów obrony powietrznej (WIDEO)
Prezydent Ukrainy podkreślił, że rząd w Kijowie prowadzi w tej sprawie negocjacje z sojusznikami. Tymczasem Ukraina może już liczyć na 20 mld dolarów pożyczki wypłaconej przez USA. Fundusze to część inicjatywy G7 opartej na zamrożonych rosyjskich aktywach.
Liczba ofiar ataku rakietowego na Zaporoże wzrosła do ośmiu
8 osób zginęło, a 22 zostały ranne w ataku rakietowym na Zaporoże z 10 grudnia. Rakieta spadła tam na prywatną klinikę medyczną. Pod jej gruzami nadal mogą znajdować się ludzie.
Viktor Orbán zadzwonił do Władimira Putina
Kreml informuje, że z inicjatywy premiera Węgier doszło do rozmowy telefonicznej Orbána z Putinem. Rozmowa miała dotyczyć „kwestii współpracy dwustronnej w zakresie handlu i gospodarki” oraz realizacji „obustronnie korzystnych projektów w sektorze energetycznym”. Prezydent Rosji wymienił też z premierem Węgier opinie na temat „sytuacji na Ukrainie”. Putin miał mówić o „destrukcyjnej polityce reżimu w Kijowie, który wyklucza możliwość pokojowego rozwiązania konfliktu”.
Ukraińcy strącili dwie rakiety nad obwodem dniepropietrowskim
Rakiety zostały strącone przez ukraińską obronę przeciwlotniczą - poinformował Serhij Łysak, gubernator obwodu dniepropietrowskiego.
„Irańskie" sankcje na rosyjską ropę. Biden zaostrzy ograniczenia
Joe Biden przez długi czas wstrzymywał się z wprowadzeniem rygorystycznych ograniczeń z obawy, że doprowadzą one do gwałtownego wzrostu cen energii, zwłaszcza w okresie poprzedzającym wybory prezydenckie. Ale teraz Biały Dom jest gotowy na „bardziej agresywne działania”.
Czytaj więcej
Biały Dom przygotowuje nałożenie „irańskich” sankcji na rosyjską ropę. To jeszcze bardziej utrudni rosyjski eksport surowca i obniży jego cenę.
Kreml: Moskwa utrzymuje kontakty z kontrolującymi sytuację w Syrii
Dmitrij Pieskow podkreślił, że takie kontakty są konieczne ze względu na kwestie związane z bezpieczeństwem rosyjskich baz wojskowych i placówek dyplomatycznych w Syrii. Pieskow nie odpowiedział jednak z kim konkretnie Kreml utrzymuje kontakt w Syrii. Na pytanie ilu rosyjskich żołnierzy stacjonuje w Syrii, rzecznik Kremla odesłał pytającego do resortu obrony.
Pięć osób rannych w ataku na obwód zaporoski z 10 grudnia pozostaje w szpitalach
Informacje takie przekazuje Iwan Fedorow, gubernator obwodu zaporoskiego.
Ukraińcy ewakuują mieszkańców ze 190 miejscowości w obwodzie sumskim
Z pasa przy granicy obwodu sumskiego z Rosją ewakuowano ponad 40 tys. osób, w tym ponad 7,2 tys. dzieci – podaje sumska obwodowa organizacja wojskowa.
Rosja oskarża Ukrainę o atak na samochód z ekspertami z Międzynarodowej Agencji Energii Atomowej (MAEA)
Do ataku miało dojść 10 grudnia. Wcześniej o ataku informował dyrektor generalny MAEA Rafael Grossi. Z informacji podanej przez niego wynikało, że samochód został zaatakowany i poważnie uszkodzony w wyniku ataku drona. Żaden z jadących samochodem nie ucierpiał. Wołodymyr Zełenski o atak na pojazd jadący do okupowanej przez Rosjan Zaporoskiej Elektrowni Jądrowej oskarżył Rosjan.
Dzień żałoby w Zaporożu
Po ataku rakietowym na Zaporoże w mieście ogłoszono żałobę.
Wywiad wojskowy Ukrainy informuje o ataku na bazę paliwową w obwodzie briańskim
Baza miała zostać zaatakowana przez ukraińskie drony. W wyniku ataku wybuchł duży pożar – podkreśla ukraiński wywiad.
Liczba ofiar śmiertelnych ataku rakietowego na Zaporoże wzrosła do siedmiu
Władze obwodu zaporoskiego informują, że spod gruzów budynku prywatnej placówki medycznej, na który spadła rosyjska rakieta, wydobyto ciało siódmej ofiary. Ranne w wyniku ataku są 22 osoby. Kilka osób wciąż może znajdować się pod gruzami.
Dmytro Łubiniec: Rosjanie dokonali egzekucji co najmniej 109 ukraińskich jeńców
Rzecznik Praw Obywatelskich Ukrainy Dmytro Lubiniec poinformował, że rosyjskie wojsko w 2024 roku dokonało egzekucji co najmniej 109 ukraińskich jeńców wojennych.
HUR: W Briańsku spłonęły dwie wojskowe lokomotywy
Wywiad wojskowy Ukrainy (HUR) potwierdził atak na atak na Briańsk na terenie Rosji. Jak podano, spłonęły dwie wojskowe lokomotywy spalinowe, które „zaspokajały potrzeby logistyczne rosyjskiej armii”.
Rośnie liczba ofiar wtorkowego ataku w obwodzie charkowskim
Do 17 wzrosła liczba osób rannych w wyniku wtorkowych ataków Rosjan rakietami balistycznymi Iskander-M na miasto Zlatopol w obwodzie charkowskim – podał w serwisie Telegram Ołeh Sinehubow, szef administracji obwodu charkowskiego.
Testy nowego pocisku dla wyrzutni Buk przeprowadzono na Białorusi, tuż przy granicy z Ukrainą
Na Białorusi, w pobliżu granicy z Ukrainą przeprowadzono testy nowego przeciwlotniczego pocisku kierowanego 9M318 dla systemu przeciwlotniczego Buk-MB2 – poinformował w Telegramie projekt OSINT Biełaruski Hajun. Testy przeprowadzono na terenie byłego 41. poligonu lotniczego. „Według dostępnych informacji rakieta 9M318 jest przeznaczona do niszczenia szybkobieżnych, manewrujących celów aerodynamicznych (dronów), różnego rodzaju rakiet taktycznych, helikopterów i celów naziemnych” - czytamy.
W ciągu doby na froncie doszło do 208 potyczek
Informację taką przekazuje Sztab Generalny Sił Zbrojnych Ukrainy. Rosjanie mieli przeprowadzić dwa ataki rakietowe, 22 ataków powietrznych i 3,5 tys. ostrzałów artyleryjskich pozycji ukraińskiej armii i terenów zabudowanych.
W Taganrogu zaatakowane zostało przedsiębiorstwo przemysłu lotniczego
Tak wynika z nieoficjalnych informacji. Prawdopodobnie celem ukraińskiego ataku było przedsiębiorstwo Berijew. Produkuje ono i remontuje m.in. samoloty wczesnego ostrzegania A-50.
Rośnie liczba ofiar rosyjskiego ataku rakietowego na Zaporoże
W ataku, w czasie którego rosyjski pocisk spadł na prywatną placówkę medyczną, zginęło sześć osób a 22 zostały ranne – wynika z najnowszego bilansu ataku podawanego przez władze obwodu zaporoskiego. Pod gruzami nadal może znajdować się pięć osób.
Sztab Generalny Sił Zbrojnych Ukrainy podał nowe dane o rosyjskich stratach
Od 24 lutego 2022 roku Rosja miała stracić na Ukrainie ok. 757 340 żołnierzy, 9 526 czołgów, 19 616 pojazdów opancerzonych, 21 067 zestawów artyleryjskich, 1 253 wyrzutni rakiet, 1 023 zestawy przeciwlotnicze, 369 samolotów, 329 śmigłowców, 20 111 bezzałogowych statków powietrznych, 2 859 pocisków manewrujących, 28 jednostek nawodnych, 1 okręt podwodny, 31 073 pojazdy (w tym cysterny) i 3 641 jednostek sprzętu specjalnego.
Po ataku rakietowym na Taganrog w obwodzie rostowskim część domów w mieście pozbawionych ogrzewania
Szefowa władz miejskich Swietłana Kambułowa poinformowała, że w wyniku uszkodzenia kotłowni ogrzewania pozbawionych zostało 27 bloków mieszkalnych. Wcześniej władze obwodu rostowskiego informowały o ataku rakietowym na zakład przemysłowy w mieście.
W trzecim kwartale 2024 r. wydatki budżetowe w dziale „obrona narodowa” osiągnęły bezprecedensową kwotę 4,328 biliona rubli (170 mld zł)
Takie obliczenia przedstawił Janis Kluge z Niemieckiego Instytutu Studiów nad Bezpieczeństwem Międzynarodowym, na podstawie dostępnych danych.
Czytaj więcej
Osiemdziesiąt milionów złotych na godzinę. Tyle w przeliczeniu na złotówki kosztuje wszystkich Rosjan wojna rozpętana przez Putina. Wydatki Kremla na wojnę ustanowiły nowy rekord. Tyle nie wydawał nawet Związek Sowiecki.
Na Morzach Czarnym i Azowskim nie ma żadnych rosyjskich okrętów
Informację taką podaje dowództwo ukraińskiej Marynarki Wojennej.
Policja zablokowała dostęp do zakładu przemysłowego w obwodzie rostowskim, który był celem ataku rakietowego
Szefowa miejskiej administracji Swietłana Kambułowa poinformowała, że w miejscu ataku rakietowego w mieście Taganrog prowadzone są czynności śledcze. Policja prowadzi je na obszarze o promieniu kilometra.
Ukraińska straż graniczna publikuje nagrania z ataków na pozycje ukraińskiej armii
Nagrania ilustrują ataki dronów w obwodzie ługańskim.
Parlament Kanady zatwierdził przekazanie ponad pół miliarda dolarów na pomoc wojskową dla Ukrainy
764 mln dolarów kanadyjskich (587 mln dol.) ma zostać przeznaczonych na amunicję dla ukraińskiej armii oraz na szkolenie ukraińskich żołnierzy. Ponadto Kanada przekaże dodatkowe 400 mln dolarów kanadyjskich (307 mln dol.) na pomoc finansową dla Ukrainy.
Władimir Putin weźmie udział w telekonferencji z członkami rządu
Głównym tematem spotkania będzie rozwój branży węglowej – informuje Kreml.
Atak dronów na obiekt przemysłowy w obwodzie briańskim
W wyniku ataku, jak informuje gubernator obwodu Aleksandr Bohomaz, na terenie obiektu przemysłowego wybuchł pożar. Ogień został już opanowany. Bohomaz podawał wcześniej, że nad obwodem briańskim strącono w nocy 10 ukraińskich dronów. Z informacji podawanych w kanale ASTRA wynika, że zaatakowana została rafineria.
Atak rakietowy na zakład przemysłowy w obwodzie rostowskim
W nocy z wtorku na środę doszło do ukraińskiego ataku rakietowego na zakład przemysłowy w mieście Taganrog, w obwodzie rostowskim – poinformował p.o. gubernator obwodu, Jurij Sliusar. W wyniku ataku uszkodzony został budynek przedsiębiorstwa, spłonęło też 14 samochodów stojących na pobliskim parkingu – pisze Sliusar.
Administracja Joe Bidena rozważa zaostrzenie sankcji dotyczących importu rosyjskiej ropy
Informacje takie podaje Bloomberg. Biały Dom ma obecnie rozważać wprowadzenie sankcji wobec importerów ropy z Rosji, a także obłożenie nowymi sankcjami floty tankowców, których Rosja używa do transportu ropy. Szczegóły mają być znane w najbliższych tygodniach.
Tak wyglądała sytuacja na froncie w 1021 dniu wojny
Tak wyglądała sytuacja na froncie w 1021 dniu wojny
Wczorajszą relację z wydarzeń na Ukrainie można znaleźć tutaj:
Czytaj więcej
24 lutego 2022 roku Rosja rozpoczęła pełnowymiarową inwazję na Ukrainę. USA informują, że w obwodzie kurskim nadal są żołnierze z Korei Północnej, gotowi wziąć udział w walce z Ukraińcami.