Przed Unią ostatnia szansa, by podjąć decyzje w sprawie postkryzysowych ustaw i strategii, zanim unijne instytucje skupią się na wyborach w 2014 roku. Komisja Europejska przedstawi pakiet propozycji dotyczących rynków finansowych. Prace nad niektórymi z nich trwają od kilku lat. Jednocześnie państwa Unii i Parlament Europejski będą przepychać się w sprawie nowych przepisów bankowych.
Komisja ma nadzieję, że państwa UE i Parlament porozumieją się w sprawie nowych ustaw albo przynajmniej zajmą formalne stanowisko w sprawie propozycji, zanim deputowani bez reszty poświecą się kampanii politycznej przed majowymi wyborami.
Jeżeli nie, propozycje umrą śmiercią naturalną wraz z rozwiązaniem Parlamentu i Komisji po wyborach. Da to przeciwnikom – od branżowych lobbystów po rządy narodowe – dobrą okazję, by odesłać projekty z powrotem do konsultacji, prawdopodobnie opóźniając ich wdrożenie o lata.
Propozycje
Pierwsza w kolejce jest nowa regulacja w sprawie funduszy rynku pieniężnego, która ma być rozpatrywana 4 września. To element szerszej strategii, której celem jest wyciągnięcie działalności instytucji parabankowych z szarej strefy. Fundusze te są popularne wśród firm i inwestorów indywidualnych, którzy szukają alternatywy bardziej rentownej niż depozyty bankowe, bez konieczności rezygnowania z możliwości szybkiego wycofania pieniędzy.
Komisja twierdzi, że to rzekome bezpieczeństwo jest iluzją i że fundusze rynku pieniężnego podlegają temu samemu ryzyku strat i paniki wśród inwestorów co inne instytucje finansowe. Projekt tej propozycji zmusi fundusze albo do codziennej wyceny swoich aktywów, albo budowania zabezpieczeń kapitałowych i wprowadzi ograniczenia dla praktyk inwestycyjnych funduszy.