19 zł za pierwszy miesiąc czytania RP.PL
„Rzeczpospolita” najbardziej opiniotwórczym medium października!
Aktualizacja: 13.12.2015 20:00 Publikacja: 13.12.2015 20:00
Rektor, New Economic University, Ałma Ata, Kazachstan
Foto: Fotorzepa, Darek Golik DG Darek Golik
Zainspirowany serwisem Audioteki od ponad roku „czytam" książki w postaci audiobooków, co pozwala mi „czytać" i jednocześnie chodzić we wspaniałe tutejsze góry. Z listy audiobooków polecam książkę „Predictably Irrational: The Hidden Forces That Shape Our Decisions", opublikowaną przez Harper Audio. Od lat uczymy studentów, że ludzie podejmują przemyślane, racjonalne decyzje, kierując się doświadczeniem, analizą i zebranymi informacjami. Jednak dorobek ekonomii doświadczalnej, opisany przystępnym i ciekawym językiem w tej książce, pokazuje, że wcale tak nie jest. W większości podejmowanych decyzji jesteśmy nieracjonalni, podejmujemy je impulsywnie, pod wpływem zakotwiczenia naszych oczekiwań i doświadczeń, i potem często żałujemy. Szafy wypełnione po brzegi ubraniami, których nie nosimy, długi na karcie kredytowej, nieudane decyzje życiowe – to przykłady naszej nieracjonalności. Autor opisuje w książce wiele przeprowadzonych eksperymentów, pokazuje, jaki jest mechanizm naszej „przewidywalnej nieracjonalności", i przedstawia proste działania, które mogą nas przed skutkami tej nieracjonalności ochronić. Opiszę przykładowy, nieco szokujący, eksperyment przeprowadzony wśród najlepszych studentów prestiżowej uczelni MIT. Sprawdzono, czy w stanie chłodnego umysłu byliby skłonni do niemoralnych czynów, na przykład do podania dziewczynie alkoholu, żeby nakłonić ją do seksu, lub gotowi do stosunku bez prezerwatywy, gdy nie są pewni, czy dziewczyna jest zdrowa. Zgodnie z przewidywaniami elita światowej edukacji twierdziła, że nie są do tego skłonni. Ale te same pytania zadane na ekranie laptopa podczas silnego podniecenia seksualnego (studenci byli proszeni o masturbowanie się podczas oglądania zdjęć pornograficznych) dały radykalnie inne odpowiedzi. Na chwilę przed ejakulacją studenci w większości odpowiedzieli, że byliby zdolni do wielu niemoralnych czynów.
Jest środa, 15 stycznia – na codzienny podcast „Rzeczpospolitej” o gospodarce „Twój Biznes” zaprasza Bartłomiej Kawałek. Dziś porozmawiamy o negocjacjach Polski w sprawie Krajowego Planu Odbudowy, kontrowersjach wokół Cinkciarza, najnowocześniejszych chipach niedostępnych dla Polski oraz europejskich stoczniach zarabiających na rosyjskich tankowcach.
Zdaniem ekspertów pandemia zrewidowała dotychczasowy system wartości przedsiębiorstw. Dodatkowo wchodzące w życie nowe wymogi raportowania zobligują biznes do zwracania większej uwagi na czynniki społeczne i środowiskowe.
Przed rynkiem duże infrastrukturalne zadania inwestycyjne. Trzeba je optymalnie rozplanować. Nie wpędzajmy się znów w kumulację – mówi Wojciech Trojanowski, członek zarządu Strabaga w Polsce.
Fatalna sesja na GPW. WIG20 stracił 2,6 proc. i znów był w ogonie europejskiej stawki.
Tempo odchodzenia od węgla w energetyce jest uzależnione od możliwości zapewnienia podstawy systemu, która będzie stabilizować pogodozależne źródła odnawialne do czasu uruchomienia elektrowni jądrowej. Taką rolę może pełnić gaz.
Scena Muzyki Polskiej to program artystyczny realizowany przez Narodowy Instytut Muzyki i Tańca we współpracy z Filharmonią Narodową, finansowany ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Najbliższe koncerty już 14 i 21 stycznia w Filharmonii Narodowej.
Coraz więcej dużych, globalnych firm podkreśla, że preferują współpracę z dostawcami, którzy świadomie zarządzają swoją emisyjnością i podejmują działania w zakresie zrównoważonego rozwoju
24 lutego 2022 roku Rosja rozpoczęła pełnowymiarową inwazję na Ukrainę. Bloomberg przedstawił szczegóły dotyczące 16 pakietu unijnych sankcji wobec Rosji.
PKB Niemiec spadł w 2024 roku o 0,2 proc. – wynika ze wstępnego szacunku niemieckiego urzędu statystycznego Destatis.
Nawet jeśli o danej regulacji czy dokumencie wypowiedziały się już dziesiątki prawników, niekoniecznie wszystko musi być jasne i oczywiste.
Mocne zachowanie akcji Dino wspiera notowania indeksu WIG20. Rynek czeka jednak na dane dotyczące amerykańskiej inflacji.
Najnowszy ranking niezależnej organizacji Consumer Reports potwierdza reputację Toyoty jako producenta bezawaryjnych samochodów. W pierwszej dziesiątce najnowszego zestawienia najbardziej niezawodnych modeli aż siedem samochodów to auta tego koncernu, a pierwsze miejsce zajęła Toyota RAV4.
O „brutalnym i skoordynowanym ataku” grupy mężczyzn na byłego premiera Gruzji Giorgiego Gacharię informuje jego partia Dla Gruzji.
Masz aktywną subskrypcję?
Zaloguj się lub wypróbuj za darmo
wydanie testowe.
nie masz konta w serwisie? Dołącz do nas