Aktualizacja: 13.12.2015 20:00 Publikacja: 13.12.2015 20:00
Rektor, New Economic University, Ałma Ata, Kazachstan
Foto: Fotorzepa, Darek Golik DG Darek Golik
Zainspirowany serwisem Audioteki od ponad roku „czytam" książki w postaci audiobooków, co pozwala mi „czytać" i jednocześnie chodzić we wspaniałe tutejsze góry. Z listy audiobooków polecam książkę „Predictably Irrational: The Hidden Forces That Shape Our Decisions", opublikowaną przez Harper Audio. Od lat uczymy studentów, że ludzie podejmują przemyślane, racjonalne decyzje, kierując się doświadczeniem, analizą i zebranymi informacjami. Jednak dorobek ekonomii doświadczalnej, opisany przystępnym i ciekawym językiem w tej książce, pokazuje, że wcale tak nie jest. W większości podejmowanych decyzji jesteśmy nieracjonalni, podejmujemy je impulsywnie, pod wpływem zakotwiczenia naszych oczekiwań i doświadczeń, i potem często żałujemy. Szafy wypełnione po brzegi ubraniami, których nie nosimy, długi na karcie kredytowej, nieudane decyzje życiowe – to przykłady naszej nieracjonalności. Autor opisuje w książce wiele przeprowadzonych eksperymentów, pokazuje, jaki jest mechanizm naszej „przewidywalnej nieracjonalności", i przedstawia proste działania, które mogą nas przed skutkami tej nieracjonalności ochronić. Opiszę przykładowy, nieco szokujący, eksperyment przeprowadzony wśród najlepszych studentów prestiżowej uczelni MIT. Sprawdzono, czy w stanie chłodnego umysłu byliby skłonni do niemoralnych czynów, na przykład do podania dziewczynie alkoholu, żeby nakłonić ją do seksu, lub gotowi do stosunku bez prezerwatywy, gdy nie są pewni, czy dziewczyna jest zdrowa. Zgodnie z przewidywaniami elita światowej edukacji twierdziła, że nie są do tego skłonni. Ale te same pytania zadane na ekranie laptopa podczas silnego podniecenia seksualnego (studenci byli proszeni o masturbowanie się podczas oglądania zdjęć pornograficznych) dały radykalnie inne odpowiedzi. Na chwilę przed ejakulacją studenci w większości odpowiedzieli, że byliby zdolni do wielu niemoralnych czynów.
Obie strony żyją w swoich silosach. W ten sposób nie wykorzystujemy w pełni ani możliwości polskich przedsiębiorstw, ani potencjału instytutów badawczych. Warto również przeanalizować istniejący w Polsce model finansowania badań.
Z kartą Simplicity od Citibanku można zyskać nawet 1100 zł, w tym do 500 zł już przed świętami.
Największymi wyzwaniami są wspieranie polskiego wzornictwa, podejmowanie inicjatyw edukacyjnych oraz zadbanie o dziedzictwo IWP bez regularnego wsparcia finansowego – mówi Michalina Pietrzyk, wiceprezes Instytutu Wzornictwa Przemysłowego.
W najbliższy wtorek odbędą się wybory prezydenckie w Stanach Zjednoczonych. Choć sondaże są wyrównane, jedno jest pewne: protekcjonistyczne zapędy oraz brak chęci realnej redukcji deficytu budżetowego zwyciężą, niezależnie kto zostanie głową państwa - pisze młody ekonomista.
Dane historyczne wskazują, że październik i IV kwartał są okresami dobrymi dla kryptowalut. Ostatnio tym aktywom znów zaczęły sprzyjać rosnące szanse wyborcze Donalda Trumpa. Wybory mogą być pozytywnym impulsem dla części inwestorów.
W kultowym filmie „Czterdziestolatek”, który został nakręcony w latach 70., budowlańcami, inżynierami, kierownikami i prezesami są mężczyźni. To oni wykuwają kilofami przyszłość narodu na poligonach dworca centralnego czy Trasy Łazienkowskiej. A kobiety….?
Cyfryzacja dotyka każdej sfery działalności człowieka. To proces, który towarzyszy także biznesowi bez względu na branżę i skalę działalności.
Coraz więcej Polaków decyduje się na zakup domu lub mieszkania poza granicami Polski wybierając najczęściej Hiszpanię, Włochy albo Portugalię. Eksperci zaproszeni przez Citi Handlowy zdradzą wkrótce co trzeba wiedzieć przy inwestowaniu w nieruchomości za granicą.
W kultowym filmie „Czterdziestolatek”, który został nakręcony w latach 70., budowlańcami, inżynierami, kierownikami i prezesami są mężczyźni. To oni wykuwają kilofami przyszłość narodu na poligonach dworca centralnego czy Trasy Łazienkowskiej. A kobiety….? W tej złożonej drabinie społecznej pełnią zgoła inne, niższe funkcje – są żonami, sekretarkami, laborantkami. Tak było w czasach PRL-u, a jak jest dzisiaj? Jaką rolę w wyrównywaniu szans kobiet i mężczyzn na rynku pracy odgrywają Sektorowe Rady ds. Kompetencji?
Obie strony żyją w swoich silosach. W ten sposób nie wykorzystujemy w pełni ani możliwości polskich przedsiębiorstw, ani potencjału instytutów badawczych. Warto również przeanalizować istniejący w Polsce model finansowania badań.
Już 2 grudnia, na PGE Narodowym w Warszawie, odbędzie się Kongres Społeczno-Gospodarczy Polska Moc Biznesu 2024 – jedno z najważniejszych wydarzeń biznesowych w kraju.
DPD przekroczyła liczbę ponad 30 tysięcy punktów DPD Pickup, odpowiadając na dynamicznie rosnący popyt na wygodne i szybkie odbiory przesyłek poza adresem (OOH) w całym kraju. Dynamiczny rozwój usług OOH to bezpośrednia odpowiedź firmy na zmieniające się oczekiwania polskich konsumentów, którzy coraz częściej wybierają zakupy online i cenią sobie elastyczność oraz dostępność usług kurierskich.
Region organizuje szereg akcji pomocowych, również skierowanych do dzieci i młodzieży.
Zmieniliśmy zasady konkursów o środki dla organizacji pozarządowych, tak żeby nikt nie miał wątpliwości, że są one wydawane sprawiedliwie i transparentnie – mówi Michał Braun, dyrektor Narodowego Instytutu Wolności – Centrum Rozwoju Społeczeństwa Obywatelskiego (NIW-CRSO).
Zawsze wspólnym mianownikiem i podmiotem naszych działań jest pacjent – mówi Bartłomiej Chmielowiec, rzecznik praw pacjenta (RPP).
Masz aktywną subskrypcję?
Zaloguj się lub wypróbuj za darmo
wydanie testowe.
nie masz konta w serwisie? Dołącz do nas