Jednak nieracjonalni

Od prawie roku pracuję jako rektor największej uczelni ekonomicznej w Kazachstanie. Mam bardzo dużo ciekawej pracy, ale jednocześnie w tym czasie przeczytałem ponad 40 książek. To dzięki temu, że moja doba ma 26 godzin.

Publikacja: 13.12.2015 20:00

Rektor, New Economic University, Ałma Ata, Kazachstan

Rektor, New Economic University, Ałma Ata, Kazachstan

Foto: Fotorzepa, Darek Golik DG Darek Golik

Zainspirowany serwisem Audioteki od ponad roku „czytam" książki w postaci audiobooków, co pozwala mi „czytać" i jednocześnie chodzić we wspaniałe tutejsze góry. Z listy audiobooków polecam książkę „Predictably Irrational: The Hidden Forces That Shape Our Decisions", opublikowaną przez Harper Audio. Od lat uczymy studentów, że ludzie podejmują przemyślane, racjonalne decyzje, kierując się doświadczeniem, analizą i zebranymi informacjami. Jednak dorobek ekonomii doświadczalnej, opisany przystępnym i ciekawym językiem w tej książce, pokazuje, że wcale tak nie jest. W większości podejmowanych decyzji jesteśmy nieracjonalni, podejmujemy je impulsywnie, pod wpływem zakotwiczenia naszych oczekiwań i doświadczeń, i potem często żałujemy. Szafy wypełnione po brzegi ubraniami, których nie nosimy, długi na karcie kredytowej, nieudane decyzje życiowe – to przykłady naszej nieracjonalności. Autor opisuje w książce wiele przeprowadzonych eksperymentów, pokazuje, jaki jest mechanizm naszej „przewidywalnej nieracjonalności", i przedstawia proste działania, które mogą nas przed skutkami tej nieracjonalności ochronić. Opiszę przykładowy, nieco szokujący, eksperyment przeprowadzony wśród najlepszych studentów prestiżowej uczelni MIT. Sprawdzono, czy w stanie chłodnego umysłu byliby skłonni do niemoralnych czynów, na przykład do podania dziewczynie alkoholu, żeby nakłonić ją do seksu, lub gotowi do stosunku bez prezerwatywy, gdy nie są pewni, czy dziewczyna jest zdrowa. Zgodnie z przewidywaniami elita światowej edukacji twierdziła, że nie są do tego skłonni. Ale te same pytania zadane na ekranie laptopa podczas silnego podniecenia seksualnego (studenci byli proszeni o masturbowanie się podczas oglądania zdjęć pornograficznych) dały radykalnie inne odpowiedzi. Na chwilę przed ejakulacją studenci w większości odpowiedzieli, że byliby zdolni do wielu niemoralnych czynów.

BLACK WEEKS -75%

Czytaj dalej RP.PL. Nie przegap oferty roku!
Ciesz się dostępem do treści najbardziej opiniotwórczego medium w Polsce. Rzetelne informacje, pogłębione analizy, komentarze i opinie. Treści, które inspirują do myślenia. Oglądaj, czytaj, słuchaj.
Ekonomia
Światy nauki i biznesu powinny łączyć siły na rzecz komercjalizacji
Materiał Promocyjny
Pieniądze od banku za wyrobienie karty kredytowej
Ekonomia
Chcemy spajać projektantów i biznes oraz świat nauki i kultury
Ekonomia
Stanisław Stasiura: Harris kontra Trump – pojedynek na protekcjonizm i deficyt budżetowy
Ekonomia
Rynek kryptowalut ożywił się przed wyborami w Stanach Zjednoczonych
Materiał Promocyjny
Kobieta pracująca żadnej pracy się nie boi!
Ekonomia
Technologie napędzają firmy