Akademia Finansów i Biznesu Vistula – solidny partner

Pozycję i prestiż uczelni buduje jej kadra akademicka, ludzie. To od ich kwalifikacji zależy naukowy poziom szkoły wyższej, jakość kształcenia, a także wizerunek.

Publikacja: 27.05.2021 20:00

Materiał przygotowany przez Akademię Finansów i Biznesu Vistula

Akademia Finansów i Biznesu Vistula jest jedną z najlepszych uczelni niepublicznych w Polsce. Jej kadra to sprawdzeni naukowcy i doświadczeni eksperci.

Uczelnia Vistula – instytucja, która odpowiada na współczesne wyzwania

Aktywność naukowa w Akademii Finansów i Biznesu Vistula toczy się w obszarze czterech wiodących dyscyplin naukowych: ekonomia i finanse, nauki o polityce i administracji, historia oraz nauki o zarządzaniu i jakości. Badaczy obejmują procedury zgodne z unijnymi dokumentami z zakresu HR Exellence in Research. Uczelnia jest też wpisana na elitarną listę uznanych jednostek naukowych Eurostatu. Posiada prestiżowe międzynarodowe akredytacje – ACCA i PMI GAC.

– W naszym gronie jest wielu wybitnych ekspertów – to dla nas wszystkich powód do ogromnej satysfakcji – mówi rektor AFiB Vistula dr hab. Wawrzyniec Konarski, profesor uczelni. – Mamy ambicje, aby nasza aktywność naukowa odpowiadała na współczesne wyzwania i potrzeby społeczne, by współkształtowała otoczenie polityczne i gospodarcze na szczeblu ogólnopaństwowym i lokalnie oraz realizowała potrzeby organizacji pozarządowych, w tym organizacji pożytku publicznego. Wśród tych ostatnich mamy sprawdzonych partnerów strategicznych – dodaje.

Ekspert na wagę złota

Ekspert to jest ktoś, kto rzeczywiście potrafi wyciągać z nauki wnioski dla praktyki, a naukę wzbogacać o praktykę. Eksperci AFiB Vistula wydają fachowe opinie, doradzają różnym instytucjom i organizacjom i goszczą w mediach. Są zapraszani i angażowani w wiele przedsięwzięć nie dlatego, że zajmują się danym obszarem wiedzy, ale dlatego, że go rozumieją.

Raporty na temat scenariuszy dla Polski w sprawie przyjęcia euro oraz doświadczeń krajów Europy Środkowo-Wschodniej z walutą euro przygotowane przez prof. Witolda Orłowskiego, dr hab. Martę Gotz i dr. Bartłomieja E. Nowaka były szeroko komentowane, a politycy odnosili się do nich podczas kampanii przed wyborami do europarlamentu. Z kolei praca dr. Bartłomieja E. Nowaka, prezesa Grupy Uczelni Vistula, na temat prowadzenia kampanii na rzecz wyboru do Rady Bezpieczeństwa ONZ została wykorzystana, gdy Polska taką kampanię z sukcesem prowadziła. – To duża satysfakcja, jeśli nie pisze się do szuflady – podkreśla dr Nowak. – Zawsze miałem ambicję, aby nasza praca przekładała się na rzeczywistość.

Eksperci Vistuli poruszają się też swobodnie w przedsięwzięciach budujących Polskę samorządną i o wysokiej świadomości obywatelskiej (prof. Wawrzyniec Konarski), projektach poznawczych łączących filozofię i politykę (prof. Tadeusz Bartoś) czy historycznych (prof. Radosław Lolo). Wysoką wartość mają badania prof. Elżbiety Jędrych dotyczące pomiaru kapitału społecznego w przedsiębiorstwie, prace dr Anny Grzywacz analizujące przywództwo w międzynarodowych organizacjach regionalnych, badania dr. hab. Zbigniewa Zimnego nad bezpośrednimi inwestycjami zagranicznymi czy prace całego Instytutu Badań Azjatyckich kierowanego przez prof. Wojciecha Hübnera.

Wpływ nauki na otoczenie

Uczelnia Vistula jest z racji profilu w sposób naturalny predestynowana do wywierania wpływu na szersze otoczenie społeczno-gospodarcze.

– Staramy się, aby nasza aktywność naukowa skupiała się na aktualnie zachodzących zjawiskach określanych jako wielkie wyzwania – wyjaśnia dr hab. Marta Götz, prorektor ds. nauki. – Prowadzona działalność może mieć implikacje dla praktyków biznesu – sugerować rozwiązania, wytyczać kierunki rozwoju, wskazywać na zagrożenia – podkreśla. To umacnia rolę uczelni nie tylko jako placówki oferującej kształcenie i dostarczającej wiedzę stricte akademicką oraz instytucji ważnej społecznie, aktora zakorzenionego w lokalnej społeczności, ale też gracza na arenie krajowej czy nawet międzynarodowej.

Pod flagą AFiB Vistula profesor Götz zrealizowała ostatnio międzynarodowy projekt badawczy „Effects of Industry 4.0 on FDI in the Visegrád countries". Przedstawia on szerszy wpływ, jaki przemysł 4.0 może wywrzeć na bezpośrednie inwestycje zagraniczne napływające do krajów Grupy Wyszehradzkiej, oraz omawia wpływ transformacji cyfrowej na konkurencyjność firm i atrakcyjność lokalizacji. Opublikowany w internecie raport końcowy zawiera praktyczne porady. Już kilkaset razy został ściągnięty w różnych krajach świata.

Nowatorskie badania o zasięgu międzynarodowym prowadzi też prof. Krzysztof Rybiński. Przekładają się one na wiedzę, która będzie mogła być skomercjalizowana. Chodzi o wykorzystanie algorytmów komputerowych do rozpoznawania ludzkich opinii.

Profesor opracował też system prognozowania i analizy niepewności ekonomicznej powodowanej zjawiskami pozaekonomicznymi. W tym obszarze działa także prof. Wojciech Charemza. Ich prace mają duże znaczenie praktyczne, bo niepewność ekonomiczna jest obecnie jednym z głównych hamulców rozwoju gospodarczego.

– Wykorzystanie badań w praktyce daje wiele korzyści – podkreśla prof. Rybiński. – Niesie rozwój społeczny, wzrost innowacyjności i postęp technologiczny, szybsze tempo wzrostu PKB i mniejsze bezrobocie oraz rozwój przedsiębiorczości.

Umacnianiem współpracy uczelni z otoczeniem społeczno-gospodarczym, tworzeniem warunków do wymiany wiedzy oraz realizacją projektów naukowych i wdrożeniowych zajmuje się Rada Społeczno-Biznesowa przy Akademii Finansów i Biznesu Vistula.

Materiał przygotowany przez Akademię Finansów i Biznesu Vistula

Akademia Finansów i Biznesu Vistula jest jedną z najlepszych uczelni niepublicznych w Polsce. Jej kadra to sprawdzeni naukowcy i doświadczeni eksperci.

Pozostało 96% artykułu
Ekonomia
Chcemy spajać projektantów i biznes oraz świat nauki i kultury
Ekonomia
Stanisław Stasiura: Harris kontra Trump – pojedynek na protekcjonizm i deficyt budżetowy
Ekonomia
Rynek kryptowalut ożywił się przed wyborami w Stanach Zjednoczonych
Ekonomia
Technologie napędzają firmy
Materiał Promocyjny
Klimat a portfele: Czy koszty transformacji zniechęcą Europejczyków?
Ekonomia
Od biznesu wymaga się odpowiedzialności