Aktualizacja: 25.04.2017 20:41 Publikacja: 25.04.2017 18:02
Przedstawiciele branży audytorskiej gorąco dyskutowali o wyzwaniach, jakie ją czekają.
Foto: Rzeczpospolita, Borys Skrzyński
Pracują w firmach doradczych, są menedżerami w dużych grupach kapitałowych, przewodniczą radom nadzorczym, zasiadają w instytucjach rynku kapitałowego – osoby, które zdobyły doświadczenie w branży audytorskiej na brak pracy narzekać nie mogą. O tym, jak branża wpływa na rynek specjalistów w Polsce, dyskutowali eksperci podczas poniedziałkowej debaty, towarzyszącej gali rozdania nagród w tegorocznym rankingu audytorów. Podkreślali, że zaostrzające się przepisy nie pozostaną bez wpływu na sytuację branży i mogą zniechęcić do podejmowania pracy w zawodzie.
Od technologii nie da się uciec. Zamiast jednak z nią walczyć, trzeba wykorzystać możliwości, jakie one daje – zarówno samym bankom, jak i osobom korzystającym z ich usług.
W trakcie przewodnictwa w Unii polski rząd musi przekonać kraje „27”, że tylko integrując produkcję uzbrojenia, może wygrać wyścig zbrojeń z Rosją.
Obie strony żyją w swoich silosach. W ten sposób nie wykorzystujemy w pełni ani możliwości polskich przedsiębiorstw, ani potencjału instytutów badawczych. Warto również przeanalizować istniejący w Polsce model finansowania badań.
Największymi wyzwaniami są wspieranie polskiego wzornictwa, podejmowanie inicjatyw edukacyjnych oraz zadbanie o dziedzictwo IWP bez regularnego wsparcia finansowego – mówi Michalina Pietrzyk, wiceprezes Instytutu Wzornictwa Przemysłowego.
Obecnie klienci mogą sprawdzić opony niczym smartfony, mając dostęp do wnikliwych testów opon, co pozwala im porównywać i analizować konkretne modele i ich parametry w różnych warunkach.
W najbliższy wtorek odbędą się wybory prezydenckie w Stanach Zjednoczonych. Choć sondaże są wyrównane, jedno jest pewne: protekcjonistyczne zapędy oraz brak chęci realnej redukcji deficytu budżetowego zwyciężą, niezależnie kto zostanie głową państwa - pisze młody ekonomista.
Zielone Orły „Rzeczpospolitej” to nagroda dla tych, którzy chcą dbać o czyste środowisko i zieloną transformację na różnych poziomach – na poziomie gospodarczym, samorządowym, organizacji pozarządowych – mówił Michał Szułdrzyński, redaktor naczelny „Rzeczpospolitej”, podczas rozdania nagród dla najbardziej zasłużonych w obszarze ekologii osób, organizacji i firm.
Sztuczna inteligencja jest przez nas wykorzystywana coraz częściej. Właściwa ocena ryzyka przekłada się bezpośrednio na jakość audytu – mówi dr Anna Bernaziuk, biegła rewidentka, prezes BDO.
Z jednej strony jest to następstwem rosnącego popytu na usługi audytorskie, wynikającego z coraz bardziej restrykcyjnych obowiązków regulacyjnych w spółkach, które wymagają dodatkowego poświadczania różnorodnych informacji. Z drugiej strony to efekt wzrostu wynagrodzeń za usługi audytorskie.
Na rynku od kilku lat obserwujemy znaczące zwyżki cen za usługi audytorskie i w mojej ocenie ten trend będzie się utrzymywać.
Branża audytorska to istotne ogniwo procesów gospodarczych. Biegli rewidenci zapewniają rzetelność, przejrzystość i wiarygodność danych finansowych różnego rodzaju organizacji. Sprawozdanie z badania jest istotne dla inwestora, wierzyciela i innych grup interesariuszy, którzy podejmują decyzje w oparciu o dane finansowe.
Na światowym rynku publicznych ofert pierwotnych (IPO) trwa ożywienie. Wszystko wskazuje na to, że dotrze ono też do Polski. To zarówno szansa, jak i wyzwanie dla rodzimych firm audytorskich, zwłaszcza w kontekście wchodzących w życie unijnych regulacji w zakresie raportowania ESG.
Audytorzy KPMG, dzięki wykorzystaniu nowoczesnych narzędzi technologicznych, jak np. KPMG Clara Analytics – AI Transaction Scoring, są dzisiaj w stanie wykonywać testy szczegółowe na całych populacjach danych finansowych (często składające się z milionów pojedynczych transakcji), zamiast badać wybrane próby statystyczne, jak dotychczas.
Głosami redakcyjnej kapituły w tegorocznej edycji Rankingu audytorów "Rzeczpospolitej" laureatami w kategorii "Młode gwiazdy audytu" zostali: Aneta Opałczyńska z PKF Consult oraz Tomasz Łebkowski z PwC.
Z jednej strony rosnący popyt oraz nowe usługi. Z drugiej – braki kadrowe i legislacyjne zawirowania.
Masz aktywną subskrypcję?
Zaloguj się lub wypróbuj za darmo
wydanie testowe.
nie masz konta w serwisie? Dołącz do nas