„W związku z tak ujętymi wymaganiami podstawy programowej nowego przedmiotu należy stwierdzić, że stoją one w sprzeczności z zasadami ochrony małoletnich obowiązującymi w mediach, a ich realizacja w programie szkoły podstawowej może w niedalekiej przyszłości doprowadzić do załamania systemu ochrony małoletnich obowiązującego w telewizji i Internecie” - czytamy w oświadczeniu opublikowanym na stronie KRRiT.
Czytaj więcej
Ministerstwo Edukacji Narodowej opublikowało komunikat w sprawie podręczników, jakie będą obowiązywały od września po uszczupleniu podstawy programowej nauczania. Komunikat ucieszy zwłaszcza rodziców.
Przedmiot, o którym mowa w apelu KRRiT i którego założenia mają stać w sprzeczności z zasadami ochrony małoletnich w mediach, to edukacja zdrowotna. Które elementy jego założeń programowych zostały uznane za wątpliwe przez Radę?
Krajowa Rada Radiofonii i Telewizji: edukacja zdrowotna, wprowadzana przez resort Barbary Nowackiej, niezgodna z prawem medialnym?
Jak czytamy, uwagę KRRiT zwróciły założenia edukacji zdrowotnej, które miałyby być realizowane w klasach IV-VI szkoły podstawowej. KRRiT podkreśla, że chodzi tu o dzieci w przedziale wiekowym od 9 do 12 lat, które miałyby być uczone zagadnień takich, jak "erekcje, zachowania autoseksualne i pojęcie zdrowia seksualnego".
Właśnie tak ujęte zagadnienia nauczane w szkole mają stać w sprzeczności z zasadami ochrony małoletnich obowiązującymi w mediach. Ponadto, jak twierdzi KRRiT, ich realizacja w szkole podstawowej mogłaby „w niedalekiej przyszłości doprowadzić do załamania systemu ochrony małoletnich obowiązującego w telewizji i Internecie". Skutkiem tego ma być prognozowana erozja systemu ochrony małoletnich zarówno w obszarze telewizyjnym, jak i internetowym.