Po wejściu w życie nowelizacji Kodeksu rodzinnego i opiekuńczego na szkoły, placówki wychowawcze, ośrodki sportowe i medyczne nałożono nowy obowiązek. Wraz z wdrażaniem standardów ochrony osób małoletnich wybrane instytucje obowiązuje dodatkowa weryfikacja osób, które są dopuszczane do pracy z dziećmi i młodzieżą. Chodzi m.in. o obowiązek przedstawienia aktualnego zaświadczenia z Krajowego Rejestru Karnego.
Standardy ochrony małoletnich. Co z wycieczkami szkolnymi?
Wątpliwości szkół dotyczą głównie kontekstu współpracy z rodzicami uczniów. Pojawiają się pytania o to, jaki jest poziom odpowiedzialności rodzica, który bierze udział w wycieczce szkolnej. Jak podają media, niektóre placówki szkolne wprowadziły wymóg okazania przez rodzica – biorącego udział w wycieczce – zaświadczenia o niekaralności. Kolejne wątpliwości dotyczą także opieki nad uczniami podczas wyjścia na zajęcia pozaszkolne, sportowe i basen. Szkoły nie mają również jasności odnośnie wymagań, które należy przedstawić osobom goszczącym w placówce np. w celu wygłoszenia wykładu.
Czytaj więcej
Ministerstwo Edukacji Narodowej reaguje na informacje o zamykaniu szkół na terenach dotkniętych powodzią. W specjalnym komunikacie przypomniano o środkach dostępnych na remonty placówek szkolnych. Można również wnioskować o pomoc dla uczniów.
Kiedy rodzic musi okazać zaświadczenie o niekaralności?
W odpowiedzi na zapytanie Polskiej Agencji Prasowej, przedstawiciele MEN wyjaśnili, że obowiązek okazania zaświadczenia z KRK dotyczy osób sprawujących faktyczną „działalność związaną z opieką” nad uczniem. W wyjaśnieniu podkreślono, że taką działalność sprawuje m.in. rodzic lub wolontariusz, któremu przydzielono rolę opiekuna na wycieczce szkolnej. MEN zaleca, aby już na początku roku szkolnego tworzyć listy rodziców, którzy mają pełnić rolę opiekunów na wycieczkach. Te osoby będą podlegały obowiązkom wynikającym ze znowelizowanej ustawy.
Kiedy zaświadczenie z KRK nie jest potrzebne? MEN wyjaśnia
Przedstawiciele MEN i Ministerstwa Sprawiedliwości wyjaśnili również wymagania dotyczące rodziców, którzy pojawiają się w szkole w roli gości. Jak podkreślono, w przypadku rodzica wizytującego szkołę np. na potrzeby udzielenia wykładu, zaświadczenie o niekaralności nie musi być wymagane. Podobna sytuacja dotyczy weteranów i innych osób, które dyrekcja zaprasza na zajęcia. Jak wyjaśniło Ministerstwo Sprawiedliwości: „Dziecko w tym czasie znajduje się cały czas pod opieką osoby lub osób zwykle za nie odpowiedzialnych w placówce/jednostce i w zasięgu ich wzroku, czyli osoby/osób, które zwykle zapewniają mu bezpieczeństwo”. MS zaznaczyło jednak, że w przypadku osób zapraszanych do szkół nie powinna zachodzić obawa, że „mogą w jakikolwiek sposób stworzyć zagrożenie dla dziecka”.