Czytaj więcej
24 lutego 2022 roku Rosja rozpoczęła pełnowymiarową inwazję na Ukrainę. Rzecznik Kremla poinformował, że USA i Rosja nie rozpoczęły jeszcze rozmów na temat spotkania Donalda Trumpa z Władimirem Putinem.
Na początku tego tygodnia prezydent Donald Trump wrócił do idei z końca ubiegłego roku, by Ukraina dostarczała Stanom Zjednoczonym swoje surowce, w tym minerały ziem rzadkich, jako rodzaj gwarancji za udzielaną jej pomoc wojskową i finansową. O takim pomyśle już w listopadzie ubiegłego roku wspomniał senator Partii Republikańskiej, Lindsey Graham, który w rozmowie z CBS News powiedział, że nowy prezydent ma dla Ukrainy "dobry interes".
Pomysł ten miał wyjść od strony ukraińskiej jesienią ubiegłego roku, jako element „planu zwycięstwa”, mającego na celu postawienie Ukrainy w jak najsilniejszej pozycji do negocjacji pokojowych.
Czytaj więcej
Waszyngton i Kreml przyznają, że prowadzą zakulisowe negocjacje w sprawie zakończenia działań zbrojnych. Pojawiają się domysły, że jawne rozmowy mogą zacząć się nawet w lutym.
Połowa złóż pierwiastków rzadkich od okupacją Rosji
Prezydent Zełenski w wywiadzie dla Agencji Reutera zauważył, że Rosja ma szczegółową wiedzę o kluczowych zasobach Ukrainy dzięki badaniom geologicznym z czasów sowieckich. Obecnie mniej niż 20 proc. zasobów mineralnych Ukrainy, w tym około połowa jej złóż pierwiastków ziem rzadkich, pozostaje pod okupacją rosyjską. Istnieje zagrożenie, że Moskwa mogłaby udostępnić te zasoby swoim sojusznikom, Korei Północnej i Iranowi, którzy są zaprzysiężonymi wrogami USA.