Trump w czasie konferencji prasowej w Mar-a-Lago nie chciał, w odpowiedzi na pytanie, wykluczyć możliwości użycia siły lub presji ekonomicznej, by przejąć kontrolę nad Kanałem Panamskim (należy do Panamy) i Grenlandią (cieszy się autonomią w ramach Danii). Trump stwierdził jedynie, że kontrola zarówno nad Kanałem Panamskim, jak i Grenlandią, jest ważna dla bezpieczeństwa USA.
Rzeczniczka KE nie chciała „wdawać się w szczegóły” wypowiedzi Donalda Trumpa o Grenlandii
Dania kilka razy wykluczała możliwość sprzedaży Grenlandii Stanom Zjednoczonym, co Trump proponował już rządowi w Kopenhadze w 2019 roku. Na wyspie znajduje się amerykańska baza.
Dania, podobnie jak USA, jest członkiem NATO. Kraj należy też do UE – dlatego rzeczniczka KE Anitta Hipper była kilka razy pytana, co zrobi Bruksela, jeśli USA zaatakują Grenlandię.
Czytaj więcej
– Zaskakiwać to można wroga, przeciwnika – powiedział gen. Roman Polko, były dowódca GROM-u, komentując wypowiedzi Donalda Trumpa dotyczące możliwości zajęcia Grenlandii czy przejęcia kontroli nad Kanałem Panamskim.
Hipper stwierdziła, że nie chce „wdawać się w szczegóły” wypowiedzi Trumpa i zapewniła, że KE chce współpracować z nową administracja amerykańską nad „wzmocnieniem transatlantyckiej agendy”.