Algieria odwołuje ambasadora z Francji. W tle spór z czasów kolonializmu

Algieria ogłosiła we wtorek, że odwoła swojego ambasadora z Francji. To następstwo wsparcia udzielonego przez prezydenta Francji, Emmanuela Macrona, planowi Maroka w kwestii nadania autonomii Saharze Zachodniej w ramach Maroka.

Publikacja: 31.07.2024 11:05

Emmanuel Macron

Emmanuel Macron

Foto: REUTERS/Stephanie Lecocq/Pool

arb

Zdaniem Macrona autonomia Sahary Zachodniej w ramach Maroka jest „jedynym sposobem” rozwiązania sporu terytorialnego o Saharę Zachodnią. 

Emmanuel Macron popiera Maroko w sporze o Saharę Zachodnią

Uznanie przez Francję suwerenności Maroka nad spornym terenem jest istotna zmianą stanowiska prezentowanego przez Paryż. W liście do króla Maroka Macron pisze, że „dla Francji autonomia pod suwerennością Maroka to ramy, w których kwestia ta musi być rozwiązana”.

„Nasze wsparcie dla planu autonomii przedstawionego przez Maroko w 2007 roku jest jasne i niezachwiane. Dla Francji ten plan stanowi jedyną podstawę do osiągnięcia sprawiedliwego, trwałego, wynegocjowanego rozwiązania politycznego w zgodzie z rezolucjami Rady Bezpieczeństwa ONZ” - czytamy w liście. 

Czytaj więcej

Algieria-Maroko: Wielka kłótnia na tle płonących lasów

Marokański Pałac Królewski podał, że Macron wysłał do króla Muhammada VI w rocznicę objęcia przez niego tronu w 1999 roku. Strona marokańska podkreśla, że jest to „znaczący krok wspierający suwerenność Maroka nad Saharą (Zachodnią)”.

Kilka godzin później Algieria, która wspiera walczący o niepodległość Sahary Zachodniej Front Polisario, zapowiedziała, że odwoła ambasadora z Francji obniżając rangę swojej misji dyplomatycznej w tym kraju. Algieria będzie teraz reprezentowana we Francji na poziomie charge d'affaires.

ONZ uważa dziś Saharę Zachodnią za terytorium o nieustalonym statusie międzynarodowym

Algierski MSZ potępił oświadczenie Macrona określając je „krokiem, którego żaden francuski rząd dotychczas nie zrobił".

O co chodzi w sporze o Saharę Zachodnią?

Spór o Saharę Zachodnią trwa od 1975 roku. Jego stronami są Maroko, które rości sobie prawa do suwerenności nad spornym terenem i Front Polisario, wspierany przez Algierię, który domaga się niepodległości tego regionu.

Francja, dawny kolonizator tej części Afryki, przez lata lawirowała między Algierią a Marokiem, ale w ostatnim czasie zaczęła wysyłać pozytywne sygnały temu drugiemu państwu. Większość zachodnich sojuszników Francji również popiera marokański plan dotyczący autonomii Sahary Zachodniej. Plan ten popiera m.in. Hiszpania, która kontrolowała w przeszłości ten teren jako swoją kolonię - Saharę Hiszpańską.

ONZ uważa dziś Saharę Zachodnią za terytorium o nieustalonym statusie międzynarodowym. W 1976 roku Front Polisario proklamował tu powstanie niepodległego państwa. Tereny te są łakomym kąskiem m.in. dlatego, że znajdują się tu jedne z najbogatszych na świecie złóż fosforytów. Maroko kontroluje obecnie ok. 80 proc. spornego terytorium.

Spór ma swoje korzenie w czasach kolonialnych, gdy Hiszpania kontrolowała nie tylko Saharę Zachodnią, ale też część Maroka, a Francja miała kolonie w dzisiejszych Algierii i Tunezji.

Zdaniem Macrona autonomia Sahary Zachodniej w ramach Maroka jest „jedynym sposobem” rozwiązania sporu terytorialnego o Saharę Zachodnią. 

Emmanuel Macron popiera Maroko w sporze o Saharę Zachodnią

Pozostało 94% artykułu
2 / 3
artykułów
Czytaj dalej. Subskrybuj
Dyplomacja
Wołodymyr Zełenski wskazał nowego szefa MSZ
Dyplomacja
Beniamin Netanjahu nie chce wycofać wojsk ze Strefy Gazy, bo boi się, że tam nie wrócą
Dyplomacja
Kreml wyjaśnia, dlaczego musi zmienić doktrynę nuklearną
Dyplomacja
Wielka Brytania wstrzymuje eksport części uzbrojenia do Izraela
Materiał Promocyjny
Aż 7,2% na koncie oszczędnościowym w Citi Handlowy
Dyplomacja
Joe Biden krytykuje Beniamina Netanjahu. Izrael: Znaczące, że nie Hamas
Materiał Promocyjny
Najpopularniejszy model hiszpańskiej marki