19 zł za pierwszy miesiąc czytania RP.PL
„Rzeczpospolita” najbardziej opiniotwórczym medium października!
Aktualizacja: 02.07.2024 16:21 Publikacja: 02.07.2024 11:47
Olaf Scholz i Donald Tusk w Warszawie
Foto: PAP/Marcin Obara
- Było o czym dyskutować. To pierwsze takie spotkanie od wielu lat. Intencją moją i kanclerza (Niemiec) było nadanie nowego impetu, nowych impulsów do współpracy polsko-niemieckiej. Nie mam żadnych wątpliwości — a w tych czasach, w czasach wojny, agresji rosyjskiej na Ukrainę, w czasach politycznej dekompozycji, nikt nie powinien mieć wątpliwości jak ważna jest współpraca polsko-niemiecka, i to w przyjaznej atmosferze, przy wzajemnym zaufaniu, dla polityki obu państw, ale też dla całej polityki europejskiej i dla przyszłości Ukrainy i całego regionu — mówił premier po spotkaniu rządów Polski i Niemiec.
Roszczenia wobec obwodu królewieckiego wyrażone przez prezydenta Litwy, potwierdzają najgłębsze obawy Rosji - oświadczył rzecznik Kremla, Dmitrij Pieskow.
"Po raz kolejny apelujemy do polskich polityków, aby nie wykorzystywali kwestii trudnych rozdziałów z przeszłości historycznej w swoich wewnętrznych bitwach politycznych" - pisze Ministerstwo Spraw Zagranicznych Ukrainy w reakcji na słowa Karola Nawrockiego.
Prezydent Polski Andrzej Duda zwrócił się do rządu Donalda Tuska z prośbą o zagwarantowanie, że premier Izraela Beniamin Netanjahu nie zostanie aresztowany, jeśli pod koniec miesiąca weźmie udział w 80. rocznicy wyzwolenia obozu Auschwitz, ważnym wydarzeniu upamiętniającym Holokaust - podaje portal "Times of Israel".
Grenlandia jest ważna dla bezpieczeństwa narodowego USA - mówił w rozmowie z Fox News amerykański kongresman Mike Waltz, który w przyszłej administracji Donalda Trumpa ma objąć stanowisko doradcy ds. bezpieczeństwa narodowego.
- To jasne, że suwerenność państw musi być szanowana - tak rzeczniczka Komisji Europejskiej odpowiedziała na pytania dziennikarzy o wypowiedzi Donalda Trumpa, który nie wykluczył użycia siły i presji ekonomicznej, by zmusić Danię do zrzeczenia się Grenlandii na rzecz USA.
Wreszcie przełom - pisze w serwisie X premier Donald Tusk. Chodzi o sprawę ekshumacji ofiar rzezi wołyńskiej.
Stany Zjednoczone zwiększyły wysokość nagrody za informacje, które doprowadzą do aresztowania prezydenta Wenezueli Nicolása Maduro.
Geje będą mogli kształcić się na księży w seminariach rzymskokatolickich, pod warunkiem przestrzegania celibatu - takie nowe wytyczne ogłosiła Konferencja Episkopatu Włoch (CIE).
Maja Chwalińska zachwyca swoją grą, może nadszedł czas na wyniki. Po przejściu eliminacji Australian Open rówieśniczka Igi Światek w niedzielę nad ranem czasu polskiego wystąpi w drugim wielkoszlemowym turnieju w karierze.
Prezydent i rząd gwarantują premierowi Izraela, oskarżonemu przez Międzynarodowy Trybunał Karny o zbrodnie przeciw ludzkości, nietykalność, żeby mógł uczcić w Polsce wyzwolenie Auschwitz-Birkenau, miejsca ludobójstwa. Sytuacja jest niedopuszczalna na wielu poziomach.
Na kilka dni przed inauguracją prezydenta-elekta Donalda Trumpa, NATO przejęło od Stanów Zjednoczonych dowództwo obrony przeciwlotniczej w Polsce. Ma to „zabezpieczyć” pomoc udzielaną Ukrainie przed decyzjami nowej administracji USA.
Wieloletni redaktor naczelny „Rzeczpospolitej” został uhonorowany nagrodą dla najlepszego dziennikarza gospodarczego 2024 roku za całokształt dorobku.
Prezydent Andrzej Duda i premier Donald Tusk jednym głosem w sprawie immunitetu dla Beniamina Netanjahu podczas obchodów wyzwolenia Auschwitz w obliczu jurysdykcji MTK. Majstersztyk dyplomacji czy ryzykowna gra na arenie międzynarodowej?
Masz aktywną subskrypcję?
Zaloguj się lub wypróbuj za darmo
wydanie testowe.
nie masz konta w serwisie? Dołącz do nas