Rośnie izolacja Izraela. Trzy europejskie państwa formalnie uznają dziś Palestynę

Hiszpania, Irlandia i Norwegia, mimo gniewnej reakcji Izraela, uznają dziś formalnie państwo palestyńskie.

Publikacja: 28.05.2024 10:28

Pedro Sanchez informuje, że dziś jego rząd uzna Palestynę

Pedro Sanchez informuje, że dziś jego rząd uzna Palestynę

Foto: AFP

Decyzja trzech państw, z których dwa — Hiszpania i Irlandia — należą do UE świadczy o rosnącej izolacji Izraela na arenie międzynarodowej po siedmiu miesiącach od wybuchu wojny w Strefie Gazy.

Pedro Sanchez, premier Hiszpanii, o uznaniu Palestyny: Historyczna decyzja

Dołączając do grona ponad 140 ze 193 państw ONZ, które uznają Palestynę, Hiszpania, Irlandia i Norwegia chcą „przyspieszyć starania o zawieszenie broni w Strefie Gazy”, gdzie w izraelskiej operacji odwetowej po ataku Hamasu na Izrael z 7 października codziennie giną cywile.

Czytaj więcej

Izrael zrzucił bomby na obóz uchodźców, zginęły dzieci. Netanjahu: Pomyłka

- To historyczna decyzja, która ma jeden cel: osiągnięcie pokoju przez Izrael i Palestynę - oświadczył Pedro Sanchez, premier Hiszpanii, przed posiedzeniem rządu, na którym ma zapaść decyzja o uznaniu Palestyny. Ok. południa pojawiła się informacja, że rząd taką decyzję podjął.

Sanchez powiedział, że Hiszpania uzna państwo palestyńskie składające się ze Strefy Gazy i Zachodniego Brzegu, ze Wschodnią Jerozolimą jako stolicą. Madryt nie uzna zmian w granicach sprzed 1967 roku, jeśli nie zostaną one uzgodnione przez obie strony — dodał hiszpański premier.

- To jedyny sposób, by pójść w stronę, którą wszyscy uważają za jedyne możliwe rozwiązanie osiągnięcia pokojowej przyszłości, w której palestyńskie państwo współistnieje obok izraelskiego państwa w pokoju i bezpieczeństwie — stwierdził Sanchez.

Sanchez potępił Hamas i wezwał do uwolnienia zakładników. O uznaniu państwa palestyńskiego powiedział, że „nie jest to decyzja przeciwko nikomu, z pewnością nie przeciwko Izraelowi”

Resort spraw zagranicznych Irlandii w ubiegłym tygodniu zapowiedział, że podniesie rangę swojego przedstawicielstwa w Ramallah, na Zachodnim Brzegu, do poziomu ambasady i wyznaczy ambasadora.

Wszystkie trzy państwa mają nadzieję, że wkrótce w ich ślady pójdą inne państwa UE, które nie uznają jeszcze Palestyny (Polska uznała państwo palestyńskie w 1988 roku). 

Izrael oskarżył Hiszpanię o pomaganie Hamasowi. Pedro Sanchez potępił tę organizację

Wśród państw UE Palestynę uznają jeszcze Szwecja, Cypr, Węgry, Czechy, Słowacja, Rumunia i Bułgaria. Malta i Słowenia zapowiadają rychłe uznanie Palestyny. Francja oświadczyła, że obecny czas nie jest właściwy na taki krok, a Niemcy dołączyły do USA i odrzuciły możliwość „jednostronnego podejścia” podkreślając, że „rozwiązanie dwupaństwowe" może być osiągnięte tylko poprzez dialog.

Izrael jest krytykowany za sposób prowadzenia działań odwetowych w Strefie Gazy. Od 7 października zginęło tam ponad 36 tys. Palestyńczyków — podaje Ministerstwo Zdrowia Strefy Gazy. W ostatnich godzinach Izrael jest krytykowany za atak na część Rafah, w którym znajdowali się uchodźcy — zginęło w nim co najmniej 45 osób, w tym dzieci.

Izrael zareagował na uznanie Palestyny przez Hiszpanię, Irlandię i Norwegię wezwaniem na konsultacje swoich ambasadorów z tych państw i wezwanie do MSZ ambasadorów tych państw, by obejrzeli nagrania z izraelskimi zakładnikami wziętymi do niewoli przez Hamas.

Izrael oskarżył też Hiszpanię o udzielenie pomocy Hamasowi i zablokował jej możliwość świadczenia pomocy konsularnej Palestyńczykom na Zachodnim Brzegu.

Hiszpania w poniedziałek zaapelowała do państw UE, by oficjalnie poparły wyrok Międzynarodowego Trybunału Sprawiedliwości nakazujący wstrzymanie Izraelowi ofensywy w Rafah.

Jednocześnie we wtorek Sanchez potępił Hamas i wezwał do uwolnienia zakładników. O uznaniu państwa palestyńskiego powiedział, że „nie jest to decyzja przeciwko nikomu, z pewnością nie przeciwko Izraelowi”.

Decyzja trzech państw, z których dwa — Hiszpania i Irlandia — należą do UE świadczy o rosnącej izolacji Izraela na arenie międzynarodowej po siedmiu miesiącach od wybuchu wojny w Strefie Gazy.

Pedro Sanchez, premier Hiszpanii, o uznaniu Palestyny: Historyczna decyzja

Pozostało 93% artykułu
2 / 3
artykułów
Czytaj dalej. Subskrybuj
Dyplomacja
"Wojna psychologiczna"? Chińczycy zajęli tajwański statek rybacki
Materiał Promocyjny
Dodatkowe korzyści dla nowych klientów banku poza ofertą promocyjną?
Dyplomacja
"Politico" ujawnia plan Donalda Trumpa wobec Europy i Ukrainy. NATO czekają zmiany
Dyplomacja
Niemiecka prasa komentuje spotkanie Tuska z Scholzem. „Nie będzie polsko-niemieckiego miesiąca miodowego”
Dyplomacja
Donald Trump chce szybko zakończyć wojnę na Ukrainie. Jest komentarz Ukraińców
Materiał Promocyjny
Lidl Polska: dbamy o to, aby traktować wszystkich klientów równo
Dyplomacja
Prezydent Finlandii: Wojnę na Ukrainie można zakończyć jednym telefonem