Viktor Orbán: Nie chcemy, aby chleb wypiekano z ukraińskiego zboża niepewnej jakości, a nie z dobrego, węgierskiego

Premier Węgier zapowiedział, że nie będzie popierał stanowiska Ukrainy „w żadnej kwestii w polityce międzynarodowej” do czasu przywrócenia praw przysługujących - jego zdaniem - Węgrom z Zakarpacia.

Publikacja: 25.09.2023 14:33

Viktor Orbán: Nie chcemy, aby chleb wypiekano z ukraińskiego zboża niepewnej jakości, a nie z dobrego, węgierskiego

Foto: ATTILA KISBENEDEK / AFP

qm

- Ukraina od kilku lat prześladuje węgierskie szkoły, chce je przekształcać w szkoły ukraińskie, a jeśli to nie pomaga, zamknąć je. Rząd węgierski na każdym forum międzynarodowym walczy o prawa zakarpackich Węgrów, zwłaszcza dzieci. Nie będziemy wspierać Ukrainy w żadnej kwestii w polityce międzynarodowej, dopóki nie przywróci ona praw gwarantujących prawa Węgrom z Zakarpacia - powiedział Viktor Orbán, przemawiając przed węgierskim parlamentem pierwszego dnia jesiennej sesji.

Premier Węgier przekonywał też, że na początku roku szkolnego nowa dyrekcja szkoły w mieście Mukaczewo w obwodzie zakarpackim zabroniła śpiewania węgierskiego hymnu narodowego i noszenia barw narodowych na początku roku szkolnego.

Kryzys zbożowy. Viktor Orbán nie chce „ukraińskiego zboża niepewnej jakości”

Przemawiając w parlamencie Orbán poruszył też temat zboża z Ukrainy. Węgry zakazały jednostronnie wwozu ukraińskiego zboża, po tym jak 15 września wygasło unijne embargo na wwóz zboża do pięciu krajów Unii Europejskiej sąsiadujących z Ukrainą - także Polski, Słowacji, Rumunii i Bułgarii.

Czytaj więcej

Dlaczego wybuchł kryzys zbożowy? Rosyjska agencja cytuje prezydenckiego ministra

Zdaniem szefa rządu Węgier w sprawie ukraińskiego zboża „doszło do poważnego konfliktu między krajami Europy Środkowej a brukselskimi biurokratami”. - Mówiono, że Afryka głoduje, więc na prośbę Brukseli Węgry otworzyły korytarz solidarnościowy dla ukraińskiego zboża. Ale oszukano nasz kraj, bo wywożono ukraińskiego zboża dalej, sprzedawano je tutaj, po niższej cenie, wypierając domowe (zboże) - perorował Orbán. Zadeklarował, że jego rząd „nie chce, aby chleb wypiekano z ukraińskiego zboża niepewnej jakości, a nie z dobrego, węgierskiego”.

W swoim przemówieniu Orbán poruszył też inne wątki, m.in. zajął się napływem migrantów do Europy, powtarzając w pewnym zakresie przekaz Prawa i Sprawiedliwości w Polsce. Według premiera Węgier „przeciwnicy” jego kraju będą działać jednocześnie - wymienił w tym kontekście „imperium (George'a) Sorosa, brukselskich biurokratów i amerykańskich demokratów.

Czytaj więcej

Węgierski polityk: Rozmowy z Rosją? Normalne. UE? Prowadzi przeciw nam wojnę

- Amerykanie chcą tego, czego nie możemy i nie chcemy dać - chcą, żebyśmy dali Ukrainie więcej pieniędzy i broni. Bruksela chce, żebyśmy wpuścili migrantów, wpuścili propagandę seksualną i porzucili niezależną politykę zagraniczną. A jeśli tego nie zrobimy, pieniądze z UE mają zostać wstrzymane, a lewica zostanie opłacona przez imperium Sorosa - mówił Orbán. - Węgry nie należą do klubu krajów „jawohl”, (państw), które mówią tylko „jawohl”. Nasz kraj nie może sobie pozwolić na ograniczanie suwerenności, węgierska konstytucja na to nie pozwala, wręcz zabrania - stwierdził. 

Dyplomacja
Wołodymyr Zełenski w Polsce. Spotka się z Donaldem Tuskiem
Dyplomacja
Koniec wojny w Strefie Gazy na wyciągnięcie ręki
Dyplomacja
Współpraca wojskowa europejskich sojuszników. Polisa na Trumpa
Dyplomacja
Król Karol III przyjedzie do Polski. Pierwsza wizyta w Auschwitz-Birkenau
Dyplomacja
Jest projekt porozumienia ws. końca wojny w Strefie Gazy. Przełom?