Aktualizacja: 10.06.2021 22:20 Publikacja: 10.06.2021 15:54
Foto: Adobe Stock
O mieszaniu szczepionek przeciw Covid głośno było w kwietniu, kiedy pojawiły się doniesienia o przypadkach zakrzepicy wywołanych jakoby jednym z preparatów. Niemcy zamierzali nawet doszczepić osoby z grup ryzyka, czyli osoby młode, preparatem innego producenta. Dziś o mieszaniu preparatów mówi się w kontekście braku szczepionek.
– Trzeba jednak zadać sobie pytanie: po co to robić? Jeśli producent preparatu dostępnego na rynku badał efekty szczepienia dwoma dawkami w oparciu o własny preparat, nie robił krzyżówek, badań sprawdzających ze szczepionkami innych firm, to warto trzymać się tego, preparatu podanego w pierwszej dawce – uważa Marek Tomków. – Przychodzi mi do głowy tylko kilka powodów, dla których można by było takie krzyżówki robić – np. gdy mamy niedostępną drugą dawkę i wiemy, że nie będzie jej na naszym rynku, a pacjent jest zaszczepiony i minęło już kilka tygodni od czasu podania pierwszej dawki preparatu. Traktujemy to wówczas jako wyjście awaryjne. Drugim powodem mogłaby być sytuacja, w której po podaniu pierwszej dawki okazało się, że pacjent kompletnie nie toleruje preparatu, albo występują problemy, co do których nie ma wątpliwości, że nie wystąpią przy innym preparacie. Ale takie sytuacje są niezmiernie rzadkie. Trzeci powód wystąpiłby wówczas, gdyby okazało się, że jedna ze szczepionek bardzo mocno odstaje jeśli chodzi o jakość, np. przy wywoływaniu odporności na nową mutację koronawirusa – tłumaczył wiceprezes NRA.
W drugiej połowie przyszłego roku terytorium całej Polski mogą pokryć centra zdrowia psychicznego, które zapewnią dzienną opiekę specjalistyczną dla pacjentów z problemami psychicznymi na danym obszarze.
Eksperci od handlu wskazują, że coraz popularniejszy wśród konsumentów w Polsce staje się trend kupowania z odroczonymi płatnościami.
Nowe leki zmieniają całkowicie podejście do walki z bólem w czasie badań np. gastroskopii i kolonoskopii. Dziś obchodzimy Światowy Dzień Anestezjologii.
Europejskie Towarzystwo Kardiologiczne podzieliło się zaktualizowanymi wytycznymi dotyczącymi norm ciśnienia. Pojawiła się nowa kategoria - „podwyższone ciśnienie tętnicze”. Bardziej rygorystyczne podejście ma na celu ułatwienie diagnostyki choroby.
Według szacunków lekarzy w Polsce mamy ok. 100 tysięcy przypadków sepsy rocznie. Co trzeci pacjent przyjmowany na oddział intensywnej terapii miał sepsę.
Mobilna Sieć T-Mobile w Polsce w 2024 roku została uznana za najlepszą pod względem prędkości i niezawodności przez międzynarodową firmę Ookla.
Szczepionka mRNA na nowotwór płuc jest w fazie testów. Odbywają się one aktualnie w siedmiu państwach, a jednym z nich jest Polska. Pacjenci wciąż mogą zgłosić się do badania klinicznego.
Ułatwienia podatkowe, wsparcie dla służby zdrowia i uczelni a także dodatkowe środki dla gmin - to kolejne propozycje rządu dla poszkodowanych w ostatniej powodzi.
Skuteczna ochrona zdrowia psychicznego dzieci i młodzieży wymaga lepszej współpracy między różnymi instytucjami i zniesienia barier prawnych. Istotnym punkcie na mapie wsparcie dla najmłodszych jest szkoła.
Rosnące wydatki ZUS na świadczenia z ubezpieczeń społecznych, związane z niezdolnością do pracy, dowodzą ścisłej zależności między kondycją zdrowotną i produktywnością Polaków.
Jeśli porodów jest mniej niż 300, ale szpital ma takie położenie geograficzne, że dojazd pacjentki w inne miejsce w trakcie akcji porodowej jest zbyt odległy, to nikt go nie zlikwiduje – mówi Jerzy Szafranowicz, wiceminister zdrowia.
Na podstawie szeroko zakrojonych badań ustalono związek między zmianami klimatycznymi a wzrostem poronień. Publikacja trafiła do najbardziej wpływowych uczestników zbliżającej się konferencji COP29 w Baku — informuje „The Guardian”.
Naukowcy stworzyli rozwiązania oparte na chipie umieszczanym pod siatkówką oka i stymulacji kory wzrokowej mózgu. Postęp medyczny w tej dziedzinie jest imponujący.
W rzece Pasłęka w Braniewie w warmińsko-mazurskim znaleziono zwłoki oficera Wojsk Obrony Terytorialnej – ustaliła „Rzeczpospolita”. Okoliczności jego śmierci wyjaśnia prokuratura w Olsztynie.
Zespół badaczy zajmujących się sztuczną inteligencją i medycyną ogłosił, że opracował model AI, który ma być dużo dokładniejszy w przewidywaniu postępu nowotworów piersi niż standardowe testy dostępne obecnie w szpitalach.
Masz aktywną subskrypcję?
Zaloguj się lub wypróbuj za darmo
wydanie testowe.
nie masz konta w serwisie? Dołącz do nas