Koronawirus: WHO negatywnie o leczeniu COVID popularnym lekiem antywirusowym

Światowa Organizacja Zdrowia zaktualizowała swoje wytyczne dotyczące leków stosowanych w terapii COVID-19 - obecnie WHO nie rekomenduje stosowania remdesiviru u osób hospitalizowanych z powodu zakażenia koronawirusem SARS-CoV-2, niezależnie od tego jak ostry przebieg ma u nich choroba.

Aktualizacja: 20.11.2020 06:26 Publikacja: 20.11.2020 05:13

Koronawirus: WHO negatywnie o leczeniu COVID popularnym lekiem antywirusowym

Foto: AFP

Zgodnie ze zaktualizowanymi wytycznymi, opublikowanymi w czwartek przez magazyn BMJ, dotychczas posiadane dane nie wskazują, że remdesivir wpływa na zmniejszenie ryzyka zgonu z powodu COVID-19 lub ryzyko zaostrzenia się choroby do tego stopnia, że chory potrzebuje podłączenia do respiratora.

Nowe wytyczne WHO pojawiły się ok. miesiąca po tym, jak producent remdesiviru, firma Gilead Sciences poinformowała, że amerykańska Agencja Żywności i Leków zatwierdziła remdesivir do terapii chorych na COVID-19.

Remdesivir jest pierwszym lekiem zatwierdzonym w USA do terapii zakażonych koronawirusem.

Dr Amesh Adalja z Johns Hopkins Center for Health Security wyjaśnia, że rekomendacje WHO wynikają z większej liczby danych na temat skutków stosowania tego leku. Jak mówi w rozmowie z CNN dr Adalja wraz z napływem danych widać, że "korzyść ze stosowania remdesiviru (przy COVID-19 - red.) jest w najlepszym przypadku marginalna", a dowody wskazujące na to, że stosowanie remdesiviru skraca przebieg choroby "są słabe".

Dr Adalja wyjaśnia też, że na świecie zaczęto stosować remdesivir w terapii COVID-19 ponieważ "nie mieliśmy żadnych narzędzi" do walki z koronawirusem.

Rekomendacja WHO przeciw stosowaniu remdesiviru opiera się na danych z czterech badań na grupie 7 333 chorych hospitalizowanych z powodu COVID-19.

Diagnostyka i terapie
Katarzyna Kacperczyk: Pacjent to nie tylko leki i terapie
Diagnostyka i terapie
Konkurencyjność ma służyć pacjentom
Diagnostyka i terapie
Mamy olbrzymi problem dziury w budżecie NFZ. Tymczasem system prywatny gwarantuje pacjentom coraz lepszą dostępność
Diagnostyka i terapie
Rak prostaty. Komu jeszcze grozi seryjny zabójca?
Materiał Promocyjny
W domu i poza domem szybki internet i telewizja z Play
Diagnostyka i terapie
Cyfrowe narzędzia w patomorfologii przyspieszają diagnozowanie raka
Materiał Promocyjny
„Nowy finansowy ja” w nowym roku