Koronawirus w Polsce. Gdzie są punkty wymazowe?

Wojsko opracowało interaktywną mapę punktów wymazowych, które teraz prowadzą żołnierze.

Aktualizacja: 02.01.2021 18:34 Publikacja: 02.01.2021 18:11

Koronawirus w Polsce. Gdzie są punkty wymazowe?

Foto: Dowództwo WOT

Pod adresem pomoc.wp.mil.pl znajduje się interaktywna mapa na której może sprawdzić, gdzie w okolicy znajduje się punkt pobierania wymazów, którego pracę wspierają żołnierze Wojska Polskiego lub samodzielnie go zorganizowali. Poza lokalizacją punktu znajduje się tam informację o godzinach pracy, dostępności oraz numer telefonu kontaktowego.

W Polsce funkcjonują teraz 634 punkty pobrań materiału biologicznego do przeprowadzenia testu na obecność wirusa SARS-CoV-2 (dane na 1 stycznia 2021 r.). Żołnierze wspierają pracę blisko połowy takich punktów. Ponadto samodzielnie wystawiają kilkanaście mobilnych punktów.

Wojskowi wspierają pobieranie wymazów w przyszpitalnych punktach wymazowych, od osób przebywających na kwarantannie, w placówkach opiekuńczych (np. DPS, ZOL) oraz w samodzielnie zorganizowanych punktach drivethru.

Jak podaje pułkownik Marek Pietrzak z dowództwa Wojsk Obrony Terytorialnej każdego dnia w Polsce od 20 proc. do nawet 40 proc. próbek na obecność koronawirusa jest pobieranych przez żołnierzy, który są co najmniej ratownikami medycznymi lub ukończyli  specjalistyczny kurs.

Punkt wymazowy można znaleźć wpisując miejscowość (prawy, górny róg mapy) i wybrać adres z rozwiniętej listy. Punkt Pobierania Wymazów można również odnaleźć powiększając obszar na którym zamieszkujemy, aż pojawi się ikona punktu w jednym z czterech kolorów (zielony, żółty, czerwony lub niebieski). Kolorom przypisano średni czas oczekiwania na pobranie wymazu. Kliknięcie na ikonę punktu powoduje wyświetlenie adresu i danych kontaktowych, przewidywany czas oczekiwania na pobranie wymazu, a także danych dodatkowych, takich jak godziny pobierania wymazów w poszczególne dni tygodnia.

Na portalu znaleźć można ponadto informacje na temat przygotowania się do badania w mobilnym punkcie pobrań. Marek Pietrzak przypomina, że minimum 2 godziny przez badaniem: nie powinno się spożywać posiłków, nie pić, nie żuć gumy, nie płukać jamy ustnej i nosa, nie myć zębów, nie przyjmować leków, nie palić papierosów.

Diagnostyka i terapie
Blisko kompromisu w sprawie reformy polskiej psychiatrii
Diagnostyka i terapie
Anestezjologia i intensywna terapia: trudna, odpowiedzialna, nowoczesna i coraz bardziej bezpieczna
Diagnostyka i terapie
Obowiązują nowe normy ciśnienia krwi. W grupie ryzyka więcej osób
Diagnostyka i terapie
Sepsa – choroba na śmierć i życie. Dziś światowy dzień sepsy
Materiał Promocyjny
Klimat a portfele: Czy koszty transformacji zniechęcą Europejczyków?
Diagnostyka i terapie
Szczepionka na raka płuc testowana m.in. w Polsce. Trwają badania kliniczne