Polscy naukowcy zbudowali ekologiczną maseczkę

Naukowcy z SGGW opracowali filtr powietrza wykorzystujący mieszaninę kilku roślin, który ochrania przed zarażeniem wirusami i może być wykorzystany jako maseczka ochronna.

Publikacja: 17.04.2020 08:14

Prof. Mohamed Hazem Kalaji w innowacyjnej maseczce z roślinnym filtrem

Prof. Mohamed Hazem Kalaji w innowacyjnej maseczce z roślinnym filtrem

Foto: SGGW

Prof Mohamed Hazem Kalaji specjalista w zakresie procesu fotosyntezy oraz dr inż. Jacek Mojski, specjalista od wertykalnej uprawy roślin od kilku lat pracują nad zastosowaniem roślin do oczyszczania powietrza w miastach na otwartej przestrzeni oraz w pomieszczeniach zamkniętych np. biurach, galeriach handlowych, lotniskach.

Teraz prowadzili badania w kierunku opracowania filtra powietrza bazującego na wykorzystaniu wybranych gatunków roślin jako osobistą maseczkę do „zatrzymania wirusów". "Wstępne przeprowadzone testy laboratoryjne bazujące na długoletnim doświadczeniu z zagranicznym partnerem, wykazały skuteczność tego filtra w przypadku wirusa grypy w 100 proc. Obecnie, w związku z zaistniałą światową pandemią, naukowcy rozpoczęli badania w kierunku możliwości zatrzymania wirusa SARS-CoV-2 przez opracowany przez nich filtr. Wirus wywołujący chorobę COVID-19 ma podobne wymiary do wirusa grypy" - czytamy w komunikacie Szkoły Głównej Gospodarstwa Wielskiego w Warszawie.

99 zł za rok czytania RP.PL

O tym jak szybko zmienia się świat. Ameryka z nowym prezydentem. Chiny z własnymi rozwiązaniami AI. Co się dzieje w kraju przed wyborami. Teraz szczególnie warto wiedzieć więcej. Wyjaśniamy, inspirujemy, analizujemy

Leki i terapie
Duża zmiana w prywatnych gabinetach lekarskich. Od dziś recepty także na bezpłatne leki
Leki i terapie
Liczba aptek w Polsce spada. Sprawie przyjrzy się NIK
Leki i terapie
Jakie skutki uboczne powoduje Ozempic?
Leki i terapie
Onkolog: Chorzy na raka mogą już żyć latami
Leki i terapie
Katarzyna Kacperczyk: Pacjent to nie tylko leki i terapie