Gigantyczny spadek zainteresowania kartami EKUZ

Jeszcze rok temu pod oddziałami NFZ ustawiały się długie kolei po Europejskie Karty Ubezpieczenia Zdrowotnego, a w tym roku wiosną wydano ich o 90 proc. mniej. Wszystko przez pandemię.

Publikacja: 18.06.2020 12:37

Gigantyczny spadek zainteresowania kartami EKUZ

Foto: Fotorzepa, Maciej Kaczanowski

Rok temu tylko przed świętokrzyskim oddziałem NFZ ustawiały się długie kolejki. Średnio oddział wydawał dziennie 500-600 kart. Tylko przez dwa miesiące maj i czerwiec było ich ok. 2O tys. Podobne obrazki można było obserwować także  przed innymi oddziałami NFZ.

Teraz to już przeszłość. - Począwszy od marca, od momentu ogłoszenia stanu epidemicznego w Polsce nastąpił znaczący spadek zainteresowania kartami EKUZ – przyznaje Sylwia Wądrzyk, dyrektor Biura Komunikacji Społecznej centrali Narodowego Funduszu Zdrowia.

W marcu tego roku kart uprawniających do leczenia za granicą wydano 72 509. W kwietniu było to już zaledwie 26 288, a w maju 33 294. Dla porównania rok wcześniej było to odpowiednio  w marcu  - 190 764, kwietniu - 313 029 kart, a w maju - 404 800. W tym roku w kwietniu i w maju spadek sięgał aż ponad 90 proc.

Z danych NFZ wynika, że rok temu od marca  do maja  najwięcej kart EKUZ wydano w województwach: dolnośląskim - 81 238, małopolskim – 97846, mazowieckim – 124767, i śląskim- 137639. - Tendencja ta utrzymała się również w roku 2020, choć ze znacząco mniejszą liczbą wydanych kart - mówi dyr. Wądrzyk.

W tym roku okresie od marca do maja  najwięcej kart EKUZ wydano w województwach: dolnośląskim - 11673, mazowieckim – 14843, i śląskim- 13781.

By otrzymać kartę, wiele osób wybierało się do Funduszu osobiście, choć można było otrzymać ją bez wychodzenia z domu. Jak to zrobić? Wystarczy pobrać ze strony NFZ wniosek, wypełnić go, a następnie wysłać drogą elektroniczną – za pośrednictwem ePUAP, e-mailem czy też tradycyjną pocztą do właściwego ze względu na miejsca zamieszkania oddziału wojewódzkiego.

- Karta w przypadku osobistego złożenia wniosku w oddziale lub delegaturze NFZ wydawana jest „od ręki”. W przypadku wysłania wniosku mailem, przez  ePUAP  albo tradycyjną pocztą, wniosek rozpatrywany  jest terminie od 3- 5 dni roboczych od dnia jego wpływu – mówi dyr. Wądrzyk. 

Europejska Karta Ubezpieczenia Zdrowotnego potwierdza prawo osób ubezpieczonych do korzystania z opieki zdrowotnej, w sytuacjach niezbędnych z medycznego punktu widzenia w krajach Unii Europejskiej i EFTA na takich samych zasadach, na jakich leczą się mieszkańcy danego kraju.

- Zakres świadczeń przysługujących na podstawie karty EKUZ wynika z przepisów unijnych. O tym, jakie świadczenia są dla danej osoby niezbędne, decyduje lekarz w państwie pobytu- mówi dyr. Wądrzyk.  

Karta EKUZ jest wydawana bezpłatnie i dla każdego członka rodziny odrębnie. Termin ważności karty EKUZ uzależniony jest od tytułu do ubezpieczenia osoby wnioskującej. Określa go zarządzenie prezesa NFZ z czerwca tego roku. Zgodnie z nim kartę można dostać na 30 dni (w przypadku osób posiadających prawo do świadczeń opieki zdrowotnej, ale po wygaśnięciu obowiązku ubezpieczenia), a nawet na pięć lat – dotyczy to m.in. emerytów czy dzieci.

 

Diagnostyka i terapie
Jakie skutki uboczne powoduje Ozempic?
Materiał Promocyjny
Gospodarka natychmiastowości to wyzwanie i szansa
Diagnostyka i terapie
Onkolog: Chorzy na raka mogą już żyć latami
Diagnostyka i terapie
Katarzyna Kacperczyk: Pacjent to nie tylko leki i terapie
Diagnostyka i terapie
Konkurencyjność ma służyć pacjentom
Materiał Promocyjny
Suzuki Vitara i S-Cross w specjalnie obniżonych cenach. Odbiór od ręki
Diagnostyka i terapie
Mamy olbrzymi problem dziury w budżecie NFZ. Tymczasem system prywatny gwarantuje pacjentom coraz lepszą dostępność
Materiał Promocyjny
Wojażer daje spokój na stoku