Dotychczas na świecie za najbardziej obiecującą linię pierwszej obrony uznawano remdesivir – lek opracowany przez amerykański koncern farmaceutyczny Gilead Sciences. Jest to przeciwwirusowy lek nowej generacji należący do klasy analogów nukleotydów. Wspomaga on pracę układu immunologicznego podczas ostrej niewydolności oddechowej spowodowanej zakażeniem koronawirusem SARS-CoV-2. Pierwotnie preparat ten był przeznaczony do walki z gorączką krwiotoczną wywołaną wirusem Ebola. Lek wykazał wysoką skuteczność także przy terapii innych chorób zakaźnych. Między innymi był z powodzeniem stosowany przy infekcjach wirusem Marburga. Lekarze odkryli jego skuteczność przeciw jednoniciowym wirusom RNA.
Dobra, stara metoda
Koncepcja podawania przeciwciał ozdrowieńców nie jest pomysłem nowatorskim lecz znanym od dziesięcioleci. Na początku lutego br. amerykańscy naukowcy zidentyfikowali we krwi ozdrowieńców przeciwciała neutralizujące zdolności koronawirusa SARS-CoV-2 do infekowania komórek.
Naukowcy z kalifornijskiego ośrodka badawczego The Scripps Research Institute (TSRI) odkryli we krwi osób, które wyzdrowiały z Covid-19, przeciwciała zapewniające silną i długotrwałą ochronę przed infekcją SARS-CoV-2. Testy przeprowadzone na kulturach ludzkich i zwierzęcych komórek dowiodły bardzo wysokiej skuteczności obronnej wyizolowanych przeciwciał.
W artykule opublikowanym przez ten zespół w magazynie „Nature” naukowcy informowali, że zastrzyki takich przeciwciał można podawać jedynie pacjentom we wczesnym stadium rozwoju Covid-19. Twierdzili, że istnieje wtedy pewna szansa zmniejszenia procesu namnażania się wirusa, a tym samym ochrony przed ciężkimi powikłaniami dotykającymi układu oddechowego.
Tymczasem polski lek będzie mógł być podawany na każdym etapie rozwoju choroby. Jak podkreśla dr Grzegorz Czelej, senator RP, eksperci z całego świata potwierdzają, że bezpieczeństwo leków z osocza jest udowodnione kilkudziesięcioletnią praktyką. Stąd jego apel o jak najszybsze wydanie decyzji dopuszczającej lek do leczenia w trybie „epidemicznym”.