Przed szczepieniem przeciw COVID powiedz o alergii pokarmowej

W szczepieniach krytycznym elementem są odczyny alergiczne i anafilaksje, które zagrażają życiu. Pacjent może być uczulony na znajdujące się w szczepionce stabilizatory, substancje pomocnicze, które pomagają przenieść materiał genetyczny – mówi dr n med. Grzegorz Cessak, farmaceuta, prezes Urzędu Rejestracji Produktów Leczniczych, Wyrobów Medycznych i Produktów Biobójczych (URPL), członek Rady Zarządzającej Europejskiej Agencji Leków (EMA).

Aktualizacja: 18.03.2021 18:44 Publikacja: 18.03.2021 14:29

Przed szczepieniem przeciw COVID powiedz o alergii pokarmowej

Foto: Adobe Stock

W rozmowie z Karoliną Kowalską zaznacza, że jeśli ktoś miał przeciwwskazania do stosowania innych szczepionek, prawdopodobnie będzie miał je także przy szczepionce przeciw Covid-19. – Dodatkowym ostrzeżeniem, ale nie wykluczeniem ze szczepienia, są ostre reakcje anafilaktyczne czy alergie pokarmowe, dlatego trzeba je zgłosić przed szczepieniem – tłumaczy dr Cessak.

Po informacjach o tym, że szczepionka AstraZeneca może powodować epizody zatorowo-zakrzepowe, bardzo wiele osób próbuje zamienić swoją szczepionkę tej firmy na inną wakcynę. – To bezpieczna i skuteczna szczepionka – zapewnia dr Cessak. Dodaje też, że epizody zakrzepowe są na takim samym poziomie, jak przed szczepieniami, a przy preparatach Pfizera i Moderny pojawiły się nawet w większej liczbie niż w przypadku AstryZeneki.

79 zł za rok czytania RP.PL

O tym jak szybko zmienia się świat. Ameryka z nowym prezydentem. Chiny z własnymi rozwiązaniami AI. Co się dzieje w kraju przed wyborami. Teraz szczególnie warto wiedzieć więcej. Wyjaśniamy, inspirujemy, analizujemy

Leki i terapie
Liczba aptek w Polsce spada. Sprawie przyjrzy się NIK
Materiał Promocyjny
Przed wyjazdem na upragniony wypoczynek
Leki i terapie
Jakie skutki uboczne powoduje Ozempic?
Leki i terapie
Onkolog: Chorzy na raka mogą już żyć latami
Leki i terapie
Katarzyna Kacperczyk: Pacjent to nie tylko leki i terapie
Leki i terapie
Mamy olbrzymi problem dziury w budżecie NFZ. Tymczasem system prywatny gwarantuje pacjentom coraz lepszą dostępność