mObywatel 3.0 z nowymi funkcjami. Wiadomo, kiedy będzie dostępny

W listopadzie 2026 roku ma pojawić się nowa wersja aplikacji mObywatel. Posiadać będzie szereg nowych funkcji, a korzystać z niej będzie można również za granicą. Aplikacja mObywatel 3.0 będzie dostosowana do unijnych przepisów.

Publikacja: 22.10.2024 06:30

mObywatel 3.0: Podano datę

mObywatel 3.0

mObywatel 3.0: Podano datę

Foto: sitthiphong/Adobe Stock

Uruchomienie nowej wersji aplikacji mObywatel planowane jest na listopad 2026 roku. Będzie to już jej trzecia generacja. Dostępne mają być nowe funkcje oraz możliwość korzystania z niej nie tylko w kraju, ale również za granicą. Aplikacja mObywatel 3.0 będzie odpowiedzią na unijne przepisy, a dokładnie rozporządzenie eIDAS 2 (electronic IDentification, Authentication and trust Services). O nowej wersji aplikacji opowiedzieli niedawno przedstawiciele Centralnego Ośrodka Informatyki (COI).

Unijne rozporządzenie eIDAS 2 wprowadza Europejski Portfel Tożsamości Cyfrowej

Rozporządzenie eIDAS 2 to Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2024/1183 z dnia 11 kwietnia 2024 roku w sprawie zmiany rozporządzenia (UE) nr 910/2014 w odniesieniu do ustanowienia Europejskich Ram Tożsamości Cyfrowej. Wspomniane rozporządzenie z 2014 roku związane było z rozwojem cyfryzacji usług w Europie, a dotyczyło przepisów o identyfikacji elektronicznej.

W 2020 roku Komisja Europejska przeprowadziła przegląd funkcjonowania tego rozporządzenia i stwierdziła brak jego skuteczności. W ocenie Komisji Europejskiej rozporządzenie eIDAS nie zachęciło państw członkowskich do zapewnienia obywatelom systemu identyfikacji cyfrowej. Z tego powodu zaszła potrzeba zmiany rozporządzenia z 2014 roku, czego efektem jest rozporządzenie eIDAS 2 opublikowane w Dzienniku Urzędowym Unii Europejskiej 30 kwietnia 2024 roku, które zaczęło obowiązywać 20 maja 2024 roku. Obecnie wejście w życie przepisów rozporządzenia eIDAS 2 zależne jest od przyjęcia przez Komisję Europejską aktów wykonawczych do niego. Od tego czasu państwa członkowskie Unii Europejskiej będą miały dwa lata na dostosowanie się do nich.

Czytaj więcej

Rejestr psów i kotów pomoże gminom. Łatwiej będzie im ściągać podatek

Rozporządzenie eIDAS 2 wprowadza m.in. Europejski Portfel Tożsamości Cyfrowej, czyli osobisty portfel cyfrowy, którym będzie można posługiwać się na terenie całej Unii Europejskiej. Dzięki niemu, w trakcie korzystania z wielu usług online i offline, będzie można potwierdzać swoją tożsamość. Z portfela można też będzie wybrać i bezpiecznie dzielić się danymi i dokumentami. Ponadto dzięki eIDAS dostępny będzie dla każdej osoby fizycznej do celów prywatnych kwalifikowany podpis elektroniczny.

mObywatel 3.0 ma pojawić się w listopadzie 2026 roku

Przykładem portfela cyfrowego jest aplikacja mObywatel, która po raz pierwszy upubliczniona została w naszym kraju w 2017 roku. W lipcu 2023 roku pojawiła się jej nowsza wersja określana jako mObywatel 2.0. Niedawno natomiast okazało się, że za niewiele ponad dwa lata dostępny będzie mObywatel 3.0.

Nowe funkcje i możliwości mObywatela 3.0 przedstawione zostały przez Rafała Sionkowskiego, kierownika zespołu rozwoju cyfrowej tożsamości i aplikacji mobilnych w Centralnym Ośrodku Informatyki (COI) podczas Banking & Insurance Forum – cyklicznego spotkania przedstawicieli sektora bankowego i ubezpieczeniowego, które odbyło się w Warszawie w dniach 14-15 października 2024 roku.

Czytaj więcej

Nie trzeba podawać numeru PESEL w aptece. Można to obejść na cztery sposoby

Sionkowski poinformował, że mObywatel 3.0 powinien pojawić się w listopadzie 2026 roku. Dzięki dostosowaniu go do unijnego rozporządzenia eIDAS 2, będzie akceptowany również poza granicami Polski. To zaś oznacza przykładowo, że mDowód dostępny w aplikacji mObywatel będzie uznawany w innych krajach członkowskich Unii Europejskiej.

To jednak nie wszystko. Nowa wersja aplikacji ma udostępniać każdemu użytkownikowi darmowy podpis kwalifikowany do użytku nieprofesjonalnego. Ułatwi on zdalne zawieranie umów oraz podpisywanie różnego rodzaju dyspozycji np. z bankami i firmami ubezpieczeniowymi. Umożliwi również oferowanie przez te instytucje nowych produktów i usług w oparciu o podpis kwalifikowany.

mObywatel 3.0 z wyższym poziomem zabezpieczeń

Dodatkowo przy aktywacji mObywatela 3.0 wprowadzony zostanie wyższy poziom zabezpieczeń niż dotychczas. Niewystarczające będzie więc już uwierzytelnienie danymi bankowymi. Wymagany będzie dodatkowy czynnik w postaci np. wideoweryfikacji. Natomiast sami użytkownicy będą mogli decydować o tym, jakie dane udostępnią konkretnym instytucjom. W związku z tym w celu np. potwierdzenia pełnoletności będą mogli udostępnić wyłącznie informację o swoim wieku bez przekazywania innych danych osobowych.

Ponadto – jak powiedział przedstawiciel COI – sama integracja z mObywatelem 3.0 z punktu widzenia firm ma przebiegać dużo sprawniej. Ma to być prosty proces polegający na rejestracji elektronicznej w rejestrze stron ufających. Podobnie wprowadzanie nowych usług do aplikacji ma być łatwe. Instytucje będą mogły na podstawie mObywatela potwierdzać tożsamość klienta oraz same umieszczać w systemie informacje z nim związane, takie jak np. numer rachunku, informacje o polisie ubezpieczeniowej czy dane podatkowe.

Czytaj więcej

W tych sytuacjach trzeba cofnąć zastrzeżenie numeru PESEL. Jak to zrobić?

mObywatel 3.0 z funkcją mStłuczka

Poza tym, jak podkreślił Sionkowski, mObywatel 3.0 ma ułatwiać zgłaszanie szkód komunikacyjnych. Będzie to możliwie dzięki narzędziu mStłuczka, nad którym prace są obecnie prowadzone wraz z branżą ubezpieczeniową. Ma ono opierać się na danych z rejestrów państwowych oraz umożliwiać automatyzację całego procesu zgłaszania szkód komunikacyjnych.

Przedstawiciel COI podał, że aktualnie niemal 8 mln Polaków aktywowało swój mDowód w aplikacji mObywatel.

O dalszych planach rozwoju mObywatela 3.0 opowiadał także Radosław Maćkiewicz, dyrektor Centralnego Ośrodka Informatyki. Zdradził, że sporządzona została lista zdarzeń życiowych, które spotykają obywateli od urodzenia do śmierci. Aktualnie analizowane są możliwości techniczne i legislacyjne powiązania tych wydarzeń z konkretnymi usługami i ich scyfryzowanie. Jeszcze w tym roku COI planuje przedstawić tak przygotowaną listę.

Uruchomienie nowej wersji aplikacji mObywatel planowane jest na listopad 2026 roku. Będzie to już jej trzecia generacja. Dostępne mają być nowe funkcje oraz możliwość korzystania z niej nie tylko w kraju, ale również za granicą. Aplikacja mObywatel 3.0 będzie odpowiedzią na unijne przepisy, a dokładnie rozporządzenie eIDAS 2 (electronic IDentification, Authentication and trust Services). O nowej wersji aplikacji opowiedzieli niedawno przedstawiciele Centralnego Ośrodka Informatyki (COI).

Unijne rozporządzenie eIDAS 2 wprowadza Europejski Portfel Tożsamości Cyfrowej

Pozostało jeszcze 92% artykułu
Praca, Emerytury i renty
Komu przysługuje zasiłek dla bezrobotnych? Wysokość świadczenia w 2025 r.
Materiał Promocyjny
Suzuki e VITARA jest w pełni elektryczna
Prawo w Polsce
Myśliwi nie będą mogli polować na siedem gatunków ptaków
Konsumenci
Rząd walczy z nałogami tytoniowymi. Kolejna odsłona ograniczeń
Prawo drogowe
Parkowanie przed skrzyżowaniem. Straż miejska przegrała w sądzie z kierowcą
Materiał Promocyjny
Warta oferuje spersonalizowaną terapię onkologiczną
Praca, Emerytury i renty
Nowe wnioski o 800 plus w 2025 r. Zbliża się ważny termin dla rodziców
Materiał Promocyjny
Najlepszy program księgowy dla biura rachunkowego