Aktualizacja: 25.11.2024 01:00 Publikacja: 14.06.2023 08:55
Foto: Adobe Stock
Europejska Partia Ludowa zgłosiła poprawki do aktu o sztucznej inteligencji, który będzie dziś głosowany w Parlamencie Europejskim. Chce, żeby było możliwe rozpoznawanie biometryczne w czasie rzeczywistym, ale tylko w określonych sytuacjach: szukania sprawców poważnych przestępstw, terrorystów i zaginionych dzieci. I zapewnia, że w system można wbudować bezpieczniki, które zapobiegną jego wykorzystywaniu do innych celów. Da się to zrobić?
Nie da się. Z technicznego punktu widzenia jest to niemożliwe. To jest system masowej inwigilacji i jedynym sposobem na to, żeby nie łamał on praw człowieka jest jego zakazanie. Ten instrument łamie wiele praw podstawowych: do prywatności, do ochrony danych osobowych, wolność słowa, zgromadzeń, prawo do niedyskryminacji. Do tego jest to system zawodny i dyskryminujący ludzi o innym kolorze skóry niż biały. Mamy już przykłady ze Stanów Zjednoczonych, gdzie system błędnie wytypował przestępcę i oskarżono o kradzież czarnego człowieka, który w tym czasie przebywał w innym stanie. Tygodniami trwało dowiedzenie jego niewinności. I mówimy tu o sytuacji obywatela USA, który ma dostęp do adwokata. A co z migrantami, bo przecież wiadomo, że on jest wykorzystywany na granicach? Oni nawet nie wiedzą, że są poddawani tej procedurze, nie mają dostępu do prawników. Mamy tu w ogóle do czynienia z wielką dysproporcją. Po jednej stronie cały aparat państwa, po drugiej obywatel, który nie wie, jak się bronić przed inwigilacją. Zresztą nawet samo podejrzenia zastosowania przez państwo takiej technologii będzie działała zniechęcająco np. na chęć ludzi uczestniczenia w jakimś proteście. Sama obawa, że możesz być obserwowanym, że twoja tożsamość może zostać upubliczniona, to już zmienia zachowanie ludzi.
Skoro jednak odłożyliśmy na bok model urzędu sędziego jako korony zawodów prawniczych i postawiliśmy na KSSiP, to chociaż zasilajmy wymiar sprawiedliwości świeżą krwią w sposób sprawny, w przewidywalnej procedurze.
Sąd Najwyższy opowiedział się w środę przeciwko tzw. uchwałom negatywnym, czyli wyinterpretowanym.
Za nami dopiero pierwsze tygodnie nowego roku szkolnego 2024/2025. Wielu uczniów i rodziców myśli już jednak o odpoczynku od nauki. Warto w związku z tym sprawdzić, jakie są terminy ferii zimowych 2025 dla poszczególnych województw.
Zastanawiasz się, ile musisz zarabiać brutto, by na Twoje konto wpływało 5000 zł netto? Kwota ta znacząco różni się w zależności od formy zatrudnienia.
Europejczycy są coraz bardziej przekonani, że mogą wpłynąć na ochronę klimatu poprzez zmianę codziennych nawyków
Sąd Okręgowy w Koszalinie ogłosił wyrok skazujący w sprawie tragicznej śmierci pięciu 15-latek w pożarze escape roomu w tym mieście na początku 2019 roku.
Zaawansowane algorytmy są skutecznym wsparciem dla działów HR w rekrutacji, analizie danych i optymalizacji procesów. Pozwalają zaoszczędzić czas i poprawiają jakość decyzji. Ale niosą też ze sobą wyzwania.
AI może mocno namieszać w wymiarze sprawiedliwości. Technologia ta ma bowiem olbrzymi potencjał, by wspomagać prawników, czy sędziów, a być może w przyszłości i wydawać wyroki.
Czysta energia z fuzji jądrowej ma być tania i nieograniczona, a kompaktowy reaktor, wielkości kontenera, będzie można ustawić wszędzie. Rozwiązanie problemów energetycznych świata jest coraz bliżej.
Akt o sztucznej inteligencji to pierwsza próba kompleksowego uregulowania AI na świecie. W jaki sposób unijne przepisy wpłyną na rozwój i wykorzystanie sztucznej inteligencji w Europie i poza nią?
Podczas Kongresu Local SoMe’24 we Wrocławiu ogłoszeni zostaną 26 listopada laureaci Złotych Lajków. Nagrody są przyznawane corocznie przez Radę Programową Local SoMe oraz Związek Miast Polskich za najlepsze osiągnięcia miast i ich włodarzy w mediach społecznościowych.
Powstanie globalna sieć bezprzewodowa do przesyłania energii. To rewolucja w logistyce i działaniach wojennych.
Waszyngton chce zmienić przepisy regulujące globalną sieć podmorskich kabli obsługujących ponad 98 proc. międzynarodowego ruchu internetowego. To skutek niedawnych uszkodzeń dwóch takich połączeń na dnie Bałtyku.
Nowoczesne technologie pomagają organowi rentowemu typować płatników składek do kontroli.
Masz aktywną subskrypcję?
Zaloguj się lub wypróbuj za darmo
wydanie testowe.
nie masz konta w serwisie? Dołącz do nas