Reklama
Rozwiń

Odbicie w chińskim przemyśle. Kryzys zażegnany?

Indeks PMI dla chińskiego przemysłu, liczony przez prywatne firmy Markit i Caixin, wzrósł z rekordowo niskiego lutowego poziomu 40,3 pkt do 50,1 pkt w marcu.

Aktualizacja: 01.04.2020 14:02 Publikacja: 01.04.2020 08:52

Pracownicy fabryki Hondy w Wuhan w trakcie przerwy na lunch

Pracownicy fabryki Hondy w Wuhan w trakcie przerwy na lunch

Foto: AFP

Każdy jego odczyt powyżej 50 pkt oznacza ekspansję w branży. Średnia prognoz analityków mówiła o zwyżce do 45,5 pkt. Ten wskaźnik koncentruje się głównie na małych i średnich chińskich spółkach przemysłowych.

Dzień wcześniej opublikowano indeks PMI dla chińskiego przemysłu liczony przez państwową organizację CFLP. Wzrósł on z 35,7 pkt w lutym do 52 pkt w marcu. Ten indeks koncentruje się na dużych, głównie państwowych spółkach.

Analitycy wskazują, że zwyżki wskaźników koniunktury pokazują, że chiński przemysł wznowił operację po restrykcjach związanych z epidemią. Wciąż jednak nie powrócił do normalnego poziomu aktywności.

- Produkcja przemysłowa się zwiększyła, ale zamówienia zmniejszyły. Od 21 lutego epidemia pogorszyła się poza Chinami. A pogarszająca się sytuacja za granicą do kolejny cios w popyt przemysłowy - twierdzi Zhengsheng Zhong, główny ekonomista CEBM Group.

Inne duże gospodarki azjatyckie nie doszły jeszcze jednak do etapu odbicia podobnego jak w Chinach. PMI dla przemysłu Korei Południowej spadł z 48,7 pkt w lutym do 44,2 pkt w marcu. To był jego największy spadek od 2009 r.

W Japonii PMI dla przemysłu spadł z 47,8 pkt do 44,8 pkt. Indeks Tankan, mierzący koniunkturę w japońskim przemyśle, spadł z 0 pkt w IV kwartale do minus 8 pkt w I kwartale. Wskaźnik dla sektora usług zniżkował z 20 pkt do 8 pkt.

Większość azjatyckich indeksów giełdowych traciła podczas środowej sesji. Japoński Nikkei 225 zamknął się 4,5 proc. na minusie, a południowokoreański KOSPI spadł o 2,1 proc. Inwestorów wystraszyła prognoza Białego Domu mówiąca, że liczba ofiar koronawirusa w USA może sięgnąć nawet 226 tys.

Dane gospodarcze
Najwyższy wzrost podaży pieniądza od trzech lat. Nowe dane NBP
Dane gospodarcze
Minister finansów Andrzej Domański: Gospodarka przyspiesza
Dane gospodarcze
Sprzedaż detaliczna zaskoczyła. Takich danych nikt się nie spodziewał
Dane gospodarcze
Cudów tym razem nie było. Z polskiego przemysłu powiało lekkim chłodem
Materiał Promocyjny
Najlepszy program księgowy dla biura rachunkowego
Dane gospodarcze
Przemysł gorzej od prognoz. Miesiąc temu Tusk triumfował, teraz nie ma powodów
Materiał Promocyjny
„Nowy finansowy ja” w nowym roku