W tegorocznym rankingu zwyciężył Singapur - 89,7 pkt - wyprzedzając Nową Zelandię i Australię. Na samym końcu, w grupie represyjnej, znalazły się: Kuba (miejsce 176), Wenezuela (177) i Korea Północna (178).
Wskaźnik wolności gospodarczej w Polsce wyniósł 69,7 pkt, co uplasowało nas na 41 miejscu w rankingu światowym, w grupie krajów "umiarkowanie wolnych". W indeksie ocenia się państwa według rozwiązań, polityk realizowanych w celu zwiększania wolności gospodarczej.
- Polski wynik w zakresie wolności gospodarczej wynosi 69,7, co oznacza, że ??gospodarka zajmuje 41. miejsce pod względem wolności w Indeksie 2021 r. Ogólny wynik wzrósł o 0,6 punktu, głównie ze względu na poprawę skuteczności sądownictwa. Polska zajmuje 25. miejsce na 45 krajów regionu Europy, a jej ogólny wynik jest poniżej średniej regionalnej, ale powyżej średniej światowej - napisano w komentarzu.
Jak ocenia The Heritage Foundation, w tym roku polska gospodarka zrobiła kolejny mały krok do grupy większości wolnych. Aby dokonać ostatecznego skoku, rząd będzie musiał podjąć bolesne politycznie decyzje, aby dokonać znacznych cięć w wydatkach. Reforma i wzmocnienie wymiaru sprawiedliwości byłyby kolejnym obszarem priorytetowym dla zwiększenia wolności gospodarczej w Polsce.
Prawo
Polska uznaje i egzekwuje interesy majątkowe i generalnie stoi na straży ważności umów. Sądownictwo jest niezależne, chociaż sądy są powolne i przeciążone. Polski system prawny jest kodeksowy i prokuratorski, oparty na Konstytucji z 1997 r. Istnieją przepisy ustawowe, wykonawcze i sankcje mające na celu zwalczanie korupcji wśród funkcjonariuszy publicznych i przeciwdziałanie konfliktom interesów.