Wynik produkcji przemysłowej jest nieco słabszy od prognoz ekonomistów. W ankiecie „Rzeczpospolitej” i „Parkietu” średnia ich oczekiwań wskazywała na spadek o -0,7 proc. rok do roku.
Produkcja przemysłowa na plusie
- Ostatnie wyniki indeksów PMI dawały nieco powodów do optymizmu, ale generalnie aktywność przemysłowa pozostaje niska, do czego przyczynia się słabość eksportu związana m.in. z recesją w Niemczech – komentują ekonomiści ING Banku Śląskiego. - Produkcja przemysłowa pozostaje w stagnacji, a wahania rocznego tempa wzrostu wokół zera związane są z efektami kalendarzowymi. Styczeń 2025 miał jeden dzień roboczy mniej niż styczeń 2024, co przyczyniło się do spadku produkcji w ujęciu rocznym – wyjaśniają. Po wyeliminowaniu wpływu czynników o charakterze sezonowym, produkcja sprzedana przemysłu w styczniu br. nawet lekko urosła: o 0,3 proc. rok do roku i 0,5 proc. miesiąc do miesiąca.
Dane GUS wskazały, że z 34 działów przemysłu, produkcja urosła w ujęciu rocznym w 20, najsilniej w produkcji metali (blisko 19 proc.). Spadek odnotowano zaś w 14 działach, w tym najmocniejszy, o ponad 15 proc., w produkcji pojazdów samochodowych, przyczep i naczep.
Czytaj więcej
Przeciętne wynagrodzenie w sektorze przedsiębiorstw urosło w styczniu o 9,2 proc. rok do roku, najmniej od ponad trzech lat - podał Główny Urząd Statystyczny (GUS). Zatrudnienie stopniało zaś przez rok o 0,9 proc.