Iwona Duda, RPP: Jeżeli będą cięcia stóp w 2025, to bardzo stopniowe

Jeżeli RPP zacznie rozważać cięcia stóp w 2025 r., to będą one bardzo stopniowe i obecnie jest za wcześnie, żeby określić skalę luzowania w tej perspektywie - powiedziała Bloombergowi członkini RPP Iwona Duda. Iwona Duda dodała, że głównym ryzykiem dla inflacji w 2024 r. jest dynamika płac o niepewność kształtowania się cen energii.

Publikacja: 22.05.2024 18:30

Iwona Duda członkini Rady Polityki Pieniężnej

Iwona Duda członkini Rady Polityki Pieniężnej

Foto: PAP/Leszek Szymański

Według członkini RPP polski bank centralny utrzyma w tym roku stopę referencyjną bez zmian ze względu na utrzymujące się ryzyko inflacji i rozważy stopniowe łagodzenie stopy procentowej dopiero w 2025 r. Iwona Duda powiedziała, że decydenci zaczną omawiać obniżki stóp procentowych dopiero pod koniec tego roku. Stopa banku centralnego wynosząca 5,75 proc. jest na razie „odpowiednia” – stwierdziła i dodała, że jakiekolwiek pośpieszne odejście od restrykcyjnej polityki stwarzałoby ryzyko. „Jeśli zaczniemy rozważać obniżki stóp procentowych, to będzie to bardzo stopniowo, po przeanalizowaniu wszystkich warunków” – powiedziała Duda w wywiadzie dla Bloomberg News, dodając, że jest za wcześnie, aby mówić o zakresie obniżek w 2025 roku.

BLACK WEEKS -75%

Czytaj dalej RP.PL. Nie przegap oferty roku!
Ciesz się dostępem do treści najbardziej opiniotwórczego medium w Polsce. Rzetelne informacje, pogłębione analizy, komentarze i opinie. Treści, które inspirują do myślenia. Oglądaj, czytaj, słuchaj.
Dane gospodarcze
Nastroje polskich konsumentów znów gorsze. I to mimo najlepszej sytuacji finansowej
Dane gospodarcze
Inflacja w Rosji traci hamulce. Najszybciej drożeje żywność
Dane gospodarcze
Produkcja budowlano-montażowa w Polsce dużo gorzej od prognoz. Są nowe dane GUS
Dane gospodarcze
Członek RPP rewiduje stanowisko ws. obniżki stóp procentowych
Materiał Promocyjny
Klimat a portfele: Czy koszty transformacji zniechęcą Europejczyków?
Dane gospodarcze
Trzy kraje w UE z wyższą inflacją niż Polska. Energia drożeje wyjątkowo mocno