GUS co miesiąc podaje bardziej szczegółowe dane, co się działo z płacami i z zatrudnieniem w sektorze przedsiębiorstw. Z danych za maj wynika, że w większości działów gospodarki zatrudnienie jest nieco niższe niż rok wcześniej (licząc jako 100 proc. maj 2022 r.). W tym czasie nominalnie wynagrodzenia w firmach, w których pracuje od dziesięciu osób, wzrosły o 12,8 proc. A wzrost cen konsumpcyjnych wyniósł 15,7 proc.
Czytaj więcej
W czerwcu już ósmy miesiąc z rzędu poprawiły się nastroje w gospodarstwach domowych. Szybko malej...
Spośród analizowanych ponad 40 działów gospodarki najbardziej (podobnie jak w poprzednich miesiącach) wzrosło w skali roku zatrudnienie w informacji i komunikacji (o 6,4 proc.) oraz w zakwaterowaniu i gastronomii (o 6,1 proc). Dodatkowo: w działalności związanej z kulturą, rozrywką i rekreacją (3,3 proc.), transporcie i gospodarce magazynowej (2,4 proc.), górnictwie i wydobywaniu (2,2 proc.) oraz w wytwarzaniu i zaopatrywaniu w energię elektryczną, gaz, parę wodną i gorącą wodę (1,4 proc.).
Które firmy zatrudniają, a które zwalniają?
Zbliżone do notowanego w maju ub. roku było zatrudnienie w obsłudze rynku nieruchomości. W około dwudziestu jest nieznacznie niższe niż rok wcześniej. Niższe jest nieznacznie także w całym przetwórstwie przemysłowym.
Firmy zmniejszyły akcje rekrutacyjne. Przedsiębiorcy, zapytani na początku maja (przy ankiecie na temat koniunktury) o plany rekrutacyjne na najbliższy kwartał, w większości zamierzają utrzymać status quo. Wśród pozostałych większy odsetek zastanawia się jednak nad redukcją niż zwiększeniem kadry.