Aktualizacja: 19.02.2025 21:44 Publikacja: 12.04.2023 10:28
Foto: Bloomberg
Inflacja na Węgrzech spadła w marcu z 25,4 proc. do 25,2 proc. rok do roku, nieco powyżej oczekiwań rynkowych - 24,7 proc., i poniżej mediany szacunków 25 proc. w ankiecie Bloomberga. Miesiąc do miesiąca ceny wzrosły o 0,8 proc. Oznacza to drugi miesiąc z rzędu spadku inflacji od styczniowego szczytu na poziomie 25,7 proc. r/r.
Rynek wycenia obecnie szybką obniżkę stóp procentowych zasadniczo od następnego posiedzenia Narodowego Banku Węgier pod koniec kwietnia. Ekonomiści ING uważają jednak, że bank centralny chce więcej dowodów na to, że sytuacja jest pod kontrolą, a pierwszych zmian w polityce pieniężnej spodziewają się dopiero w połowie roku. Tym bardziej, że inflacja bazowa (bez żywności i energii) wzrosła z 25,2 proc. do 25,7 proc. r/r. A pod koniec marca węgierski bank centralny utrzymał stopę bazową na poziomie 13 proc. – najwyższą w UE – i zapowiedział, że powinna pozostać na tym poziomie przez dłuższy czas.
Wzrost gospodarczy w Japonii okazał się w czwartym kwartale wyższy od prognoz. Przyczyniły się do tego m.in. wyższy eksport.
Inflacja konsumencka wyniosła 5,3 proc. w ujęciu rocznym w styczniu 2025 r., według wstępnych danych, podał Główny Urząd Statystyczny (GUS). To oznacza, że roczna dynamika cen jest najwyższa od grudnia 2023 r. i wyższa od prognoz.
Brytyjski PKB urósł w czwartym kwartale o 0,1 proc. w porównaniu z poprzednimi trzema miesiącami. Średnio prognozowano jego spadek o 0,1 proc., po zerowym wzroście w trzecim kwartale.
PKB Polski w czwartym kwartale 2024 r. urósł o 3,2 proc. rok do roku – podał w czwartek Główny Urząd Statystyczny (GUS). To oznacza, że pod koniec roku polska gospodarka przyspieszyła, choć ekonomiści liczyli na nieco lepsze dane.
Inflacja konsumencka w USA przyspieszyła z 2,9 proc. w grudniu do 3 proc. w styczniu, podczas gdy średnio spodziewano się, że pozostanie ona na grudniowym poziomie.
Fundamenty rzetelnego raportowania zagadnień ESG zgodnie z ESRS oraz wskazanie na istotne zagadnienia praktyczne, które pozwolą na prawidłowe przeprowadzenie procesu identyfikacji koniecznych ujawnień, zbierania danych i raportowania w firmie.
Sąd podtrzymał decyzję władz o przyznaniu Marcinowi Romanowskiemu statusu uchodźcy. Taką informację przekazało w poniedziałek węgierskie Ministerstwo Sprawiedliwości.
Węgry zablokowały otwarcie negocjacji Ukrainy z Unią Europejską - informuje RMF FM, powołując się na unijnych dyplomatów. Chodzi o list z warunkami otwarcia rozmów, który polska prezydencja planowała wysłać do Kijowa. Tekst pisma uzyskał poparcie wszystkich krajów UE oprócz Węgier. Tymczasem w tej sprawie potrzebna jest decyzja jednomyślna.
Jest europejski kraj, który zdał egzamin z urzędniczej efektywności.
To miał być wielki projekt deweloperski wart 12 mld euro. Na 85-hektarowej działce blisko centrum planowano wybudowanie apartamentowców, biurowców i meczetu. Inwestycja została zablokowana przez miasto.
Słowacki premier nigdy wcześniej nie był kojarzony z konserwatyzmem. Dlaczego teraz uznał, że krytyka postępowości i dogmatów ideologii woke to nośny temat i lepiej zajmować się „problemami pracujących Słowaków” niż „toaletami dla trzeciej płci”?
Strefa euro była w czwartym kwartale pogrążona w stagnacji. Spadł PKB Niemiec i Francji, czyli dwóch jej największych gospodarek.
Niemiecki parlament przyjął wniosek o zaostrzenie przepisów migracyjnych po śmiertelnym ataku, którego dokonał 28-letni obywatel Afganistanu. Decyzję niemieckich polityków pochwalił premier Węgier Viktor Orbán.
Przedstawiciele Węgier zablokowali wspólne oświadczenie krajów Unii Europejskiej w sprawie stanowiska wobec wyborów prezydenckich na Białorusi - informuje Radio Wolna Europa.
Masz aktywną subskrypcję?
Zaloguj się lub wypróbuj za darmo
wydanie testowe.
nie masz konta w serwisie? Dołącz do nas