Aktualizacja: 14.11.2024 05:47 Publikacja: 12.04.2023 10:28
Foto: Bloomberg
Inflacja na Węgrzech spadła w marcu z 25,4 proc. do 25,2 proc. rok do roku, nieco powyżej oczekiwań rynkowych - 24,7 proc., i poniżej mediany szacunków 25 proc. w ankiecie Bloomberga. Miesiąc do miesiąca ceny wzrosły o 0,8 proc. Oznacza to drugi miesiąc z rzędu spadku inflacji od styczniowego szczytu na poziomie 25,7 proc. r/r.
Rynek wycenia obecnie szybką obniżkę stóp procentowych zasadniczo od następnego posiedzenia Narodowego Banku Węgier pod koniec kwietnia. Ekonomiści ING uważają jednak, że bank centralny chce więcej dowodów na to, że sytuacja jest pod kontrolą, a pierwszych zmian w polityce pieniężnej spodziewają się dopiero w połowie roku. Tym bardziej, że inflacja bazowa (bez żywności i energii) wzrosła z 25,2 proc. do 25,7 proc. r/r. A pod koniec marca węgierski bank centralny utrzymał stopę bazową na poziomie 13 proc. – najwyższą w UE – i zapowiedział, że powinna pozostać na tym poziomie przez dłuższy czas.
Inflacja konsumencka w USA była w październiku zgodna z prognozami. Nie powinno to mocno wpłynąć na decyzję Fedu.
W razie uwolnienia cen nośników energii dla gospodarstw domowych inflacja w Polsce na początku 2025 r. podskoczy do blisko 7 proc. – wynika z najnowszej projekcji inflacyjnej NBP. Ekonomiści banku centralnego przewidują też niższy wzrost gospodarczy.
Amerykański bank centralny obniżył główną stopę procentową o 25 pb., do przedziału 4,5 - 4,75 proc. Ta decyzja była zgodna z prognozami analityków.
– Rada jest chętna, aby przystąpić do obniżania stóp natychmiast, gdy inflacja przestanie rosnąć, a projekcja będzie wskazywać na jej spadek – powiedział podczas czwartkowej konferencji prasowej prezes NBP i przewodniczący RPP Adam Glapiński.
Dane na temat przemieszczania się ludności, czy zagęszczenia mieszkańców, pomagają firmom i miastom podejmować odpowiednie decyzje.
Czeski Bank Narodowy obniżył główną stopę procentową o 25 punktów bazowych, do 4 proc. Koszt pieniądza spadł też w Wielkiej Brytanii i Szwecji, Norwegowie zaś nie zdecydowali się na cięcie.
Hiszpanie udowodnili, że niezawodność i stabilny rozwój są kluczem do zaufania, jakim obie marki darzą klienci.
Po raz pierwszy od wybuchu wojny prezydent Wołodymyr Zełenski przyjechał do nieprzyjaznego Ukrainie Budapesztu. Dołączył do ponad 40 europejskich przywódców, którzy debatują przede wszystkim o wojnie w Ukrainie.
Z końcem 2024 r. wygasa umowa ukraińsko-rosyjska na tłoczenie rosyjskiego surowca magistralami Ukrainy. Kijów jej nie przedłuży. Główni odbiorcy - Węgry i Słowacja są jednak bliscy porozumienia w sprawie tranzytu gazu przez Ukrainę w przyszłym roku. Nie będzie to gaz rosyjski.
Gospodarka Unii Europejskiej ma potężne problemy. Jaki jest ich powód? - Rosnące ceny energii spowodowane sankcjami nałożonymi na Rosję - uważa premier Węgier, Viktor Orban.
Węgry od wieków są związane z Polską nie tylko tradycjami przyjaźni, ale też splotem czynników polityczno-ekonomicznych.
Wzrost gospodarczy w strefie euro okazał się w trzecim kwartale dwa razy wyższy niż prognozowano. Pomogły w tym lepsze od prognoz dane z Niemiec, Francji oraz Hiszpanii.
Francuska sieć hipermarketów Auchan, uznana za międzynarodowego sponsora rosyjskiej wojny, zdecydowała się opuścić rynek rosyjski. Ba, Francuzi wycofają się też z wspierających Rosję Węgier, a pozostaną w ogarniętej rosyjską agresją Ukrainie.
Nie wiadomo, co jest dla Viktora Orbána boleśniejsze: to, że Fidesz przestał być liderem sondażu, czy dane MFW, które pokazują, że Rumunia stała się bogatsza od Węgier.
Węgierska partia opozycyjna Tisza ma niewielką przewagę nad rządzącą partią Fidesz. Tak wynika z sondażu opinii publicznej opublikowanego w czwartek. To już kolejny sondaż, w którym Tisza wyprzedziła partię premiera Viktora Orbána.
Masz aktywną subskrypcję?
Zaloguj się lub wypróbuj za darmo
wydanie testowe.
nie masz konta w serwisie? Dołącz do nas