Inflacja na Węgrzech spadła drugi miesiąc, ale wciąż jest najwyższa w UE

Węgierska inflacja spadła drugi miesiąc z rzędu, ale pozostała zdecydowanie najwyższa w Unii Europejskiej, co prawdopodobnie uniemożliwi bankowi centralnemu rozważenie obniżki stóp procentowych w najbliższym czasie.

Publikacja: 12.04.2023 10:28

Inflacja na Węgrzech spadła drugi miesiąc, ale wciąż jest najwyższa w UE

Foto: Bloomberg

Inflacja na Węgrzech spadła w marcu z 25,4 proc. do 25,2 proc. rok do roku, nieco powyżej oczekiwań rynkowych - 24,7 proc., i poniżej mediany szacunków 25 proc. w ankiecie Bloomberga. Miesiąc do miesiąca ceny wzrosły o 0,8 proc. Oznacza to drugi miesiąc z rzędu spadku inflacji od styczniowego szczytu na poziomie 25,7 proc. r/r.

Rynek wycenia obecnie szybką obniżkę stóp procentowych zasadniczo od następnego posiedzenia Narodowego Banku Węgier pod koniec kwietnia. Ekonomiści ING uważają jednak, że bank centralny chce więcej dowodów na to, że sytuacja jest pod kontrolą, a pierwszych zmian w polityce pieniężnej spodziewają się dopiero w połowie roku. Tym bardziej, że inflacja bazowa (bez żywności i energii) wzrosła z 25,2 proc. do 25,7 proc. r/r. A pod koniec marca węgierski bank centralny utrzymał stopę bazową na poziomie 13 proc. – najwyższą w UE – i zapowiedział, że powinna pozostać na tym poziomie przez dłuższy czas.

BLACK WEEKS -75%

Czytaj dalej RP.PL. Nie przegap oferty roku!
Ciesz się dostępem do treści najbardziej opiniotwórczego medium w Polsce. Rzetelne informacje, pogłębione analizy, komentarze i opinie. Treści, które inspirują do myślenia. Oglądaj, czytaj, słuchaj.
Dane gospodarcze
Najgorsze od miesięcy dane o PMI z zachodniej Europy. Możliwe duże cięcie stóp
Dane gospodarcze
Nastroje polskich konsumentów znów gorsze. I to mimo najlepszej sytuacji finansowej
Dane gospodarcze
Inflacja w Rosji traci hamulce. Najszybciej drożeje żywność
Dane gospodarcze
Produkcja budowlano-montażowa w Polsce dużo gorzej od prognoz. Są nowe dane GUS
Materiał Promocyjny
Klimat a portfele: Czy koszty transformacji zniechęcą Europejczyków?
Dane gospodarcze
Członek RPP rewiduje stanowisko ws. obniżki stóp procentowych