Aktualizacja: 22.11.2024 02:36 Publikacja: 23.11.2022 11:15
Foto: Bloomberg
Trochę lepsze od prognoz dane napłynęły również z Niemiec, największej gospodarki eurolandu. PMI dla niemieckiego przemysłu wzrósł z 45,1 pkt w październiku do 46,7 pkt w listopadzie. Średnio prognozowano spadek do 45 pkt. PMI dla sektora usług spadł natomiast z 46,5 pkt do 46,4 pkt, podczas gdy oczekiwano spadku o 46,2 pkt. Tymczasem we Francji przemysłowy PMI przemyśle wzrósł z 47,2 pkt do 49,1 pkt w listopadzie. Spodziewano się jego spadku do 47 pkt. PMI dla sektora usług spadł jednak z 51,7 pkt do 49,4 pkt, podczas gdy prognozowano spadek tylko do 50,6 pkt.
Najnowsze dane GUS wskazują na kolejne pogorszenie bieżących nastrojów u polskich konsumentów. Swoją obecną sytuację finansową oceniamy najlepiej w historii badania, ale w przyszłość patrzymy z niepokojem.
Coraz szybciej rosną ceny w Rosji. Ze 100 towarów znajdujących się w koszyku konsumenckim Rosstatu (urzędu statystycznego) ponad 80 z nich drożeje „dramatycznie".
Produkcja budowlano-montażowa w Polsce spadła w październiku o 9,6 proc. rok do roku – podał Główny Urząd Statystyczny (GUS).
Ireneusz Dąbrowski, członek Rady Polityki Pieniężnej, uważa, że przesłanki do obniżek stóp procentowych pojawią się między marcem a lipcem 2025 r. Tym samym przyspieszył ten moment względem poprzedniej opinii, sprzed tygodnia.
Europejczycy są coraz bardziej przekonani, że mogą wpłynąć na ochronę klimatu poprzez zmianę codziennych nawyków
Inflacja HICP w Polsce w październiku wyniosła 4,2 proc. rok do roku – podał Eurostat. To czwarty pod względem wielkości odczyt w UE.
Stagnacja w Europie, koniec epoki silnika spalinowego na świecie oraz utrata konkurencyjności przemysłu w Polsce – to wszystko dewastuje fabryki motoryzacyjne w naszym kraju.
Mam wrażenie, że przykłady Zimbabwe lub Wenezueli niezupełnie dowodzą tezy o destruktywnej roli wysokiej inflacji – pisze doradca prezesa NBP.
PKB w strefie euro urósł w trzecim kwartale o 0,9 rok do roku i 0,4 proc. kwartał do kwartału – podał w czwartek Eurostat w drugim szacunku. Polska gospodarka była ze swoją dynamiką roczną blisko unijnej czołówki, ale ujęcie kwartalne może niepokoić.
Wzrost gospodarczy w strefie euro okazał się w trzecim kwartale dwa razy wyższy niż prognozowano. Pomogły w tym lepsze od prognoz dane z Niemiec, Francji oraz Hiszpanii.
Europejski Bank Centralny, na wyjazdowym posiedzeniu w Lublanie, zdecydował o kolejnej obniżce stóp procentowych. Christine Lagarde, prezes EBC, jest optymistką w kwestii inflacji oraz wzrostu gospodarczego.
Europejski Bank Centralny obciął swoją stopę depozytową o 25 pb., do poziomu 3,25 proc. Stopa refinansowa została obniżona również o 25 pb., do 3,40 proc. Takich decyzji spodziewał się wcześniej rynek.
Inflacja HICP w Polsce wyniosła we wrześniu 4,2 proc. rok do roku – podał w czwartek Eurostat. Tylko Rumunia i Belgia mają obecnie w UE wyższą dynamikę cen niż my.
Inflacja w strefie euro spadła we wrześniu do 1,8 proc. rok do roku - podał Eurostat. Ostatni raz poniżej celu inflacyjnego dynamika cen była tam w czerwcu 2021 r. Dane wzmacniają oczekiwanie na cięcie stóp procentowych przez EBC 17 października.
Masz aktywną subskrypcję?
Zaloguj się lub wypróbuj za darmo
wydanie testowe.
nie masz konta w serwisie? Dołącz do nas