– Wstępne dane za 2015 rok pokazują, że Polska zaimportowała ze Skandynawii produkty o wartości 8,9 mld euro, natomiast wyeksportowała towary o wartości 11,6 mld euro – mówi Carsten Nilsen, przewodniczący SPCC.
Wśród wszystkich gospodarek skandynawskich najważniejszym partnerem handlowym dla Polski pozostaje Szwecja. Jest ona także w pierwszej dziesiątce najważniejszych kierunków eksportowych polskich firm.
Według opublikowanego przez SPCC najnowszego raportu poświęconego współpracy polskiego i skandynawskiego biznesu -„Polsko-Skandynawska współpraca gospodarcza. Inwestycje, wymiana handlowa i skandynawscy inwestorzy w Polsce" - firmy ze Skandynawii znajdują się na szóstym miejscu wśród najważniejszych inwestorów zagranicznych w Polsce. Ich udział w ogólnej wartości wszystkich inwestycji zagranicznych w Polsce sięgał na początku ubiegłego roku 6 proc. W Polsce zarejestrowanych jest 2167 spółek z udziałem kapitału skandynawskiego. Stanowią one 5. pod względem liczebności grupę firm zagranicznych i reprezentują 8,3 proc. kapitału zagranicznego w Polsce.
Według SPCC, w ciągu ostatnich 10 lat liczba skandynawskich firm w Polsce wzrosła o 37 proc. Rekordowy napływ inwestycji o wartości 3,2 mld euro miał miejsce w 2011 roku. W 2014 roku inwestorzy szwedzcy odnotowali największą spośród wszystkich inwestorów zagranicznych stopę reinwestycji, kształtującą się na poziomie 72 proc.
Przedstawiciele skandynawskiego biznesu zwracają uwagę, że dawne postrzeganie Polski jako kraju pozyskiwania taniej siły roboczej zmieniło się na wizerunek atrakcyjnego partnera dla firm norweskich. Polska jest dużym odbiorcą norweskich ryb, szybko rozwija się współpraca w przemyśle morskim oraz w sektorze obronnym, a kolejną obiecującą dziedzinę dla norweskich dostawców stanowi produkcja energii odnawialnej.